کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

دانشگاه کردستان پیشتاز در تبادل دانشجو با دانشگاه‌های اروپایی/اخذ ۱۲ گرنت برای سالجاری

دانشگاه کردستان، تبادل دانشجو، تبادل دانشجو با خارج

دانشگاه کردستان در تبادل دانشجو با دانشگاه‌های اروپایی پیشتاز است.

به گزارش کُردتودی، قباد شفیعی در نشست دانشجویان اعزامی به دانشگاه های اروپایی با هیات رئیسه دانشگاه کردستان، اظهار کرد: سابقه برنامه تبادل دانشجو با دانشگاه های اروپایی به بعد از جنگ جهانی دوم برمی گردد که در برنامه ای با عنوان اراسموس فعالیت می کنند و هدف اصلی آن مبادله دانشجو با موسسات اروپایی است.


وی افزود: اکنون که این مراودات به مرحله جدیدی رسیده با عنوان اراسموس پلاس از آن یا می شود که از برنامه های تحقیقاتی مشترک، تبادل استاد و تبادل دانشجو و پروژه های مختلف آموزش عالی به منظور پیشرفت علمی همه دانشگاه های جهان، حمایت می کند.

 

معاون رئیس گروه همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه کردستان ادامه داد: این بحث در ایران از دو سال پیش و با پروژه بین المللی سازی آموزش عالی در ایران آغاز شده که پروژه ای سه ساله به مبلغ یک میلیون یورو بوده و سه دانشگاه اروپایی و ۶ دانشگاه ایرانی در آن درگیر بودند.

 

وی با اشاره به اینکه دانشگاه کردستان بخشی از این پروژه بود، اظهار کرد: در قالب این پروژه کار با دانشگاه خاین اسپانیا را آغاز کردیم که سال نخست ۷ دانشجو (دو نفر به مدت یکسال و پنج نفر دیگر به مدت یک ترم تحصیلی) به این دانشگاه اعزام شدند.

 

شفیعی در ادامه با اشاره به اینکه دانشگاه موفق به همکاری با گرنت اتریشی ارنست ماخ نیز شد، بیان کرد: این گرنت سالانه ۸ سهمیه در اختیار دانشگاه می گذارد و دانشجویانی که بتوانند این گرنت را دریافت کنند، به دانشگاه اف اچ یوهانیوم اتریش اعزام خواهد شد.

 

وی اعلام کرد: سال گذشته ۱۴ دانشجو که ۷ نفر از آنها به دانشگاه خاین اسپانیا، ۴ نفر دانشگاه اف اچ یوانیوم و همچنین ۳ نفر به دانشگاه icd پاریس اعزام شدند که از این تعداد ۵ نفر مقطع کارشناسی و ۹ نفر مقطع کارشناسی ارشد از رشته های مهندسی، معماری و مدیریت و حسابداری بودند.

 

معاون رئیس گروه همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه کردستان با اشاره به اینکه دانشگاه امسال نیز موفق به اخذ ۱۲ گرنت شد، گفت: ۷ نفر از این تعداد به اتریش، یک نفر اسپانیا و ۴ نفر نیز به فرانسه بوده است.

 

وی تسلط به زبان انگلیسی، رزومه کاری خوب و معدل را از جمله شرایط انتخاب دانشجویان اعلام کرد و افزود: دانشجویان به مدت یک ترم تحصیلی و یا یکسال در دانشگاه مورد نظر می مانند که اگر در قالب برنامه اراسموس باشد، ماهانه ۸۵۰ یورو دریافت می کنند و علاوه بر این هزینه رفت و برگشت نیز برای دانشجویان تامین می کنند.

 

وی ادامه داد: چنانچه دانشجویان در قالب برنامه ارنست ماخ نیز اعزام شوند، نیز ماهانه هزار و ۵۰ یورو و هزینه رفت و برگشت را نیز دریافت می کنند.

 

شفیعی خاطرنشان کرد: این برنامه در سایر دانشگاه های ایران به تازگی آغاز شده و دانشگاه کردستان در این زمینه جزء دانشگاه های پیشرو ایران است که علاوه بر دانشجو، تبادل استاد نیز دارد چنانکه سال گذشته استادی از اتریش و استادی از فرانسه به مدت یک هفته در استان بوده و دو نفر از اساتید دانشگاه کردستان نیز در قالب این برنامه به مدت یک هفته به دانشگاه icd پاریس اعزام شدند.

 

وی از اخذ ۴ گرنت برای اساتید در سال جاری نیز خبر داد و گفت: علاوه بر این سه نفر از کارمندان روابط بین الملل نیز در قالب این برنامه سال گذشته و امسال اعزام شده و به مدت یک هفته آموزش دریافت کرده اند.

 

در ادامه نیز مهران محمدی به عنوان نماینده دانشجویان، به بیان تجربیات شخصی خود از حضور در دانشگاه های اروپایی پرداخت و خواستار ایجاد وبسایت به زبان انگلیسی، تقویت و توسعه مرکز زبان های خارجی، برگزاری دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی، ایجاد آزمایشگاه هوشمند صنایع در همکاری با دانشگاه FH یوانیوم شد.

 

وی همچنین آشنایی با فرایند اخذ ویزا، قرارگیری در محیط آموزشی بین المللی، تقویت انگیزه برای طی کردن مقاطع تحصیلی بالاتر در دانشگاه های خوب دنیا، مسافرت به کشورهای اروپایی  و آشنایی با ساختار علمی آنها را از جمله مزایای این دوره ها برای دانشجویان عنوان کرد.

 

محمدی که دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی صنایع است، گفت: نگرانی هایی برای دانشجویان وجود دارد که از آن جمله می توان به نگرانی از تغییر مدیریتی و با مشکل مواجه شدن ادامه اجرای پروژه اشاره کرد که موجب از دست دادن فرصت های بی نظیری برای دانشجویان می شود.

 

وی همچنین از یک طرفه بودن این پروژه انتقاد کرد و یادآور شد: به دلیل فراهم نبودن زیرساخت های مورد نیاز در سطح بین الملل، این پروژه ممکن است به صورت یک طرفه انجام گیرد که این امر نیز فرصت های زیادی را از دانشجویان سلب می کند.

 

در ادامه نیز سایر دانشجویان ضمن تقدیر از مسئولان دانشگاه به جهت فراهم آوردن این فرصت، از نامناسب بودن شرایط بازار کار انتقاد کرده و خواستار چاره اندیشی دانشگاه در این خصوص شدند و همچنین پیشنهاد  تهیه یک پکیج برای دانشجویانی ارائه دادند که در آینده در این پروژه ها شرکت و به دانشگاه های اروپایی اعزام می شوند.

 

در پایان نیز رئیس دانشگاه کردستان اظهار کرد: بخش عمده ای از پیشرفت های علمی دنیا در نتیجه گسترش ارتباطات بین المللی به دست آمده و به دلیل اهمیت این امر، توسعه ارتباطات بین المللی از جمله اولویت های دانشگاه کردستان است.


رحمت صادقی افزود: با توجه به اهمیت ارتباطات بین المللی و ارتباط دانشجویان و اساتید با دانشگاه های خارجی، دانشگاه در تلاش است بستر لازم را برای ایجاد ارتباط اساتید و دانشجویان با دانشگاه های جهان فراهم کند.

 

رئیس دانشگاه کردستان با اشاره به اینکه مبادله دانشجو صرف رفت و آمد با دانشگاه های خارجی نیست، به دانشجویان توصیه کرد که چنانچه به دنبال ادامه تحصیل و موفقیت در رشته های تحصیلی خود هستید، ارتباطات خود را گسترش داده و زبان انگلیسی خود را تقویت کنید.

 

وی همچنین از دانشجویان خواست تا خاطرات سفرهای خود را ثبت کنند و گفت: چنانچه می خواهید ارتباط مستمر خود را ادامه دهید، صداقت و صراحت و جسارت داشته و در کارهای خود نظم داشته باشید.

 

لازم به ذکر است؛ دانشگاه کردستان در سال های اخیر مراودات خود با دانشگاه های اروپایی را آغاز کرده و تا کنون موفق به اعزام شماری از دانشجویان این دانشگاه به دانشگاه های خاین اسپانیا، اف اچ یوانیوم و icd پاریس شده است.


انتهای پیام/h.e

پنجشنبه 10 مرداد 1398 | 09:43

کد خبر : 33523

منتشر کننده : ر .ع/ku

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید