کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

توسط نمايندگان وزارت بهداشت و شركت اكتافارما؛

پلاسمای کردستان در اتریش دارو می شود

توسط نمايندگان وزارت بهداشت و شركت اكتافارما، انتقال خون کردستان

مدیرکل انتقال خون کردستان از تایید کیفیت پلاسمای تولیدی انتقال خون کردستان توسط نمايندگان وزارت بهداشت و شركت اكتافارما کشور اتریش خبر داد و گفت: از این پس پلاسمای مازاد بر مصرف بیمارستان های استان با هدف تولید و بازگشت دارو به اتریش ارسال می شود.

محمد سعید کریمیان در گفتگو با خبرنگار کُردتودی،  اظهار کرد: طي بازرسي دو روزه نمايندگان وزارت بهداشت اتريش و شركت تولید داروی اكتافارما، كيفيت فرآورده پلاسماي حاصل شده از  خون های اهدایی در کردستان به منظور تهيه داروهاي مشتق از اين ماده حياتي تاييد و مجوز ارسال محموله ها به اتريش صادر شد.

 

 

وی افزود: انتقال خون کردستان روزهای یکشنبه و دوشنبه میزبان سه بازرس از وزارت بهداشت اتریش و شرکت تولیدکننده داروهای مشتق از پلاسما بود.

 

 

او یادآور شد: بر اساس برنامه قبلی اعلام شده از کلیه بخش های فنی انتقال خون کردستان مانند کلینیک اهداکنندگان خون، آزمایشگاه فرآورده های سلولی و پلاسمایی، کنترل کیفی، تضمین کیفیت، انبار، آزمایشگاه الایزا، آموزش منابع انسانی، تجهیزات پزشکی، ایمنی و بهداشت، سردخانه ها و واحد بسته بندی پلاسما بازرسی های فشرده به عمل آمد.

 

 

کریمیان با بیان اینکه بازرسی ها شامل دو بخش اصلی بازبینی فرآیند های کاری و بررسی مستندات بود،  اظهار کرد:در خلال این بازرسی ها هیچ موردی که نامطبق با دستورالعمل های استاندارد ملی و بین المللی باشد یافت نشد و در نهایت کردستان موفق به اخذ تاییدیه از بازرسان اروپا شد.

 

 

وی هدف نهایی از ورود بازرسان اروپایی به ایران را تهیه داروهای مشتق از پلاسما خواند و گفت: تامین کافی و مقرون به صرفه ی این داروها در صورتی میسر می شود که پلاسمای سالم و با کیفیت ایرانی در اختیار شرکت های معتبر پالایشگر پلاسما در اروپا قرار گیرد.

 

 

مدیرکل انتقال خون کردستان از تبادل دانش و تجربه به عنوان دیگر دستاورد ورود ممیزین اروپایی به کردستان یاد کرد و اظهار داشت: کسب مهر تایید اروپایی ها بر عملکرد، سلامت و کیفیت محصولات پلاسمایی اعتماد به نفس کارکنان را افزایش می دهد و سطح دانش آنان را بالاتر می برد.

 

 

مدیرکل انتقال خون کردستان یادآور شد : پلاسما 56%حجم خون را تشکیل می دهد که 90% آن آب و 10% بقیه شامل املاح، قند، چربی و پروتئین هائی نظیر فاکتور های انعقادی خون است.

 

 

به گفته ی کریمیان پلاسمای انسانی منبع پروتئین هاي مختلفی مانند آلبومین،انواع  فاکتورهای انعقادی، ایمونوگلوبولین و فیبرینوژن است و همین اجزای پلاسما است که در تولید داروهای حیاتی برای بیماران  کاربرد به سزایی دارد.

 

 

بیماری های مانند هموفیلی، نقص سیستم ایمنی بدن و بسیاری دیگر از بیماری­های خودایمنی برای درمان و افزایش کیفیت زندگی خود مصرف کننده داروهای مشتق از پلاسما هستند.

 

 

کریمیان با یادآوری اینکه انتقال خون کردستان در سال 1395 نیز موفق به اخذ تاییدیه از شرکت csl plasma آلمان شده است  از سازمان انتقال خون ایران به عنوان برترین سازمان در منطقه مدیترانه شرقی یاد کرد.

 

 

انتهای پیام/m.r

سه شنبه 25 تیر 1398 | 12:36

کد خبر : 33403

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید