کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

تاریکی چشم، روشنایی امید!

روشندل ، موفق ، معلولیت ناتوانی نیست ، بیجار ، نابینا ، ذوالفقاری

روشندل بیجاری گفت: در طول این چند سال هیچوقت اجازه نداده ام سیاهی چشمانم مرا از حرکت به سوی افق های روشن باز دارد و در حال حاضر در رشته روانشناسی دانشگاه پیام نور مشغول تحصیل هستم.

به گزارش کُردتودی، معلولیت محدودیت نیست جمله ای کلیشه ای است که معمولا برای امید دادن به افراد معلول به صورت روتین به کار می رود. اماهستند افراد معلولی که تمامی خط قرمزها را رد کرده و هیچ محدودیتی نمی توان برای آن ها قائل شد.

 

فشردن دستان پرمهر دخترش نشان از نابينايي دارد ولي در يک کلام مي گويد: چاره اي جز اميد نداريم. اميد به آينده، اميد به خدا و روزهاي بهتري که مسئولان و مردم با نگاهي عميق تر به معلوليت بنگرند.

 

اميد دارد روزي فرا برسد تا معلوليت محدوديت تلقي نشود و اين قشر از جامعه نيز بتوانند به تمام آن چه لياقتش را دارند دست يابند.

 

مهدی ذوالفقاری یکی از روشندلان موفق بیجاری است که معلولیت را با توانایی که در خود دارد شکست داده و هم اکنون در قسمت تلفخانه بیمارستان امام حسین(ع) بیجار مشغول انجام کار است.

 

این روشندل بیجاری که 36 بهار از زندگیش گذشته در گفتگو با خبرنگار کردتودی با بیان اینکه تا سن 6 سالگی مقدار خیلی کمی دید داشت ، اظهار داشت: 30 سال از روزها و شب های زندگیش را با نابینایی گذرانده ام و شکر گذار خداوند متعال هستم.

 

وی با بیان اینکه معلولیت جسمی او را از پیشرفت و برداشتن گام به جلو باز نداشته است ، افزود: دوران ابتدایی را در مدرسه سپیده با توجه به اینکه باید خط بریل را می آموختم گذراندم و بقیه مقاطع تحصیلی را با دیگر همسن و سالانم در مدارس عادی ادامه دادم.

 

 

ذوالفقاری تولد فرزندش در سال 86 را مهمترین واقعه زندگیش اعلام کرد و بیان داشت: مهمترین آرزویم این است که بیتا را در بهترین شرایط بزرگ کنم تا بتواند در جامعه موفق و سربلند باشد.

 

این روشندل بیجاری با تاکید بر اینکه 30 سال طلوع و غروب خورشید را ندیده است ، گفت: در طول این چند سال هیچوقت اجازه نداده ام سیاهی چشمانم مرا از حرکت به سوی افق های روشن باز دارد و در حال حاضر در رشته روانشانسی دانشگاه پیام نور مشغول تحصیل هستم.

 

وی در ادامه به انتظارش از جامعه اشاره کرد و بیان داشت: درست است که معلولیت محدودیت است اما جامعه ما باید این را بدانند افراد معلول ناتوان نیستند و مسوولان ما با درک این موضوع باید بستر حضور معلولان در جامعه را فراهم کنند.

 

ذوالفقاری پیشرفت خودش را مدیون زحمات پدر و مادر و معلمانش در مقاطع مختلف تحصیلی بیان کرد و اظهار داشت: امیدوارم با توجه به معلولیت جسمی برای جامعه خودم مفید باشم.

 

وي اشتغال را بزرگ ترين دغدغه نابينايان مي داند و مي گويد: جامعه نابينايان بالاترين سطح تحصيلات را در بين جامعه معلولان دارند و مسئولان بايد تلاش بيشتري براي رفع مشکل اشتغال اين افراد انجام دهند.

 

این روشندل بیجاری به فعالیت های خود در طی شبانه روز اشاره کرد و بیان داشت: هیچوقت دوست ندارم بیکار باشم و ایامی که بیمارستان نیستم در مزرعه پدرم مشغول کار می شوم و برخی ایام هم کارهای فنی انجام می دهم.

 

وی در جواب سوال خبرنگار کردتودی که اگر بتوانید برای خود و دوستانتان کار خاصی بکنید آن کار چیست؟ گفت: دوست دارم یک شرکت که کار مونتاژ قطعات در آن انجام شود راه اندازی کنم تا به جامعه بفهمانم معلولیت ناتوانی نیست.

 

ذوالفقاری یکی از افتخارات زندگیش را انس و الفت با قرآن کریم نام برد و اظهار داشت: هنگامی که با صوت در مجالس به تلاوت قرآن می پردازم احساس میکنم اطرافیانم توجه بیشتری به من دارند و امیدوارم بتوانم در مسیر قرآن و رهمنودهای قرآنی برای داشتن زندگی سعادتمند قدم بردارم.

 

این روشندل بیجاری در ادامه گفت: مهم ترین دغدغه ما در شهر بیجار نداشتن مسیر تردد ایمن است ، متاسفانه تمامی پیاده روها و خیابان های بیجار پر از چاله و چوله است و تردد برای ما نابینایان در این مسیرها خیلی سخت است.

 

وي خطاب به معلولان و نابينايان مي گويد: برخي کم توجهي ها به معلولان نبايد به حساب معلوليت ها گذاشته شود ،چون برخي مشکلات به دليل ضعف فرهنگي است و در جامعه ما فکر می کنند هر کسی معلول باشد ناتوان است ، اما ما خودمان را قبول داریم و این خودباوری تنها راه کمک به خودمان است.

 

این روشندل بیجاری در پایان سخنان گفت: از مسوولان می خواهم به معلولان توجه بیشتری داشته باشند ، زیرا افراد معلول مانند سایر افراد جامعه حق زندگی کردن دارند و باید صاحب شغل و خانه باشند.

 

 

 

انتهای پیام/a.p

دوشنبه 24 تیر 1398 | 12:28

کد خبر : 33395

منتشر کننده : ط ج/bj

خادم قران کریم پاسخ دوشنبه 24 تیر 1398 | 15:51

0
2

سلام علیکم و عرض ادب
معلولیت و یا بیماریهای متعدد برای هر کسی می تواند پیش بیاید و هیچ کسی از بیماری و از درس نعمت بینایی و سالم بودن خودش را نیز بزرگوار روشندل را که در خبر شما خواندم در مورد خودم احساس حقارت در مقایسه با ایشان می نمایم . ایشان از نعمت بینایی محروم است. ولی خدا وکیلی تلاش و کوشش ایشان برای زندگی عادی یک درس بزرگی است که هر انسان با وجدانی باید از ان درس یاد بگیرد و مهمتر از همه باید شکر خداوند را بجا اورد . یک شخص روشندل بحمدالله درس خوانده است و شغل پیدا کرده است و ازدواج کرده و دختر وفادار با شرافتی نیز دارد که عصای دست اوست . اجازه می خواهم که عرض ادب و احترامی به همسر بزرگوار ایشان داشته باشم که هیچ شناختی ندارم ولی با خواندن خبر می دانم که بسیار بزرگوار است که زندگی شرافتمندانه ای با این بزرگوار روشندل دارد . سخن ایشان در مورد وجود چاله چوله و عدم امکانات سخن بسیار بحقی است که انتظار دارم مسئولین مربوطه بیجار سریعا به ان رسیدگی فرمایند . بطور منطقی هیچ مقام مسئولی نباید همه جامعه را دارای شرایط جسمانی سالم مثل خود فرض نماید . بالاخره هستند افرادی که بطور خدادادی از نعمتهایی محروم هستند مسئولین محترم باید خودشان را با چنین بزرگوارانی وفق دهند و شرایط لازم برای زندگی اسان این بزرگواران را فراهم اورند . از فرصت استفاده نموده یک مشکل خانوادگی خود را نیز عرض می نمایم که مربوط به مسئولین ورزش سنندج می باشد که با وجود اینکه در حد مشکل این بزرگوار روشندل نیست ولی به نوعی مشابهت از منظر اینکه همه جماعت را نباید یکسان فرض کرد دارد . همسر اینجانب با سن بالا دارای بیماری ارتروز و بیماریهای مختلف است . پزشک دستور داده است که در سالنهای ورزشی ورزش نماید که چند روز به یک سالن ورزشی زنانه رفت و دیگر نرفت و سوال کردم چرا نرفتی ؟ به من گفت مربی خانم مرا با سن و سال و بیماری که دارم و صرفا برای سلامتی خود به سالن ورزشی می روم مثل یک جوان 17- 18 ساله فرض کرده و بحدی ورزش سنگین به من دستور داد که مجبورم کرد و به توضیحاتم نیز گوش نکرد اکنون بیماری و درد استخوانهایم صد برابر شده است . واقعا سوال است ایا به یک خانم سن بالا با بیماری ارتروز و درد استخوان ورزش سنگین را باید امر کنند؟ هر کسی یک توانایی دارد که باید انرا درنظر گرفت . از همان موقع همسرم دیگر به سالن ورزشی نرفت و اکنون بیماری اش تشدید شده است و علت نرفتن نیز صرفا عدم رعایت توانایی همسرم با بیماری و سن بالایش با یک جوان است. خب این یک مشکل است که باید اداره کل ورزش باید به سالنهای ورزشی مسئول بازرسی خانم بفرستد و چنین انتظار و ورزشی که برای یک ادم جوان نیاز است برای یک بیمار مسن مجبور نفرمایند و با شرایط هر کسی به او ورزش دهند برای ان روشندل بزرگوار بیجاری و همه روشندلان از درگاه خداوند موفقیت و سربلندی تمنا دارم. در موردی بسیار مهمی که روشندل بزرگوار فرموده اند که انس با قران کریم دارند به شما و بییندگان و ان بزرگوار عرض می کنم که خداوند بنا بر حکمت خود که ما نمی دانیم یک شخصی را از نعمتی محروم می کند از رحمت خود گشایشهای مختلفی نیز برایش فراهم می اورد که افراد عادی از ان بر خوردار نیستند . اینجانب به عنوان کمترین خادم قران کریم زندگینامه قرایان برجسته دنیا را مطالعه کردم مرحوم شیخ محمد رفعت قاری قدیم که بسیاری از قراء بزرگ همچون شیخ مصطفی اسماعیل و شیخ ابولعینین شعیشع شاگردان ایشان بوده اند نیز در 6 سالگی نابینا شده است ولی شخصیتی بوده است که صوت زیبایش هنوز قلوب را جلا می دهد

خادم قران کریم پاسخ دوشنبه 24 تیر 1398 | 21:55

0
1

سلام علیکم و عرض ادب
ضمن عرض ادب و ارادت مجدد به روشندل بزرگوار بیجاری و قدردانی از سایت وزین کرد تودی بابت انتشار چنین مشکلاتی اینجانب نیز ضعفهای متعددی دارم و اشتباهات متعددی نیز دارم که بعد از نوشتن و ارسال متن فوق دوباره متن نوشته شده خود را به عنوان کامنت خواندم و اشتباهات تایپی خود را نیز که صرفا بدلیل ندیدن حروف کیبورد مثل شخص جوان است متوجه شدم و این را نیز بر ضعف اینجانب بگذارید و پوزش می طلبم که واقعیت همین است که ضعف نوشتاری در تایپ و ویراستاری دارم / منظور از پاراگراف اول نوشتارم این است که هیچ کسی در مقابل بیماریهای متعدد مصون نیست.
از ضعف خود گفتن و بزرگواری یک شخصیت مرحوم و شهید در این رابطه نوشتن شاید خوب باشد اکنون قرار است در ابان ماه یاد واره و بزرگداشت مرحوم شهید شیخ الاسلام رحمت الله علیه برگزار شود لازم دیدم برای ضعف خود خاطره ای از سجایای مرحوم شهید شیخ الاسلام رحمت الله علیه و ضعف خود بنویسم تا شاید اشتباه نوشتاری اینجانب قابل قبول با شد . روزی نامه ای به ان مرحوم شهید بزرگوار رحمت الله علیه نوشتم و بعدا خودم می دانستم که اشتباهات نوشتاری متعددی دارم به ان بزرگوار / مرحوم شهید شیخ الاسلام رحمت الله علیه تلفن نموده و عرض کردم حاج اقا بابت اشتباهات نوشتاری که خود می دانم دارم عذر خواهی می کنم / فرمودند من بدنبال غلط گیری از نوشتار نامه شما و یا نامه هیچ کسی نیستم . من با مضمون نوشتار کار دارم تا مضمون و منظور سوال را دانسته و بر اساس ان پاسخ بنویسم دستخط مرحوم شهید شیخ الاسلام رحمت الله علیه را اکنون نیز دارم و تصمیم دارم به همراه مطالبی از سجایای ان شهید بزرگوار تقدیم نمایم. اکنون از بییندگان و سایت وزین کرد تودی نیز ضمن عذر خواهی در اشتباهات تایپی انتظار بزرگواری همچون سجایای اخلاقی ان شیخ شهید بزرگوار رحمت الله علیه دارم

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

 

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید