کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

برگزاری کنگره ناودارانی کورد و بررسی شرایط زمانی و مکانی آن

کنگره مشاهیر کُرد، کنگره ناوادارانی کورد، سنندج، مشاهیر، کردتودی، دلیر بهمنی

جناب استاندار، جهت برگزاری کنگره ناودارانی کورد خسته نباشد خدمتتان عرض می کنم اما ای کاش در آینده شاهد برگزاری کنگره هایی در مورد بیکاری، طلاق، اعتیاد، نرخ اجاره بها، رکود بازار، گرانی سرسام آور و مسائل معیشتی مردم هم باشیم.

به گزارش کُردتودی، دلیر بهمنی کارشناس ارشد علوم سیاسی با ارسال یادداشتی به کُردتودی نوشته است؛ چند روز پیش در سنندج شاهد برگزاری کنگره ناودارانی کورد بودیم که لازم دانستم نکاتی را پیرامون آن بنویسم.


هرچند که چند روز قبل از برگزاری کنگره جناب استاندار گفته بودند که آنرا برگزار خواهیم کرد و به انتقادها و مخالفت ها گوش نخواهیم داد که در جواب باید به ایشان گفت آقای استاندار شما چه وقت به انتقادها جواب داده ای و چه وقت به منتقدین پاسخگو بوده اید تا این بار پاسخگو نباشید.


بهر حال اینکه برگزاری چنین کنگره ای و تقدیر و تجلیل از ناوداران کورد آنهم در زمان حیات آنها کاریست مهم و ستودنی و قابل ارزش بحثی نیست اما ...


اما شرایط زمان و مکانی آن را باید سنجید و بررسی شود که چنین مراسم هایی در چه شرایطی برگزار خواهد شد و به عبارتی بررسی شود که آیا در چنین شرایطی چنین مراسم هایی دارای توجیه هست یا نه؟


همه ما خوب می دانیم که به علت ناکارآمدی دولت و دولتیان شرایط کشور به شدت بحرانی است و به تبع آن معیشت عامه مردم در حد صفر و زیر صفر قرار دارد و هر روز سفره مردم بیچاره کوچک و کوچک تر می شود . این شرایط در کردستان و سنندج و به علت اینکه عده ای برستادی و تازه به دوران رسیده میدان دار شده اند بیش از هر جای کشور بروز و ظهور نموده است.


از طرفی دیگر اکثر پروژه های عمرانی به علت نبود اعتبار در حالت تعطیل و نیمه تعطیل قرار دارند ، شهرداری های استان همه در حال ورشکستگی کامل هستند و به علت نبود اعتبار خدمات شهری به پایین ترین حد خود رسیده است و اکثرا چندین ماه حقوق و مزایای کارکنان به تعویق می افتد . صنعت و معدن استان در حال ورشکستگی است. ورزش کردستان در شرایط بحرانی قرار دارد به طوری که حتی پول اعزام تیم های ورزشی به استانهای مجاور هم موجود نیست. بیکاری و به تبعیت از آن طلاق و اعتیاد در استان از مرز هشدار هم گذشته است و طبق آمار بانک مرکزی کردستان گرانترین استان کشور شده است و بسیار موارد دیگر و همانطور که گفتم همه اینها به علت ناکارآمدی دولت و گماشته های او در کردستان است.


با این اوصاف که بیان شد آیا برگزاری مراسم هایی مانند کنگره ناودارانی کورد و روز سنه در ششم اردیبهشت و صرف هزینه های چندین میلیاردی برای آنها توجیهی دارد؟


برای نمونه بیش از بیست سال است تالار فرهنگ سنندج تخریب و به حال خود رها شده است. تالاری که به علت اینکه درست روبروی درب اصلی استانداری قرار دارد جناب استاندار هر روز چندین بار اسکلت فرسوده شده آنرا مشاهده می کند.


کاک بهمن عزیز! هر چند که گفته بودی کنگره را برگزار و به منتقدین گوش نخواهم داد اما آیا بهتر نبود هزینه چند میلیاردی برگزاری کنگره صرف ساخت و تکمیل تالار فرهنگ می شد؟


جناب حشمت خان صیدی، شما که چندین روز تمام هم و غم خود را برای کنگره گذاشتید اگر امکان دارد مبلغ هزینه کرد شهرداری برای کنگره و روز سنه را برای مردم اعلام کنید و بفرمایید آیا بهتر نبود وقت و هزینه صرف شده در کنگره و روز سنه را به حاشیه شهر و معابر و کوچه و خیابانهای سنندج اختصاص می دادید؟


اگر در کردستان و سنندج تحقیق و تفحصی در مورد پروژه ها انجام شود خواهیم دید که طرح ها و پروژه هایی وجود دارد که شاید بخاطر چند ده میلیون تومان به حال خود رها شده اند. آیا بهتر نبود جناب استاندار و معاونین و شهردار و معاونین وقت و هزینه برگزاری چنین مراسم هایی را به این پروژه ها اختصاص دهند؟


جناب استاندار، کاش در کنار برنامه های جنبی کنگره، برنامه ای هم برای بازدید افراد دعوت شده و مهمانان از حاشیه شهر بخصوص نایسر برگزار می کردید و از نایسر به عنوان سند افتخار برای مدیریت شهری رونمایی می کردید، کاش برنامه ای هم برای بازدید مهمانان گنگره از کارگاه های تولید شیشه در حاشیه شهر برگزار می کردید.


کاش مهمانان کنگره را به شهرک های صنعتی می بردید و از آرامش گورستانی آنها به عنوان یکی دیگر از دستاورد هایتان رونمایی می نمودید.


کاش در کنگره هم از سند افتخار آفرین فقر و فلاکت و تبعیض و ناعدالتی موجود در کردستان و سنندج رونمایی می کردید.


کاک بهمن کاش به مهمانان کنگره می گفتید به علت کارآمدی بنده و معاونینم و تلاش شبانه روزی که داریم سنندج گرانترین شهر کشور شده است و از نمودار آن که توسط بانک مرکزی ارائه شده رونمایی می کردید.


جناب استاندار و عوامل برگزاری کنگره آیا در این شرایط سخت و بحرانی ای که مردم دارند، آوردن فردی به سنندج که حتی یک کلمه کردی نمی توانست صحبت کند و صرف هزینه برای کنسرتش، فقط به علت اینکه در کرماشان به دنیا آمده، منطقی و عاقلانه است.


جناب استاندار، جهت برگزاری کنگره ناودارانی کورد خسته نباشد خدمتتان عرض می کنم اما ای کاش در آینده شاهد برگزاری کنگره هایی در مورد بیکاری، طلاق، اعتیاد، نرخ اجاره بها، رکود بازار، گرانی سرسام آور و مسائل معیشتی مردم هم باشیم.

 

انتهای پیام/sh.s

دوشنبه 24 تیر 1398 | 07:34

کد خبر : 33387

منتشر کننده : sh.s

شهروند پاسخ دوشنبه 24 تیر 1398 | 10:40

3
4

با وجود تمام مشکلاتی که بیان شده، برگزاری کنگره مشاهیر کورد و روز سنه نه تنها هیچ مشکلی ندارد بلکه باعث روابط ملت-دولت می شود. آیا اگر شما مستاجر باشید، ماشین نداشته باشید و به بانک بدهکار باشید، تمام امور دیگر زندگی را تعطیل می کنید؟ خودکشی می کنید؟

شهروند پاسخ دوشنبه 24 تیر 1398 | 11:01

2
4

حرف های نویسنده کاملا منطقی و درسته در این کنگره ما چیزی مشاهده نکردیم و مانوری بود برای مدیران بی خاصیت استان هزار تا مشکل و بدبختی داریم در این استان کاش کنگره اقتصادی برگزار میکردید جناب مرادنیا

0000 پاسخ سه شنبه 25 تیر 1398 | 10:48

4
1

سلام درقبال کارهای خوب نباید مواضع حزبی وجناحی داشت همانگونه که درمقابل کارهای بد چنین باشد . اولا برکسی پوشیده نیست که معیشت و زندگی روزمره با مشکلاتی ناشی ازعواملی بیشمار بویژه ریشه مدیریتی بخش زیادی از بدنه اجتماعی را با مشکل مواجه نموده ... اما شاید بتوان ادعا کرد برگزاری کنگره در دوره شش سال دولت تدبیرجزو نادر ترین کارها بوده وشاید اثر آنرا بتوان سالها ماندگارساخت البته این بمعنای پوشش و نادیده انگاشتن خیلی از ضعف ها در برگزاری نیست بلکه نفس عمل زیباست چون هم بعد فرهنگی و هم بعد امنیتی و نشاط اجتماعی قابل توجهی دارد. کسانی که درحوزه تحلیل با موضوع مواجه هستن می دانند سیاست و وظیفه اصلی حاکمیت ایجاد امنیت برای مولفه توسعه زیر ساخت است وقطعا یکی از مولفه های اصلی امنیت خود مردم وتفکر مشارکت مردم در ان است . بازتاب صیحیح واطلاع رسانی مفید میتواند دستاوردی بزرگ باشد.

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

 

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید