کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

رئیس دانشگاه کردستان :

برای حمایت از ایده های دانش بنیان محدودیتی در دانشگاه کردستان وجود ندارد

دانشگاه کردستان، رویداد نوآورانه اشتغالزایی ئاو، مدیرمرکز رشد دانشگاه کردستان،رئیس دانشگاه کردستان

اختتامیه رویداد نوآورانه اشتغالزایی با عنوان «ئاو» روز گذشته در سالن شیبانی دانشکده مهندسی دانشگاه کردستان برگزار شد.

به گزارش کُردتودی، رحمت صادقی در اختتامیه رویداد نوآورانه اشتغالزایی با عنوان «ئاو» در سالن شیبانی دانشکده مهندسی دانشگاه کردستان اظهار داشت: ارتباط بین صنعت و دانشگاه از دیرباز مطرح بوده و برنامه ها و طرحهایی هم اراده شده اما هیچکدام از ۲ طرف از آن راضی نبوده اند و به اهداف مدنظر نرسیده اند.

 


رئیس دانشگاه کردستان افزود: ایراد کار اینجاست که  صنعت و دانشگاه به صورت مستقل از هم کار می کنند و احساس نیاز به یکدیگر ندارند.

 


وی اضافه کرد: آنچه که اهمیت دارد ارتباط بین این ۲ نیست بلکه مهم این است صنعت از دل دانشگاه بیرون بیاید و دانشجویان و اساتید طرح های پژوهشی را به سمتی ببرند که منجر به ایجاد اشتغال شود.


 
رئیس دانشگاه کردستان تاکید کرد: اگر می خواهیم در شرایط کنونی که اشتغال فارغ‌التحصیلان معضلی اساسی شده است، ایجاد اشتغال کنیم، باید دانشگاه را در پرتو گفتمان سازی به سمت و سوی گفتمان سازی در این باره هدایت کنیم که یکی از بسترهای گفتمان سازی برگزاری این رویدادهاست.
 


صادقی با تاکید براینکه باید بخشی از پژوهش های دانشگاهی به سمت محصولات و خدماتی برود که شرکتهای زایشی را در برداشته باشد، افزود: باید با کمک دانشجویان و اساتید در مراحل گوناگون علمی این حرکت دنبال و تا مرحله تجاری سازی پیش رود.
 


وی به نگاه ویژه مجموعه فناوری دانشگاه و پارک علم و فناوری به رویدادهای نوآورانه اشتغالزایی،گفت: برای حمایت از ایده ها محدودیتی نداریم و به جای تکیه برمنابع زیرزمینی باید به دنبال اقتصاد دانش بنیان باشیم.
 


رئیس دانشگاه کردستان به مزیتهای نسبی استان شامل گیاهان دارویی، طیور، آب، باغات، شیلات و گردشگری اشاره و اظهار داشت: در برگزاری رویدادها نباید به این مزیتها محدود شویم بلکه باید مزیت‌آفرینی کنیم.
 


صادقی تمرین کارگروهی را از دیگر مزایای برگزاری این برنامه ها اعلام کرد و افزود: هنوز در کشورمان در زمینه کار گروهی مشکل داریم .
 


شناسایی توانمندیها در بستر رویدادهای نوآورانه اشتغالزایی از دیگر مواردی بود که صادقی به آن اشاره کرد و گفت: آموزه های تئوری و فکر و اندیشه در این رویدادها به بستر عمل می نشیند و در کسب و کارها به کار گرفته می شود.


 
هدف از برگزاری رویدادهای نوآورانه تغییر دیدگاه دانشجویان است


فرزاد اسکندری هم در ادامه اظهار داشت: از ابتدای استقرار مرکز رشد واحد‌های فناور دانشگاه کردستان ۳۹ واحد در این مرکز مستقر شده‌اند.

 


مدیر مرکز واحدهای فناور دانشگاه کردستان با بیان اینکه اهمیت تجاری سازی دانش و راه اندازی کسب و کار دانش بنیان کمتر از آموزش و پژوهش نیست، گفت: در رویدادهای نوآورانه شاید خروجی‌های پررنگی نداشته باشیم اما تغییر دیدگاه دانشجو نسبت به کسب و کار، رشته و آینده را موجب می شود.
 


 وی هزینه برگزاری این رویداد را ۵۰۰ میلیون ریال اعلام کرد و گفت: براساس آمار راه اندازی یک شغل برای دولت ۲ میلیارد ریال هزینه در بردارد در حالیکه رویدادهای نوآورانه به واسطه ایده های جدید و به‌روز، می تواند برای چندین نفر شغل ایجاد کند و هزینه کمتری در بردارد.
 


اسکندری با اشاره به برگزاری ۲ رویداد در ۹ ماه گذشته در دانشگاه کردستان گفت: سومین رویداد هم با عنوان ئاو (آب) در حال برگزاری است که در طول ۵۴ ساعت طی سه روز، ۸۰ نفر در قالب ۱۲ تیم ایده های خود را ارائه کردند.
 


وی گفت: ۷۰درصد شرکت کنندگان در رشته آب مشغول به تحصیل هستند، ۲۰ نفر از رشته های فنی و مهندسی و ۱۰ درصد دیگر هم از دیگر رشته های دانشگاهی هستند.
 


مدیر مرکز رشد دانشگاه کردستان گفت: جلساتی هم با تولیدکنندگان صنایع آب و سرمایه گذاران برگزار و محورهای مشترک هم بررسی شده است تا از ایده های برتر ارائه شده در این رویداد حمایت شود.

 

 

انتهای پیام/m.r

یکشنبه 23 تیر 1398 | 11:26

کد خبر : 33383

منتشر کننده : ر .ع/ku

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید