کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

در گفتگو با کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی بررسی می شود؛

منشاء عدم توازن در رشد و توسعه قروه کجاست؟

رشد و تولید،توسعه،توازن،قروه،شهرک های صنعتی،رونق تولید،اقتصاد،سرمایه گذاری

صمد رستمی گفت: استان کردستان از هر نظر دارای پتانسیل های مناسب از جمله منابع و معادن، کشاورزی و نیروی انسانی مستعد می باشد.

به گزارش کُردتودی، صمد رستمی کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی شهرستان قروه به تحلیل چرایی کندی سرعت رشد و توسعه در قروه پرداخت.

 

وی در این گفتگو با بیان اینکه استان کردستان از هر نظر دارای پتانسیل های مناسب از جمله منابع و معادن، کشاورزی و نیروی انسانی متخصص و متعهد می باشد، اظهار داشت: با وجود تمامی این منابع و استعدادها اما این رشد و توسعه استان با این امکانات و پتانسیل ها هماهنگ نبوده و استان را به لحاظ تولید در رده های اخر کشور قرار داده است .

 

رستمی با اشاره به اینکه متاسفانه وضعیت تولید در استان کردستان وضعیت مناسبی نیست، افزود: هم اکنون بیش از 80 درصد از کارخانجات شهرستان قروه تعطیل هستند.

 

وی ادامه داد: با توجه به اینکه رشد و توسعه جامعه متاثر از رشد تولید می باشد،بنابراین بیش از انتظارات مردم و جامعه از مسئولین انتظار می رود اهمیت به امر تولید در استان از سوی مسئولین بیشتر باشد چرا که رشد تولید می تواند ریشه تمام مشکلات اجتماعی و بعضا سیاسی که ریشه در بیکاری دارد را بخشکاند.

 

به گفته رستمی از آنجایی که بیشتر کارخانجات شهرستان قروه در تعطیلی به سر می برند شهرک صنعتی قروه نیز نتوانسته است نقش خود را به خوبی در استان کردستان ایفا نماید.

 

این کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی با اشاره به دلایل تعطیلی کارخانجات در قروه بیان داشت: کمبود نقدینگی و نبود سرمایه گذاری از دلایل اصلی تعطیلی کارخانجات در شهرستان قروه می باشد که زمینه بیکاری و سرگردان شدن کارگران کارخانجات را نیز ایجاد کرده است.

 

وی تصریح کرد: بنابراین باید به فکر علاج بود و برای جلوگیری از رکود بیشتر و احیای واحدهای راکد با عنایت به نام گذاری این سال به نام سال رونق تولید از سوی مقام معظم رهبری (مد) لازم است دولت محترم برنامه ریزی مدون و عملیاتی را برای ارتقای این استان داشته باشد.

 

رستمی در پاسخ به این سوال که چرا شهرستان قروه از نبود سرمایه گذار رنج می برد، گفت:می توان به پاسخ این سوال در چند بخش اشاره نمود که عدم پرداخت تسهیلات کم بهره برای واحدهای تولیدی نوپا،عدم تقویت صندوق ضمانت سرمایه گذاری به منظور تسهیلات لازم برای سرمایه گذارها و عدم تسریع در اجرای کامل طرح تحول اقتصادی، از آن جمله می باشد.

 

وی به ارائه راهکارهایی در این زمینه پرداخت و افزود: می توان با تقویت شهرک های صنعتی قروه و تقویت شرکت ها به منظور تهیه و تملک زمین و فراهم نمودن زیرساخت های لازم برای واگذاری به سرمایه گذار با شرایط مطلوب و نیز با افزایش قابل ملاحظه اعتبارات ،کمک های فنی و اعتباری به شرکت ها و شهرک های صنعتی به منظور احیا سرمایه گذاری های انجام شده و کمک به راه اندازی واحدهای راکد در صنایع کوچک قدم موثری در افزایش رونق تولید و احیای واحدهای صنعتی راکد در شهرستان قروه برداشت.

 

رستمی در بخش پایانی این گفتگو با بیان اینکه باید به نحوه مدیریت اقتصادی در دولت نیز توجه بیشتری شود گفت: باید تیم مدیریت اقتصادی در دولت یک تیم کارآمد و توانمند باشد که با در نظر گرفتن تمامی جنبه های اقتصادی کشور و با استفاده از توانمندی ها و پتانسیل های موجود گام بردارد و استعدادها را در جهت رشد و توسعه اقتصادی به کار گیرد.

 

انتهای پیام/m.r

چهارشنبه 19 تیر 1398 | 10:56

کد خبر : 33353

منتشر کننده : م ح/sab

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید