کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

با حضور نماینده یونیدو ؛

تبدیل عمارت به جا مانده از دوره قاجار به خانه خلاق کسب و کار در سنندج

نماینده یونیدو ، کردستان، سنندج

عمارت مشیر دیوان سنندج که عمارتی به جا مانده از دوران قاجار می باشد، با حضور نماینده یونیدو به عنوان مرکز خلاق کسب و کارهای استان کردستان انتخاب و معرفی شد.

به گزارش کُردتودی، عمارت مشیر دیوان در محله قدیمی سرتپوله سنندج، در خیابان شهدا قرار دارد که از بناهای مشهور دوره قاجاری است.

 

 

این ساختمان با شیوه و اسلوب معماری ایران به ویژه محوطهٔ یک ایوانی، در دوره قاجاریه توسط " میرزا یوسف مشیر دیوان" دیوان مشاور و جانشین حاکم منطقه به نام" میرزا رضای وزیر کردستانی" ساخته شد.

 

 

این عمارت که سالیانی چند محل استانداری کردستان بود، هفت حیاط دارد که هر یک از آنها دارای آب نمایی جداگانه با طرح متفاوت و در عین حال مرتبط با دیگرآب نماها است و شامل بخش های خصوصی، عمومی، تشریفاتی، خدماتی و بهداشتی است.

 

در بخش اصلی ساختمان، ایوان ستون دار، تالار، حیاط و آب نما قرار گرفته و درب و پنجره های آن از تلفیق گرده چینی چوب و شیشه رنگی اتاق ها را زینت داده. سردر ورودی بنا با محوطه نیم هشتی و تزیینات آجری، سقف شیروانی، تالار تشریفات و ایوان ستون دار جلوی آن با طرح کلاه فرنگی، گچ بری و مقرنس (آنچه به شکل نردبان و پله پله ساخته شده؛ بنای بلند مدور و ایوان آراسته و مزین با صورت ها و نقوش که بر آن با نردبان پایه روند؛ قسمی زینت که در اتاق و ایوانها به شکل های گوناگون گچبری کنند؛ کنگره دار)های گچی و اُرُسی هایی با طرح های اسلیمی، از جمله خصوصیات بارز این بنا است.

 

 

حجاری روی سنگ ازاره (آن قسمت ا ز دیوار اتاق و یا ایوان که از کف طاقچه تا روی زمین بود) و ستون هایی با تزیینات گچ بری طنابی و مقرنس کاری از جمله تزیینات بسیار شاخص عمارت است. محوطه عمارت و طراحی و ساخت تمام بخش های آن در یک زمان، با رعایت تمامی اصول معماری ایرانی، ویژگی منحصربه فردی به عمارت مشیر دیوان بخشیده و دروازه ورودی عمارت بطور خاصی جذابه. ابتکار در صنعت گره چینی چوب وارسی سازی به نحوچشمگیر در فضاهای بازشو و دعوت کننده و حدفاصل فضاهای بسته و نیمه باز و باز توسط استادکاران سنندجی انجام یافته است.

 

تبدیل عمارت مشیر دیوان سنندج به خانه خلاق کسب و کار

 

معاون صنایع دستی و هنر‌های سنتی اداره کل صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری کُردستان گفت: در مرکز خلاق صنایع دستی، ۱۲ رشته صنایع دستی بومی از جمله گلیم بافی، نازک کاری چوب، اروسی سازی و ساخت زیورآلات سنتی آموزش داده می‌شود.

 

ساعدپناه عنوان کرد: با ایجاد این مرکز برای ۲ هزار نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم ایجاد شغل میشود.

 

وی افزود: ۸۰ درصد مساحت ۴ هزار و ۸۰۰ هکتاری عمارت مشیر دیوان به مرکز خلاق صنایع دستی اختصاص پیدا میکند.

 

در کُردستان هم اکنون ۲۵ رشته صنایع دستی بومی و غیربومی به جوانان آموزش داده می‌شود.

 

جولیو ویناتشا، نماینده یونیدو نیز از آغاز به مناقصه گذاشتن عملیات تجهیز و آماده‌سازی عمارت مشیر دیوان در سطح بین المللی خبر داد و گفت: با توجه به اقدامات مناسب صورت گرفته شده سعی خواهد شد روند تبدیل عمارت مشیر دیوان به خانه خلاق، سریع‌تر اجرا شود.

 

لازم به ذکر است، قرار است این مرکز به یک مرکز خلاقیت صنایع دستی، گردشگری IT ، زنبورداری و بقیه مشاغل استان توسط سازمان توسعه ملل متحد (یونیدو) تجهیز و تبدیل شود.

 

عمارت مشیر دیوان سنندج

 

عمارت مشیر دیوان سنندج

 

عمارت مشیر دیوان سنندج

 

عمارت مشیر دیوان سنندج

 

عمارت مشیر دیوان سنندج

 

عمارت مشیر دیوان سنندج

 

عمارت مشیر دیوان سنندج

 

 

انتهای پیام/m.r

 

 

چهارشنبه 19 تیر 1398 | 10:10

کد خبر : 33352

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید