کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

کُردتودی گزارش می‌دهد؛

دغدغه سوغات حج در گرانترین استان کشور!

سوغات حج، حجاج کردستان، حجای ها

هنوز که سفرهای حج در کردستان آغاز نشده، حاجیان از هم اکنون در تکاپوی تهیه سوغاتی بوده و برخی ها مجبور به تهیه این سوغاتی ها در خارج از گرانترین استان کشور هستند!

به گزارش کُردتودی، ایام پرشكوه حج فرارسیده  است؛ امسال ۸۶ هزار و ۵۵۰ زائر ایرانی به سفر معنوی حج اعزام می‌شوند و سهم استان کردستان از این تعداد، ۲ هزار و ۱۵ نفر است که در قالب ۱۴ کاروان اهل سنت و یک کاروان اهل تشیع به این سفر معنوی اعزام می شوند.

 

۱۳ کاروان از اول مرداد از فرودگاه همدان و ۲ کاروان از فرودگاه امام تهران به سمت عربستان پرواز می کنند. کار اعزام کاروان های حج از استان، از اوایل مرداد آغاز می شود و در طول مدت اعزام ۱۵ کاروان راهی سرزمین وحی می‌شوند.

 

برگزاری مناسك حج برای كشور عربستان بی شك درآمد ارزی و گردش اقتصادی فراوانی به همراه دارد اما این مساله نمی تواند حج را به عنوان یك فریضه الهی نزد ما ایرانیان مسلمان تحت تاثیر قرار دهد، حج از واجبات اسلام بر گردن هر مسلمان است.

 

اما آنچه طی سالهای گذشته بر اساس شرایط سیاسی منطقه و خصومت های عربستان از سویی و از سوی دیگر شرایط اقتصادی كشورمان برجسته و مورد توجه شده این است كه ایجاد هرگونه درآمد اضافه برای این كشور از سوی حاجیان كه از سویی ضربه به تولیدكنندگان داخلی است هرگز توجیهی ندارد.

 

حج و رونق تولید

 

 

خرید سوغات حج در سالی كه به نام «رونق تولید» مزین شده است باید بیشتر مورد نظر قرار بگیرد و حاجی هایمان با وحدت رویه در نخریدن كالا از بازارهای عربستان این مهم را عملیاتی سازند.

 

خرید سوغاتی از رسوم خوشایند و دیرینه ایرانیان بویژه در سفرهای زیارتی است اما اجناس بازارهای عربستان كه از نظر كارشناسان اقتصادی اجناس بنجل وارداتی چینی است، مسلما نمی تواند سوغاتی مناسبی از سوی حجاج باشد، حاجیان ما باید سعی كنند به جای اتلاف زمان و هزینه در بازارهای عربستان از فرصت و سعادت پیش آمده حداكثر استفاده معنوی را برده و خرید را به بازارهای داخلی كه همواره برای آن فرصت هست، موكول كنند.

 

مسلماً بهترین سوغات زایران خانه خدا دعای خیر و یادخیر از اطرافیان و اقوام و كسانی است كه التماس دعا و طلب زیارت داشته اند و اجناسی چون پارچه و لوازم زینتی و اسباب بازی و غیره كه هرساله خرید مقادیر زیادی از آنها آن هم تنها و صرفا توسط ایرانی ها در عربستان درآمدهای كلانی برای فروشندگان عرب ایجاد می كند، نمی تواند سوغات دلپذیر و افتخارآمیزی از سرزمین خانه خدا باشد.

 

كما اینكه باز هم كارشناسان اقتصادی معتقدند این اجناس حتی به صورت وارداتی در بازارهای ایران ارزان تر بوده و از سویی اگر هم قرار است حاجیان جنس وارداتی بخرند، خرید آن در داخل كشور موجه تر بوده و به فروشندگان ما كمك می كند.

 

اما آنچه واضح است، كار درست خرید كالا از تولیدكنندگان داخلی است تا علاوه بر پیشگیری از خروج ارز و درآمدزایی در داخل ، كسب و كار عده زیادی كه معاششان در گرو تولید است بچرخد و چرخ های تولید كشور از حركت بازنماند و تولیدكننده ما توان ادامه نفس كشیدن در شرایط آشفته اقتصادی را داشته باشد.

 

دغدغه سوغاتی در گرانترین استان کشور

 

 

با توجه به وضعیت ارز و قیمت بالای دلار، اغلب حجاج کردستانی هنوز که اعزام نشده اند از هم اکنون در تکاپوی تهیه سوغاتی بازگشت از حج هستند، تکاپویی که در گرانترین استان کشور یعنی کردستان سخت شده و آنها را مجبور به رفتن به استانهای همجوار کرده به امید اینکه بتوانند همان اجناس مورد نظر را با قیمتی پایینتر خریداری کنند.

 

این اقدام زائران خانه خدا برای خرید سوغاتی در داخل ایران به لطف قیمت بالای دلار! کاری نیکو و پسندیده است اما اینکه زائران کردستانی به دلیل قیمت بالای اجناس در داخل استان مجبور شوند به شهرهای دیگر استانها سفر کنند و خطرات جاده ای را به جان بخرند جای تأسف دارد.

 

ضرر را از هر جا جلویش بگیری منفعت است

 

اینکه از کردستان به عنوان گرانترین استان کشور نام برده می‌شود قطعا به سود اقتصاد استان نخواهد بود اما به قول معروف؛ «ضرر را از هر جا جلویش بگیری منفعت است».

 

انتهای پیام/sh.s

 

سه شنبه 18 تیر 1398 | 10:24

کد خبر : 33344

منتشر کننده : sh.s

خادم قران کریم پاسخ چهارشنبه 19 تیر 1398 | 11:06

0
1

وَلِلَّهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَيْتِ مَنِ اسْتَطَاعَ إِلَيْهِ سَبِيلًا
و مردم را حجّ و زیارت آن خانه به امر خدا واجب است بر هر کسی که توانایی برای رسیدن به آنجا دارد، سوره ال عمران (۹۷)
سلام علیکم و عرض ادب
برای کسانی که استطاعت دارند تشرف به حج واجب قرانی است
در عین حال رسوماتی در جامعه ما وجود دارد که بعضا برای حاجی و به حج رفته تحمیل می شود و زیاد هم نمی تواند مطلوب باشد. کسی که به حج رفته و بر می گردد رسم پسندیده و خوبی است که به دیدار ایشان برویم در دیدار هدیه مورد انتظار بدلیل تبرک خانه کعبه یک چند قطره اب زمزم که در یک استکان بسیار کوچک به مهمان داده می شود و یا یک تسبیح خوب و پسندیده است دیگر حاجی هنوز به حج نرفته شهرها را بگردد تا سوغاتی گران با نداری خریده و بین مردم هنگام برگشت پخش کند که منطقی نیست ویا الزاما باید به مردم چلوکباب بدهد . بهترین روش این است که خود دوستان و فامیل و اطرافیان نوشته های حجکم مقبول و سعیکم مشکور را در هنگام دیدار و شفاهی بگویند و پارچه در درو دیوار حاجی نچسبانند تا حاجی را نیز در محذورات اخلاقی قرار ندهند پارچه و لوازم خانگی از سفر حج برای دوست و اشنا اوردن یک رفتار مناسبی نیست و برای کسی هم نیاورده باشند نباید دلخور شوند .

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

 

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید