کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

روز دختران بهانه ای برای بیان دغدغه ها؛

دختران امروزی درگیر تناقض‌های میان سنت و مدرنیته !

روز دختر، میلاد حضرت معصومه

بی تردید درهیچ دورانی از زندگی نمی توان مدعی شد که انسان بدون دغدغه باشد با این تفاوت که دغدغه های افراد با توجه به سن و شرایطی زندگی و نوع جهان بینی آنان متغیر می باشد.

به گزارش کُردتودی، بی تردید درهیچ دورانی از زندگی نمی توان مدعی شد که انسان بدون دغدغه باشد با این تفاوت که دغدغه های افراد با توجه به سن و شرایطی زندگی و نوع جهان بینی آنان متغیر می باشد.


همزمان با سالروز میلاد کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) و روز دختر با غریبه رحیمی نایب رئیس بانوان فرهیخته استان کردستان به گفتگو نشستیم که در ادامه می خوانید؛


از روز دختر برایمان بگویید؟


در تقویم كشور روزهای خاصی را به مناسبت‌های ملی و مذهبی نامگذاری كرده‌اند؛ روزهایی كه نشان از مقام و منزلت آن در فرهنگ مردم ایران زمین دارد. سالروز ولادت حضرت معصومه(س)، از فرزندان بزرگوار حضرت امام موسی بن جعفر(ع) با عنوان« روز دختر» نامگذاری شده است؛ روزی كه در آن از مقام شامخ دختران تجلیل می‌شود این روز فرصتی برای دختران جامعه به‌منظورشناسایی هویت خود و مطرح کردن مطالباتشان به مسئولان است وجود شخصیت والامقام حضرت معصومه(س) دلیل بزرگ و تاریخی است تا به دین خود ببالیم، زیرا پیامبر گرامی اسلام(ص)دختران را موجب خیر و برکت و مایه نجات آن‌ها از آتش جهنم دانست.


شما به عنوان یک فعال فرهنگی در استانتان شاهد  چه دغدغه ها و مشکلاتی در حوزه دختران هستید؟


امروزه دختران در استان ما همچون سایر شهر های کشور دغدغه‌ها زیادی از مشكلات اقتصادی گرفته تا مشكلات فرهنگی دارند كه تعدادی از این مشكلات، نشأت گرفته از رفتار فرد و بخشی نیز نشأت گرفته از اجتماع و شرایط اجتماعی است دختران نوجوان و جوان با توجه به سن، تجربه، تحصیلات و جایگاه اجتماعی، اقتصادی و وضع فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی خانواده، شهری و روستایی بودن و شبكه حمایتی و مسائل مختلف، دغدغه‌های مختلفی دارند.

 


به نظر شما جایگاه دختران در جامعه امروزی چگونه است؟


به نظر من مهم‌ترین چیزی که برای دختران مهم است«عطوفت» می باشد. بحث عاطفی دختران آنقدر اهمیت دارد که پیامبر اکرم (صلی‌الله‌و‌علیه‌و‌آله‌وسلم) فرمودند، زن مانند گل است یعنی از کودکی تا بزرگسالی باید با او مانند یک گل خوشبو برخورد شود،اما متأسفانه در جامعه امروز این بُعد دخترانگی رو به فراموشی است علت آن‌هم سیاست‌هایی است که اولویت زندگی یک خانم را به تحصیل و اشتغال محدود کرده و با قرار دادن زن و مرد در یک ترازو، که با روحیات زنان سازگار نیست، به ویژگی مهر و عاطفه زنان کم مهری کرده است. براساس دین و اعتقاداتمان در ایفای مسئولیت اجتماعی هیچ تفاوتی میان زن و مرد وجود ندارد و صحبت ما از حضور زنان در عرصه اجتماع بواسطه مباحث مطرح شده در دنیای مدرن نیست بلکه برگرفته از اعتقاد ما است، اسلام به تفاوت بين زن و مرد قائل است ولي اين تفاوت رتبه اي نيست و جنسي بر جنس ديگري برتري ندارد بلکه ،تفاوت هاي خلقتي به منظور تشکيل نهاد خانواده و تشريک مساعي ،در وجود زنان و مردان به وديعه گذاشته شده است.


نیاز جامعه دختران استان را در چه  چیزهایی می بینید؟


هم اکنون با توجه به آمارهایی که وجود دارد آمار بیکاری در میان زنان و دختران تحصیلکرده استان در بسیاری از زمینه ها بیشتر از مردان است و انتظار می رود که این مهم مورد توجه قرار گیردختران ما در زمینه های مختلف دارای توانمندی های بسیار بالایی هستند و لازم است که زمینه های لازم برای استفاده از این ظرفیت ها و پتانسیل ها فراهم شود و توانایی و پتانسیل  این قشر در جامعه بکارگیری شود در استان کردستان دختران ما از کمبود فضاهای فرهنگی  گلایه دارند و این کمبود خاصتا در مناطق حاشیه به وضوح قابل مشاهده است  لازم است به این نکته ی مهم نیز اشاره کنیم که مشارکت اجتماعی و سیاسی دختران تحصیل کرده و باسواد استان در جامعه پایین است و این  خود  نیازمند راهکارها و فراهم کردن زمینه های لازم است و از مسوولین و دست اندر کارهای  فرهنگی  استان انتظار می رود این زمینه ها را فراهم کند توانمند سازی و آموزش  دختران  برای ورود به مشاغل خانگی  نیز از دیگر مطالبات دختران استان است که نیازمند توجه و حمایت مسوولان می باشد .


بعضی از دختران امروزی درگیر تناقض‌های میان سنت و مدرنیته هستنددختران جامعه ما امروزه آگاه هستند و نیازهایشان را می‌شناسند و می‌خواهند به امكانات رفاهی بیشتری دست یابند این دختران خواستار آن هستند كه استقلال مالی داشته و توانمند باشند تا سالم تر زندگی كنند. دختران امروزی تحصیلات دانشگاهی وهمچنین آگاهی‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی دارندا ین سطح از آگاهی نیازهای بیشتری را برای دختران ایجاد می‌كند كه با واقعیت جامعه در تضاد است و‌گاه دختران مورد حمایت‌های مادی، شغلی، اقتصادی و بیمه‌های مناسب قرار نمی‌گیرند در واقع مشكلات فعلی كه در جامعه با آن روبه‌رو هستیم از همین تضادهایی كه وجود دارد حاصل می‌شو پیامدهای تضادهای اجتماعی و نبود امكانات اجتماعی و حمایتی مسئولان سبب ایجاد مشكلات جامعه می‌شود.از آنجا كه در جامعه‌ای زندگی می‌كنیم كه زنان نیمی از جمعیت را تشكیل داده‌اند و نقش‌های تربیتی زیادی دارند، پس مشكلات و كمبود امكانات، سبب افزایش رفتارهای بیمارگونه در جوامع می‌شود. حاصل این رفتارها نیز تهدید خانواده، افزایش فقر و تبعیض جنسیتی، بی‌بند و باری و نبود امنیت و درنتیجه، مصرفی شدن بیشتر زنان و دختران جامعه می‌شود.


با توجه به اینکه امروز روز دختر است چه نکته ای را می بینید که باید به دختران هدیه داده شود؟


لازم است که حالا که روز دختر است  به این نکته ی مهم هم بپردازیم که امروزه و در جامعه ی ما که در حال گذر از سنتی به مدرنیته می باشد  متأسفانه بسیاری از دختران ما به  اشتباه فکر می کنند که  باید الگوهایی که هیچ سنخیتی با دین و اعتقادات ما ندارند را در زندگیشان الگوی خویش قرار دهند و همین سبب شده است که  در بسیاری از جاها به خطا بروند و غافل از این هستند که دین مقدس اسلام بهترین و والاترین الگو را برای آن ها  قرار داده و به آن ها معرفی نموده است الگوهای اسلامی.  بخشی مهمی از الگوبرداری  به مسئله شناخت  بر می گردد امروزه می بینید که در هر زمینه ای کتابهای فراوانی چاپ شده است، اگر به همین مقدار که به مسایل روزمره اهمیت می دهیم به مسایل تربیتی توجه داشته باشیم جامعه ما مشکلی نخواهد داشت دختران ما باید تحقیق کنند،مطالعه کنند، راجع به الگوهای خود در جامعه اسلامی مثل حضرت معصومه(س)، حضرت فاطمه زهرا(س) و حضرت زینب(س) آگاهی پیدا کنند، این آگاهی می تواند باعث محبت شود و وقتی محبت این بزرگ بانوان در دل دختران ما باشد،

قطعا آنها سعی خواهند کرد که خود را از لحاظ رفتاری و اخلاقی به ائمه نزدیک کنند امیدواریم که دختران جامعه اسلامی این را درک کنند که ما الگوهای بی نظیری در مذهب خودمان داریم و باید در راستای شناخت این الگو ها  و معرفی به جامعه کوشا باشیم وگرنه تحت تاثیر الگوهای غلط غربی قرار خواهیم گرفت الگویی که می تواند زندگی دختران ما را از مسیر مستقیم و درست  دور سازد و موجب خوشحال شدن دشمنان و رسیدن به اهداف شوم و ننگین ان ها شود.

دختران و جوانان ما مورد تهاجم فرهنگی هستند، اگر دختران ما بدنبال پیدا کردن الگوی مناسب نباشند در گرداب این تبلیغات و تهاجم های فرهنگی غرق می شوند. راهی که می تواند دختران ما را به رشد و شکوفایی برساند، شناخت این الگوهای کامل و نمونه اسلامی است. نکته ی مهم دیگری که لازم است از طریق این رسانه به مخاطبان دختر ما داده شود این است که  تشکیل زندگی و ازدواج کردن را به عنوان یک اولویت در مسیر پیشبرد اهدافشان  قرار دهند.


حالا که به بحث ازدواج دختران و بالارفتن سن ازدواج که هم اکنون از معضلات کشوری نیز می باشد اشاره کردید چه حرفی برای جوانان دارید لطفا برایمان بگویید؟


امیدوارم کشورمان این بحران رو زودتر پشت سر بگذارد جمعیت جوان بسیار بالا،سطح تحصیلات دانشگاهی روز به روز بالاتر میرود، روز افزون شدن تضاد طبقاتی و هجمه فرهنگ های بیگانه به فرهنگ اصیل ایرانی ، سهل انگاری برخی  از مسئولین،نبود امنیت شغلی،اغتلاط سنت و مدرنیته،اینها فقط چند مورد از ریشه های به وجود آمدن مشکلات در امر ازدواج  هستند با وجود این مشکلات ولی  این جوانان ما هستند که با پشتکار  و اراده ی خود می توانند در راهی که خداوند برای آن ها قرار داده است بهترین زندگی را برای خود تشکیل دهند.


لازم می دانم از طریق این رسانه به خوانندگان و مخاطبان جوان و دختران و پسران در سن ازدواج  این  نکته را یاد اوری کنم که در امر تشکیل زندگیشان  تعریفی از هدف و وظایف  خود را بدانند چرا که  در امر ازدواج امروزه و در شرایط کنونی متاسفانه در جامعه شاهد ان هستیم که  از یه طر ف  هستند افرادی که فکر میکنند  وارد میدان جنگ شد ه اند و باید غنایم بیشتری بگیرند یا امده اند مهمانی و هیچ وظیفه ای ندارند، نمیدانند به عنوان همسر چه مسوولیت و چه حقوقی دارند شرایط را درک نمی کنند چه پسر و چه دختر و از طرف دیگر عده ای فقط  مسایل مادی  را درجه اول زندگی  قرار داده اند و توجه بیش از حد به این موضوع باعث شده اکثرا بحث ازدواج به یک تجارت تبدیل بشود البته ما منکر ان نیستیم که  مسایل مادی رو نباید درجه اول زندگی قرار داد بلکه، باید یک راه میانه رو انتخاب کرد که سن ازدواج و بالتبع آن مشکلاتی که در جامعه به وجود خواهد آمد  شاهد ان نباشیم و به امید روزی که دختران ما بتوانند با دیدی فراتر از تجمل گرایی و  با دیدی معنوی تر  زندگی را دریابند.


حرف آخر ...؟


باید درزمینه فرهنگ سازی عمیق وگسترده در جامعه دختران اقدامات مهمی را انجام دهیم و پیشتاز بودنمان را نشان دهیم اگر دختران ما اول خود را بشناسند و بعد به دنبال الگوهای مناسب خود بگردند جامعه بسوی روشنایی رهنمون می شود، دختران ما نقش مهمی در اجتماع دارند، اگر دختری طبق اصول اسلامی تربیت شود می تواند خدمات زیادی را به جامعه داشته باشد و ما باید سعی کنیم این الگوهای رفتاری را در جامعه ترویج دهیم.

 

انتهای پیام/m.r

پنجشنبه 13 تیر 1398 | 10:37

کد خبر : 33322

منتشر کننده : م ر/a

خادم قران کریم پاسخ پنجشنبه 13 تیر 1398 | 11:28

0
3

سلام علیکم و عرض ادب
حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها دختر حضرت فخر کائنات(ص) است همسر حضرت علی (ع) است مادر بزرگوار حسنین(علیهم السلام )است وقتی دشمن کینه توز پیامبر (ص) به نحضرت ابتر گفت پیامبر (ص) غمگین شد ولی خداوند سوره کوثر را نازل فرمود که تحقق عملی سوره کوثر را اکنون بعد از 1400 سال می بینیم که در دنیا میلیونها نفر سید به معنی از نسل پیامبر (ص) هستند که یکی نیز اینجانب افتخار انرا دارم و شجرنامه ام در تابلوی همین اطاقم در تابلو جلویم هست . این نتیجه ازدواج مبارک حضرت علی و حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیهاست. . حضرت معصومه سلام الله علیها نیز از بهترین و اشرف ترین خاندان رست که خاندان رسول خدا(ص) است .این عرایض که هم اعتقادات دینی ماست و هم خاندان شرافتمند من است / روز زن و روز دختر که به احترام ان بزرگواران نامگزاری شده است حال می خواهم خدا وکیلی ببینیم که دختر و زن در جامعه فعلی در چه شرایط احترام و ادب قرار دارد؟ خلاصه کلام این است یک دخترم را شوهر داده ام دختر شوهر دادن از پدر مردن در کردستان سخت تر است.

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید