کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

کنگره مشاهیر کرد اقدامی ستودنی در معرفی فرهنگ کردستان /علی حیدرآقایی

کنگره مشاهیر کرد، مشاهیر کرد، کردستان، کردتودی، اخبار مشاهیر کرد

برگزاری این کنگره مانند بسیاری از گردهمایی های دیگر خالی از اشکال نبود؛ اما دستاوردهای مهمی چون معرفی فرهنگ کردها، ارزش نهادن، قدرشناسی و تکریم بزرگان ، اتحاد و دوستی که نمود عینی و بارز فرهنگ کردهاست را به دنبال داشت.

به گزارش کُردتودی، در کشور ایران ، قومیت های مختلفی که هر کدام فرهنگ خاص خود را دارند وجود دارد ؛ یکی از فرهنگ های اصیلی که قریب به چندین هزار سال قدمت دارد تمدن و فرهنگ کردها می باشد این تمدن ناب در طول زمان ، به صورت سینه به سینه و نسل به نسل از طرف اجداد ما محفوظ مانده تا اینک به دست ما رسیده است و لزوم حفظ و پاسداشت این فرهنگ غنی و معرفی آن به جهانیان و انتقال درست به آیندگان از وظایف بالفعل نسل فعلی می باشد . فرهنگ کردها با داشتن نخبگان علمی ، علما، عرفا ، نویسندگان ، شعرا و در بعد هنری این فرهنگ ،موسیقی ناب ، هنرمندانی که شهرت جهانی دارند ، رقص کردی ( هه لپرکی ) ، سنت آئینی دف نوازی که جهانیان کردستان را پایتخت دف نوازی می دانند ، لباس و پوشش دلربا که منطبق با تمام موازین عقلی و اسلامی است و بسیاری جهات هنری دیگر به صورت جهانی یکه تازی میکند و اگر از این تمدن به صورت ملی حمایت شود با برنامه ریزی اصولی ، میتواند برای این سرزمین همیشه افتخار آفرین بماند . در همه ی بخش های فرهنگ کردستان، گنجینه های جذابی وجود دارد که اگر برای عموم ایرانیان برجسته و نمایان شود؛علاوه بر جذابیت حداکثری نسبت به آن ، موجبات توسعه فرهنگی کشور را در بخش فرهنگ های محلی به ارمغان خواهد آورد و این تنها با ترویج و حمایت از این فرهنگ غنی محقق خواهد شد.

 


در روزهای اخیر برگزاری کنگره بین المللی مشاهیر کرد در شهر سنندج ضمن معرفی فلسفه و خاستگاه بنیادی این فرهنگ اصیل ، گویای این واقعیت مهم بود که سرزمین کردستان برای بزرگان علمی ،نخبگان و مشاهیر فرهنگی خود که نام کردها را در قله های دنیا حک کرده ند ارزش و احترام قائل است . پیام های مسئولان سیاسی برای برگزاری این کنگره نشانی از اهمیت و توجه به این موضوع بود. به بانیان این اقدام شایسته که آنرا به سرانجام رسانیدند دستمریزاد و خداقوت باید گفت و این انتظار در اذهان عمومی به وجود آمده است که این راه ادامه یابد و چنین گردهمایی های فرهنگی که منجر به معرفی فرهنگ کردها میشود، در آینده هم شکل گیرد تا فرزندانمان به کرد بودن خود افتخار کنند. برگزاری این کنگره مانند بسیاری از گردهمایی های دیگر خالی از اشکال نبود؛ اما دستاوردهای مهمی چون معرفی فرهنگ کردها، ارزش نهادن، قدرشناسی و تکریم بزرگان ، اتحاد و دوستی که نمود عینی و بارز فرهنگ کردهاست را به دنبال داشت. هر چند اهمیت برگزاری این کنگره بین المللی از سوی دولنمردان دلیلی بر مقبولیت و غنی بودن فرهنگ کردها در نزد جهانیان می باشد؛ زیرا آنان را برای برپایی چنین رویدادی گسترده قانع ساخت.

 


*علی حیدرآقایی نویسنده، روزنامه نگار و پژوهشگر فرهنگی

 

 

انتهای پیام/a.p

 

پنجشنبه 13 تیر 1398 | 07:20

کد خبر : 33317

منتشر کننده : sh.s

سهراب پاسخ پنجشنبه 13 تیر 1398 | 08:44

0
0

سلام استاد آقایی. در این کنگره واقعا جا داشت از شما بعنوان یکی از مشاهیر کرد در حوزه ادبیات تجلیل میشد.

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید