کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در کردستان:

فرهنگ و هنر مردم در طول هزاران سال بخشی از دخائر عینی بشریت است/مظهر خالقی: سنندج زادگاه من است و به آن فخر می‌کنم

جشنواره، اختتانیه، رسانه کردی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در کردستان گفت: فرهنگ و هنر مردم در طول هزاران سال بخشی از دخائر عینی بشریت است و زبان کردی به عنوان یک زبان زنده مستمر گنجینه‌ای از لطایف و اشارات و گنج‌ها به شمار می‌رود

به گزارش کُردتودی، دکتر سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه کنگره مشاهیر کُرد که ظهر امروز در تالار مولوی سنندج برگزار شد اظهار کرد: در این برهه و زمان بیش از هر زمان به دو بال همبستگی ملی و تنوع فرهنگی نیاز داریم که حرکت کنیم، دشمنان می خواهند یک بال را بشکنند تا با دو بال پرواز نکنند و در هزاران سال و ماندگاریش با دو بال حرکت کرده و همیشه و زمانی مقتدر است که با همین دو بال پرواز کنند.

 

وی افزود: ایرانی که پهنه جغرافیاییش چهار فصل است و تنوع قومیتیش بی نظیر است و این دو بال ایران را حفظ کرده از طرفی ارزش ها و باورهاو عقاید و نمادهای مشترک و از طرفی هم همبستگی ملی و تنوع فرهنگی همواره بین مردم مستحکم بوده است و این راز ماندگاریست.

 

صالحی خاطر نشان کرد: ایران رنگین کمان اقوام است و با وجه تلفیقی از تار و پود رنگ ایران بوده و ایران خواهد ماند و هر رنگی که به کنار رود سیمای ایران را دگرگون می کند لذا تنوع فرهنگی همواره محترم شمرده شده است.

 

وی ادامه داد: جامعه ایرانی جامعه ای است که اقوام و مذاهبش به تعامل و مشارکت می پردازند و زیر این آسمان زندگی می کنند و در مقطع های خاص در کنار هم بوده اند تا یک وجب خاک تسلیم دیگران نشود.

 

وی گفت: جامعه کُرد جایگاه مهمی در این نگاه تنوع پذیری دارد، نگاه حاکمیت چنین نگاهی است همبستگی ملی در کنار تنوع پذیری کنار هم حرکت می کنند.

 

 

 

وی عنوان کرد: ایران با مردم کرد زاده شده و کرد و ایران دو واژه همزاد است و از دوره اساطیر و از ماقبل تاریخ مردم کرد و اقوام ایرانی در کنار هم بوده‌اند با خنده‌های هم خندیده‌اند و با گریه‌های هم گریسته‌اند.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان اعلام کرد: فرهنگ و هنر مردم در طول هزاران سال بخشی از دخائر عینی بشریت است و زبان کردی به عنوان یک زبان زنده مستمر گنجینه‌ای از لطایف و اشارات و گنج‌ها به شمار می‌رود.


وی بیان کرد: آنچه به حوزه ادبیات مربوط می‌‌شود نمایه‌ای از هزاران سال فراز و نشیب قوم کرد است و هنرهای آوایی و موسیقی که در این سرزمین روان بوده ما را به عمق تاریخ انسان می‌برد و از اعماق به آینده انسان می‌کشاند که هنرهای تجسمی نقاشی و بقیه هنرهای نمایشی این منطقه نیز چنین است.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در حوزه زیر ساختی شتاب هایی صورت گرفته است و امیدواریم این تالار مرکزی سنندج شتاب بگیرد تا رویدادهای بهتری پدید آید.

 

وی با بیان اینکه ۸ پلاتو در کردستان افتتاح می شود خاطر نشان کرد: هر شهری برای خودش یک خیابان فرهنگ و هنر داشته باشد تا بتوانند عاشقان فرهنگ و هنر احساس کنند زیست هنری دارند و ایده هایی دیگر در حوزه زیر ساختی و رویدادهای فرهنگی اتفاق های خوبی در جریان است .


وی گفت: در یک سال اخیر جشنواره بین المللی فیلم کردی، جشنواره موسیقی کردی و ... انجام شد و در سال های بعد این نوع جشنواره ها در جریان خواهد بود.

 

صالحی افزود: در حاشیه جشنواره ها امیدواریم بتوانیم میراث کُردی را نوآوری کنیم تا این غنای فرهنگی به حال در جریان تبدیل شود.

 

 

بازگشت خالقی دستاورد کنگره مشاهیر کرد است

 

محمد علی سلطانی نویسنده و پژوهشگر کرمانشاهی در ادامه با بیان اینکه بازگشت مظهر خالقی به زادگاهش سنندج یکی از دستاوردهای کنگره مشاهیر کُرد است اظهار داشت: کردها امروز با دریافت جایزه صلح نوبل و معرفی آنها به عنوان نخبگان جهان، بر قله استوار علم و معرفت ایستاده اند.

 

 

امروز مفتخرم که در جمع مشاهیر کرد قرار دارم

 

در ادامه مظهر خالقی با تاکید بر اجرای کنگره بین المللی مشاهیر رد گفت: فرهنگ بر بنیاد با هم زیستن خلق شده است، پس با قبول یکدیگر در کنار هم باشیم.


وی افزود: در کنار هم زیستن رسمی است که پروردگار بنا نهاده است، پس با قبول یکدیگر رسم پروردگار را بجا آوریم. اینجا شهر و دیار من است اما من این شهر را با مستوره اردلان ها و آایت الله مردوخ ها می شناسم چون آنها زندگی کردن و هنر و علم فرا گرفتن رابه ما آموختند. 


خالقی تاکید کرد: من امروز به راستی افتخار می کنم که در سنندج هستم و در میان عزیزانی هستم که سالهای سال است به دنبال آنها می گشتم. ایران همیشه به هنر و هنرمندانش پر آوازه بوده است.


این هنرمند نامی با اشاره به هنر فلکلور عنوان کرد: فلکلور بر اساس با هم زندگی کردن پی ریزی شده است انسان ها فرهنگ را پایه ریزی کردند تا بتوانند بر آن اساس در کنار هم با آشتی زندگی کنند.

 

 خالقی افزود: اگر چیزی ناکوک هم وجود دارد این مسائل توسط کدخدای ده و روسا افزوده شده است و ماندگار نیست. همه ما فرهنگ را از طبیعت گرفتیم و اگر طبیعت را می خواهیم پس یکدیگر را قبول کنیم.


وی درباره کنگره گفت: من این حرکت فرهنگی را از طریق دانشگاه احساس کردم که مشخص است حرکتی انسانی و فرهنگی است

 

 

برگزاری کنگره مشاهیر کُرد کاری بسیار ارزشمند است

 

اسعد اردلان، اهل سنندج، نویسنده، پژوهشگر تاریخ، استاد دانشگاه و حقوقدان است که دارای دکترای حقوق بین‌الملل و  یک‌ دیپلمات کُرد است که سال‌های متمادی در دستگاه سیاست خارجی کشور به عنوان رییس مطالعات حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه به ایفای نقش پرداخته است.


در ادامه ی این کنگره، وی گفت: مفاخر کردستان هنر را به خاطر هنر و مردم پیش می‌برنند و تاریخ نشان داده که مفاخر کردستان هرگز در وجودشان خصیصه‌ و ویژگی‌ خودپرستی در وجود نداشته است و همین مسئله موجب بالاتر رفتن جایگاه آنها در دل مردمان شده است.


وی برگزاری کنگره مشاهیر کُرد را کاری بسیار ارزشمند دانست و یادآور شد: برگزاری این کنگره نشان داد که مردم سنندج عاشق نامداران و نخبگان خود هستند.


اردلان اضافه کرد: مردم سنندج سربلند هستند چرا که این کنگره کاملاً هنری و ادبی بوده و تقدیر از کسانی است که به سرزمین خود خدمت کرده اند.

 

تجلیل از ۳۰ نفر از نامداران کرد 

 

در این برنامه از تلاش‌های میکائیل اصلان موزیسن کرد، نزند بگیخانی، شاعر نویسنده و استاد دانشگاه، کلیم‌الله توحدی شاعر زبان‌های کردی، فارسی و ترکی و نویسنده، مظهر خالقی اسطوره سرشناس موسیقی کردی، هادی ضیاالدینی نقاش مجسمه‌ساز خالق مجسمه آزادی، بیژن ذوالفقار نسب بازیکن و مربی فوتبال ایران، کیانوش رستمی عضو تیم ملی وزنه برداری، قطب‌الدین صادقی نویسنده، فیلمنامه‌نویس، کارگردان و استاد دانشگاه و محمدعلی سلطانی پژوهشگر حوزه ادبیات کردی تجلیل شدند.

 

عزیز شاهرخ هنرمند عرصه موسیقی، اسعد شیخ‌الاسلامی فعال و نامدار حوزه علوم دینی، مجتبی شمسی‌پور شیمی‌دان، بختیارعلی نویسنده، انور قرداغی موسیقی‌دان، محمدعلی قه‌ره داغی پژوهشگر، بیژن کامکار اسطوره حوزه موسیقی، کیهان کلهر موسیقی‌دان، علی‌اکبر مرادی موسیقیدان، امیر نصرت‌الله معین وزیری نویسنده کتاب چهره‌های ماندگار، کوردستان موکریانی شاعر، نویسنده و زبان‌شانسی، عز‌الدین مصطفی‌رسول سیاست‌مدار و عضور پارلمان کردستان اقلیم، معصومعلی معصوم جراح قلب، آزاد نجار پزشک و مخترع قلب مصنوعی، نامدار زنگنه سیاستمدار متخصص انرژی و استاد دانشگاه، شهرام ناظری خواننده، موسیقی‌دان و آهنگ‌ساز، عطا نهایی شاهر و نویسنده کرد، علی‌اشرف نوبتی شاعر،‌لطیف هلمت شاعر، عثمان هورامی خواننده و اسعد اردلان پژوهشگر از دیگر افرادی بودند که در این مراسم مورد تقدیر قرار گرفتند.

 

انتهای پیام/m.r

چهارشنبه 12 تیر 1398 | 18:50

کد خبر : 33316

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید