کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

ترحيم و تحلیلی بر وقايع منجر به خشونت در كشور و كردستان

نزاع، درگیری، کردستان

امروزه در جامعه ي به ظاهر مدرن ما با توجه به تقسيم وظایف نهادی معمولا كسی در نزاع های خيابانی و خانوادگی دخالت نمی كند در حالی كه وظيفه ی انسانی و اخلاقی این را تأیید نمی کند.

به گزارش کُردتودی، چند روز پیش همراه يكي از رفقاي عزيز به ديدار هنرمند بزرگ كورد سيد ابراهيم اسماعيلزاده و پسرانش در سقز رفتيم كه اين روزها داغدار مصيبت بسيار بزرگ مقتول شدن فرزند و برادرشان توسط فاميل نزديك(پدر زن مقتول) هستند.تالم روحي اين سيد هنرمند و دوست گرانقدر ما به حدي بود كه بنده ي نوعي را كه معمولا سخت دل هستم به شدت متاثر نمود و حقا كه وقوع چنين حادثه اي براي جگرگوشه با آن أوصاف و حواشي ،بسيار دردآور و صعب التحمل است و از خداي منان ذوالجلال ،صبر و اجر براي ايشان و سالار و سيروان برادران مرحوم  و مادر ارجمندشان خواهانم.

 

تحليل و آناليز:

 

شيوع فقر و بيكاري در شهر زادگاه من ،سقز ؛همراه نشر اعتياد و بالطبع افت  فرهنگي و معنوي و اخلاقي و كاهش آستانه ي تحمل ناشي از عوامل پيش گفته در قشرهايي از جمعيت ؛نوعي فرهنگ لمپنيسم و اوباشي گري و همزيستي هاي نامتقارن و پست مدرن را در جامعه و بازار و خانواده،ايجاد و بازتوليد نموده كه برون داد و برآيند رزونانس آن ،طبيعي است كه چنين وقايع دهشتناكي باشد و همه ي طبقات فرهنگي و هنرمند و بازاري و غيره را در متن و حاشيه متضرر و متألم سازد.

 

اينجا بحث شخص نيست بلكه آناليز جامعه ي ناهمگون و پارادوكسيكالي مد نظر است كه ﻫر لحظه احتمال انفجاري در يك نقطه ي آن وجود دارد كه ممكن است جگر پدري را بسوزاند و يا انديشه و افكار عمومي مردان و زنان را جريحه دار كند.

 

امروز در جامعه ي به ظاهر مدرن ما با توجه به تقسيم وظائف نهادي معمولا كسي در نزاع هاي خياباني و خانوادگي دخالت نميكند در حالي كه وظيفه ي انساني و اخلاقي و مشاوره اي ،حكم ميكند ؛حداقلِ دخالت ولو در قالب ريش سفيدي و يا منع فيزيكي امن و محدود توسط پيران يا جوانان رشيد در اين گونه موارد صورت گيرد تا فرد بر انگيخته در آن شرايط به خود آيد و از ادامه شرارت ،صرف نظر كند و سر عقل آيد؛نه اينكه مانند نظارگان شبيه خواني عاشورا به تماشا نشينند !!و فيلم بگيرند.البته اين مداخلات و امر به معروف و آرامش ها و دفع شر و قتل و قتول،نيازمند آموزشهاي خاص امنيت اجتماعي (توسط نهادهاي مشاوره و پيشگيري جرايم   )براي عموم است  كه مردم نگران عواقب قضايي و اجتماعي مداخلات نباشند و به بي تفاوتي نگرايند.

 

قديمها اين كارهاي خير را به تناسب و تصادف،لوطيان و اهل زورخانه انجام ميدادند كه از تيغ و تبر ،باكي نداشتند و مظلومين را حمايت ميكردنداما امروز متاسفانه پديده ي عربده كشي و چاقوكشي ،آلترناتيو كار زورخانه اي ها و پهلوانان و رزمكاران سالم شده است و ضرورت تعليم دفاع شخصي براي آحاد جامعه وجود دارد.پليس امنيت متاسفانه خَيلي دير در صحنه حاضر ميشود و گاهي در بعضي مشاجرات ،پليس هاي كم تجربه در برخي حوادث با مردم درگير شده و نياز به وجود چند ريش سفيد و رهبر محلي براي خاتمه ي غائله و آسيب نديدن پليس و مردم وجود دارد!

 

هسته اي شدن خانواده ها و فاصله گرفتن خانواده ي هسته اي از خانواده ي بزرگ مادري و گسترده و مداخله نكردن آنها در حل مشكلات كوچكترها و جوانان به دلائل مختلف تا پيشامد كردن حوادث ناگوار از ديگر دلائل اين آسيب هاي اجتماعي است كه به انديويدياليزم و فردگرايي افراطي نسل نو و ناتواني مالي و انساني نسل پيشين براي حمايت از فرزندان بر ميگردد.مداخلات احساسي و غير عقلائي نسوان محترمه در منازعات خانوادگي مزيد بر علت است؛كه متاسفانه موجب تحريك إحساسات مردان ميشوند.اما همه ي اين ريشه يابي هايي روانشناختي  و جامعه شناختي باعث نميشود ذره اي از مسئوليت قضايي و كيفري مرتكبين چنين جنايت و جنحه هايي كم شود و اينكه شخصي به خود اجازه دهد اين گونه سبعانه به داماد فرزند دار خود كه در حكم اولاد اوست تعدي كند مقبول شرع و عرف و وجدان و اخلاق نيست و عكس آن نيز صادق است و در كل بين محارم و فاميل در يك جامعه ي سالم بايد مودت و تراحم حاكم باشد نه شنئان و دشمني كه مع الاسف پيوندهاي انساني و اجتماعي نه بين بيگانگان كه حتي بين اقربا به دلايل فرهنگي و اقتصادي پيش گفته به سردي گراييده كه چنين مباد.

 

یادداشت: محمد قدمی

 

انتهای پیام/a.p

چهارشنبه 12 تیر 1398 | 08:45

کد خبر : 33309

منتشر کننده : sh.s

هموطن پاسخ چهارشنبه 12 تیر 1398 | 11:01

0
8

سلام بر شما
از پرداختن شما به موضوع وحشتناک قتل فوق العاده ممنون هستم . ولی فقط ان مورد که شما به ان پرداخته اید که نیست
با یک سرچ ساده قتل در سنندج و قتل در دیواندره و قتل در کردستان را سر فرمایید تا ببینید به نقل از منابع رسمی چه اتفاقات هولناکی افتاده است قتل 2 خواهر در سنندج . حمله به یک زن در محوطه دادگاه - قتل خانوادگی و ............این معضل دامنگیر شده است . علتش هم فقر مالی نیست فقر فکری است یک کسی که کسی دیگر را می کشد باید به فکر این باشد که حکم قاتل اعدام است و خودش را هم خواهند کشت و این را با اعدام در ملاء عام می توان بهع اطلاع همه رساند از طرفی ترورهای گروهکی است که دیروز در خبرها خواندم که دو نفر از نیروهای سپاه کشورمان در چالدئران شهید شده اند حمله به پاسگاه دری و شهادت 11 نفر هنوز از یادمان نرفته است . از طرفی فردی که اهل کردستان نیست و در اینجا زندگی می کند در معرض انواع و اقسام ظلمهاست امدند گرفتند و خوردند و بردند که رویه معمول است . شهادت دروغ در دادگاه یک معضل بسیار بزرگی است . یک کذبی شکایت می کنند که از اساس کذب است بسیار متاسفم که الم یعلم بان الله یری که ایه قران است مانع قسم دروغ خوردن شاهدین کذاب و شاکی کذاب نمی شود خداترسی باعث شهادت کذب و قسم کذب با دست گذاشتن روی قران و قسم به خداوند برای کذب نمی شود ولی با استناد به دوربین مکان بی گناه مورد منع تقیب قرار می گیرد . حالا ببینیم شهود کذب و شاکی کذب را چکار می کنند و چه مجازاتی می کنند

حسنی پاسخ چهارشنبه 12 تیر 1398 | 18:36

0
4

وقتی در شورای تامین استان
با مدیریت.... مدیریت جلسه توسط جناب استاندار
نمایندگان با مدیرکل عزل شده به حق رسانه میلی برخورد فیزیکی می کنند.
که این نوع برخوردهای فقط مخصوص و نوبرانه این دوره است.
آیا خود نوعی ترویج خشونت و پرخاشگری نیست
پس اول باید مدیران و نخبگان استان را آموزش داد سپس بتوانیم در جامعه حرفی برای گفتن داشته باشیم.

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید