کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

دلواپسی کشاورزان از نرخ خرید تضمینی گندم ؛

افزایش 300 درصدی هزینه های حمل گندم در قبال افزایش 20 درصدی خرید تضمینی!

کشاورزی، نرخ خرید تضمینی گندم، کردستان

با توجه به نزدیک شدن زمان برداشت گندم در کشور و نوسانات بازار ارز، زمزمه‌هایی مبنی بر ورود دلالان به حوزه خرید و فروش گندم و احتمال قاچاق این محصول استراتژیک از گوشه و کنار کشور به گوش می‌رسد، موضوعی که در صورت تحقق یافتن در سال ۹۸، دولت را با مشکلات فراوانی روبه رو خواهد کرد.

به گزارش کُردتودی، با توجه به نزدیک شدن زمان برداشت گندم در کشور و نوسانات بازار ارز، زمزمه‌هایی مبنی بر ورود دلالان به حوزه خرید و فروش گندم و احتمال قاچاق این محصول استراتژیک از گوشه و کنار کشور به گوش می‌رسد. موضوعی که در صورت تحقق یافتن در سال ۹۸، دولت را با مشکلات فراوانی روبه رو خواهد کرد.

 


سیدحسین رحیمی با اشاره به اینکه بیجار قطب تولید گندم استان کردستان است و در کشور حرفی برای گفتن دارد اظهار کرد: کشاورزان همانند یک زنجیره متصل به هم هستند و اگر وضعیت به همین صورت بماند تولید کنندگان گندم ورشکست خواهند شد .

 

وی افزود: در شهرستان بیجار به جرات می توان گفت بیش از ۸۰ درصد مردم شهرستان بیجار به صورت مستقیم و غیر مستقیم در زراعت گندم سهم دارند به همین اساس باید این شهرستان به عنوان پرچمدار حمایت از بخش تولید خصوصا گندم پیشگام شود .

 

رئیس انجمن کشاورزان خبره استان کردستان با اعلام اینکه کشاورزان از افزایش هزینه حمل گندم ناراضی هستند، تصریح کرد: هزینه های حمل گندم ۳۰۰ درصد افزایش یافته است این در حالی است که افزایش قیمت خرید گندم فقط ۲۰ درصد بوده است .

 

وی ادامه داد: قیمت پایین گندم به تنهایی باعث دلسردی کشاورزان شده است و نباید اجازه داد افزایش هزینه حمل گندم بیشتر از این باعث دلسردی کشاورزان شود .

 

رحیمی با بیان اینکه کشاورزان قدرت خرید ندارند ادامه داد: در گذشته کشاورزان با فروش ۲۰ تن گندم توانایی خرید یک تراکتور را داشتند اما این در حالی است که اکنون با فروش ۱۰۰ تن گندم توانایی خرید تراکتور را ندارند .

 

رئیس انجمن کشاورزان خبره استان کردستان با بیان اینکه گندم شهرستان بیجار از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است یادآور شد: استان های زیادی خواهان خرید گندم شهرستان بیجار و حتی مخلوط کردن این گندم با سایر گندم های موجود کشور جهت افزایش کیفیت آرد هستند .

 


انتهای پیام/m.r

سه شنبه 11 تیر 1398 | 07:56

کد خبر : 33301

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید