کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

بخشدار بلبان آباد در گفتگو با کُردتودی عنوان کرد؛

بلبان آباد دهگلان قطب کشاورزی و دامداری منطقه

بخش بلبان آباد ,افت سن گندم,,کشت نخود انتظاری,ایجاد اشتغال,آبرای قطره ای,کشت 200 هکتار خیار دربخش,,مرکز خرید گندم

بخشدار بلبان آباد گفت: این بخش با تنوع وسیع کشت ديم و دامداری به عنوان یکی قطب های کشاورزی منطقه مطرح می باشد.

 عباس ارشدی بخشدار بخش بلبان آباد در گفتگو با خبرنگار  کُردتودی با بیان تنوع کشت گندم دیم و دامداری این بخش را یکی از قطبهای کشاورزی مطرح در شهرستان عنوان کرد و اظهار داشت: سطح زیر کشت محصولات در سال98 حدود 25 هزارهکتارگندم ديم، 2 هزار و 600 هکتار گندم آبي، 2 هزار و 400 هکتار یونجه، 6 هزار و 500 هکتارنخود، 600 هکتار جو ديم  و 270 هکتار جو آبی در بخش کشت شده و برای مقابله با آفت سن 4 هزار هکتار از مزارع گندم سم پاشی شده است

 

توزیع کودهای شیمایی بهاره

 

ارشدی گفت: با شروع سال 98 کارکنان جهاد کشاورزی با پایش از مزارع با اطلاع رسانی کامل جهت کنترل علف های هرز مزارع گندم ديم و آبی و کلزا، توزیع کودهای شیمیایی بهاره به عنوان سرک تغذیه به موقع در میان کشاورزان این بخش توزیع شده است.

 

کشت 57 هکتار نخود انتظاری

 

بخشدار بلبان آباد در ادامه بیان داشت: در راستای توسعه مزارع نخود انتظاری و دانه های روغنی مثل گلرنگ و تغذیه دامی همچون ماشک مکان یابی و ترویج مناسب جهت کشت انجام شده که 2 هکتار ماشک علوفه ای ديم در روستای باشماق و 57 هکتارنخود مکانیزه زود هنگام در روستاهای قره بلاغ و چقماقدره  کشت شده است.

 

کشت بیش از 200 هکتار محصول خیار

 

وی درادامه اظهار داشـت: باتوجه به بالا بودن سطح زیر کشت سالانه خیار در سطح 200 الی 250 هکتار از اراضی آبی چاه‌های عمیق و چشمه های جاری و ایجاد اشتغال بسیاری از خانوارهای روستایی بخش در این زمینه و در راستای سیاستها وزرات خانه با توزیع بذر خیار یارانه دار با کمک دهیاران و شوراهای شهر و روستاهای حوزه بخش بالغ بر 230 کیلو بذر خیار در بین کشاورزان توزیع شده است.

 

کشت گوجه فرنگی با آبیار قطره ای

 

در زمینه کشت های بهاره و محصولات سبزی و صیفی جات علاوه بر خیاردر حوزه بخش امسال کشت گوجه فرنگی بصورت آبیاری تیپ (قطره ای) و توزیع رایگان نشا گوجه فرنگی به چند نفر از متقاضیان روند و شروع خوب و مناسبی را طی می کند.

 

3 مرکز خرید گندم در بخش بلبان آباد

 

عباس ارشدی در ادامه با اشاره به پیش بینی تولید محصول گندم گفت: در هر هکتار گندم دیم احتمال برداشت هزار و200 تا هزار و500 کیلو گرم وجود ودرهر هکتار گندم آبی نیز پیش بینی می شود که 5 تن برداشت دارد.

 

بخشدار بلبان آباد با اشاره به کشت 273 هکتاری محصول کلزا دربخش گفت: پیش بینی می شود در هر یک هکتار 3 الی 5 تن برداشت شود.

 

وی افزود: پیش بینی تولید با توجه به عملکرد و سطح زیر کشت برای گندم ديم و آبی ۴۰هزارتن و برای کلزا 8500 تن می باشد و بیش از ۲۵هزار تن گندم توسط سه مرکز خرید تعاون روستایی خریداری می شود

 

ارشدی گفت: در زمینه دامی بازدید ها و پیگیری درخواست متقاضیان صدور انواع مجوزها در چهار چوب دستورالعمل ها استانی، مشاوره و راهنمایی ها در زمینه احداث واحدهای دامی، بازدید و نظارت برمراکز جمع آوری شیر به تعداد 3 مرکز در بخش، راستی آزمایی و ارزیابی کار مأمورین تلقیح مصنوعی دام سنگین، اجرای سایت های علمی تحقیقاتی، وضعیت شیلات حوزه بخش و شهرستان و آمارهای سالانه دامی و زنبور عسل وسایر امورات روزمره اداری و پیگیری ها در زمینه دامی از اهم فعالیت بخش اموردام می باشد.

 

وی اظهارداشت: در زمینه باغات هم با توجه به اهمیت حفظ کاربری اراضی بازدید های جدی جهت تکمیل و پیگیری درخواست های مبنی براحداث خانه های کارگری باغات طبق دستورالعمل انجام می‌گیرد و بازدید از باغات‌، توزیع کود شیمیایی یارانه دار باغی، احداث باغات جديد و ترویج و توسعه کشت گیاهان دارویی از اهداف مهم و انجام شده در زمینه باغی سطح بخش می باشد.

 

بخشدار بلبان آباد ضمن درخواست از کشاورزان گفت: کشاورزان در هنگام برداشت گندم ازعقد قرارداد با کمباین های فرسوده جهت پیشگیری از ریزش محصول گندم خوداری کنند.

 

انتهای پیام/a.s

شنبه 15 تیر 1398 | 06:50

کد خبر : 33278

منتشر کننده : الف ق/d

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید