کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

نماینده دانشگاه راپه‌رین اقلیم کردستان عراق؛

کشف و درک ارتباطات بین زبانی از طریق تحقیق و پژوهش میسر می‌شود

شیروان حسین احمد، نماینده دانشگاه راپه رین، همایش زبان کردی و فارسی،همایش مشترک بین المللی مطالعات زبان و ادبیات فارسی و کردی

شیروان حسین احمد گفت: کشف و درک ارتباطات بین زبانی از طریق تحقیق و پژوهش میسر می‌شود.

به گزارش کُردتودی، شیروان حسین احمد در دومین همایش مشترک بین المللی مطالعات زبان و ادبیات فارسی و کردی که با همکاری دانشگاه‌های صلاح الدین و راپه‌رین در آمفی تئاتر دکتر شاهویی دانشکده کشاورزی برگزار شد، اظهار کرد: ۴ سال پیش تفاهم نامه‌ای با دانشگاه کردستان امضا کردیم که یکی از دستاوردهایش برگزاری این کنفرانس مشترک است.

 

وی افزود: دانشگاه راپه‌رین پنجمین کنفرانس مشترک خود را برگزار می‌کند که پس از انعقاد تفاهم نامه با دانشگاه کردستان، این دانشگاه نیز از سال چهارم به عنوان بخشی از کنفرانس درآمد و امسال برای دومین بار در این کنفرانس حضور دارد.

 

نماینده دانشگاه راپه‌رین عنوان کرد: در پنج کنفرانس پیشین برخی از مشکلات زبان و ادبیات کردی مطرح و مورد بحث قرار گرفت که امیدواریم در این کنفرانس نیز بخشی از آنها به بحث گذاشته و تاثیری در رفع آنها داشته باشد.

 

شیروان حسین احمد با اشاره به اینکه در گذشته رهبران دینی و مذهبی از طریق حجره‌ها و مساجد به ادبیات کردی خدمت کرده‌اند، یادآور شد: کار انها اساس و پایه‌ای محکم برای ادامه کار بوده و امروز این وظیفه بر عهده دانشگاه‌ها گذاشته شده است.

 

وی بر نقش کُردشناسان در زبان و ادبیات کُردی نیزاشاره کرد و افزود: آثار زیادی از این افراد امروز در اختیار ما قرار دارد و ما می‌توانیم بر اساس آنها به تحقیق و پژوهش بپردازیم.

 

نماینده دانشگاه راپه‌رین دو زبان کردی و فارسی را همچون دو درخت با میوه‌ها و ثمرات متفاوت تشبیه کرد و خاطرنشان کرد: زبان فارسی همگام با زبان عربی در مساجد تدریس و آموزش داده شده است و به همین دلیل کردها با این زبان تا حد زیادی آشنا هستند.

 

وی با اشاره به اینکه عمده شاعران کرد به زبان فارسی نیز شعر سروده‌اند، گفت: وجود ارتباطات بین این دو زبان از راه تحقیق و پژوهش میسر است که بخشی از آنها در این کنفرانس ارائه خواهد شد.

 

در ادامه نماینده دانشگاه صلاح الدین، شیروان صالح خدر نیز به اهمیت برگزاری این کنفرانس‌ها پرداخت و گفت: امیدواریم کنفرانس مشوقی مثبت برای انجام و ادامه تحقیقات در زمینه‌های زبان و ادبیات کردی و فارسی باشد.

 

لازم به ذکر است؛ همایش مشترک بین المللی مطالعات زبان و ادبیات فارسی و کردی در دانشگاه کردستان و با همکاری دانشگاه‌های صلاح الدین و راپه‌رین طی امروز و فردا در حال برگزاری است.

 

انتهای پیام/h.e

سه شنبه 21 خرداد 1398 | 09:44

کد خبر : 33152

منتشر کننده : ر .ع/ku

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید