کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گزارش؛

گرما و هراس آتش‌سوزی مراتع کُردستان/ سه هکتار از مراتع صلوات آباد سنندج در آتش سوخت

مراتع کردستان، آتش سوزی، آتش در صلوات آباد

آتش زدن کوه های سنندج مانند انسانی که لباسی از غم بر تن کرده است چهره ی زیبا و سرسبز استان را به چهره ای سیاه تبدیل می کند.

به گزارش کُردتودی، آتش سوزي جنگل‌ها و مراتع استان كردستان چندين سال است كه به يك پديده مخرب تبديل شده است و متاسفانه با گذشت زمان نه تنها در راستاي رفع اين معضل اقدامي صورت نگرفته است كه اين بار اين آتش سوزي ها به كوه ها و مراتع اطراف شهرها روي آورده است و هر روز نيز آتش‌سوزي‌هاي جديد روي مي‌دهد.

 

کوه های شهرستان سنندج به دلیل طبیعت زیبا و سرسبز آن همیشه محلی برای گردشگران بوده و نقش مهمی در گردشگری و توریست استان کردستان داشته است اما متأسفانه به دلیل عدم نظارت مسئولین این منابع در حال نابودی است و مدتی است که عده ای با سوء استفاده از عدم نظارت مسئولین منابع طبیعی به تدریج طبیعت سرسبز این خطه را به نابودی می کشانند و اجازه ی استفاده از این طبیعت سرسبز را به سایرین نمی دهند در حالی که این کوه ها زمین های ملی بوده و هیچ کس حق دخل و تصرف در آن را ندارد ولی متأسفانه گویا مسئولین استان، درخوابند.

 


 این روزها اگر گذری به کوه های سنندج داشته باشیم می بینیم که منطقه ی دیدنی صلوات آباد و ... انگار لباسی از غم بر تن کرده اند و  چهره ی زیبا و سرسبز استان را به چهره ای سیاه تبدیل کرده اند و گویا چنین کارهایی توسط عده ای بی خبر از نابودی محیط زیست صورت می گیرد.

 

مراتع سرسبز یکی از جاذبه های گردشگری هر منطقه به شمار می رود اما متأسفانه هر ساله توسط عده ای از مردم این مراتع سرسبز را که خشکیده اند آتش می زنند و خسارت جبران ناپذیری را به طبیعت و محیط زیست منطقه وارد می نمایند.

 


 این آتش سوزی ها اغلب با شروع فصل گرما آغاز می گردد و در سال هایی که گرمای هوا بالاتر از میزان طبیعی بوده و همچنین در سالهای پر بارش، به علت افزایش پوشش گیاهی منطقه، آتش سوزی بیشتری به وقوع می پیوندد.

 


 یکی از شهروندان سنندجی هدف از آتش زدن این مراتع را پاکسازی مراتع از پوشش گیاهی خشک شده دانست و گفت: به دلیل اینکه منازل مسکونی امروزه در نزدیکی این کوهها ساخته شده است و برای جلوگیری و از بین بردن جانوران و این حشرات مجبوریم که این کوهها را آتش بزنیم و در واقع همین عامل آتش سوزی توسط خود مردم است

 


این آتش سوزی ها به منابع طبیعی و جنگلی، بیشه زارها و مراتع دارای درخت استان کردستان خسارت وارد می کند و با گرم شدن هوا، مسلماٌ آتش گرفتن جنگلها در مراتع ها هم آغاز می شود

 

بنابراین یکی از معضلات سازمان منابع طبیعی استان کردستان آتش زدن مراتع و بیشه زارهاست که این خشک شدن مراتع و در کنار آن گرمای شدید باعث می شود که مردم برای جلوگیری از ورود حشرات و پشه ها به منازلشان این مراتع را آتش بزنند.

 

سه هکتار از مراتع صلوات آباد سنندج در آتش سوخت

 

رئیس اداره منابع طبیعی سنندج گفت: حوالی ساعت ۱۹ امروز، سه هکتار از مراتع روستای صلوات آباد از توابع این شهرستان، طعمه حریق شد و سوخت.

 

محمد رئوف نصری اظهار داشت: عامل این آتش سوزی مانند بسیاری از آتش سوزی های دیگر نقاط استان، عامل انسانی بود که از روی عمد اقدام به این کار کرده بودند.

 


وی با بیان اینکه گروه های منابع طبیعی شهرستان و استان بلافاصله در محل حاضر و نسبت به اطفای حریق اقدام کردند، افزود: همزمان با این آتش سوزی، گزارش دیگری از حریق در مراتع روستای وحدت سنندج نیز گزارش شد که طی آن هم ۱.۵ هکتار از مراتع در آتش سوخت.

 


نصری با بیان اینکه برای مراتع از بین رفته نمی توان ارزش ریالی در نظر گرفت، اضافه کرد: مراتع و عرصه های طبیعی سرمایه و ثروت ملی هستند که نمی توان آن را به سادگی جبران کرد.

 


رئیس اداره منابع طبیعی سنندج با هشدار درباره آغاز زودهنگام آتش سوزی ها در سال جاری یادآور شد: شروع آتش سوزی ها پارسال از اواخر خرداد بود اما امسال از اوایل خرداد شاهد وقوع آتش سوزی هایی در مراتع و عرصه های طبیعی شهرستان بوده ایم که هوشیاری جوامع محلی، بهره برداران و همه آحاد مردم را می طلبد.

 


وی تاکید کرد: از ۱۰ روز گذشته تاکنون بطور متوسط روزانه یک هکتار از مراتع سنندج در آتش سوخته است و حدود ۱۰ فقره آتش سوزی در عرصه های طبیعی را شاهد بوده ایم.

 

گرچه وظیفه ی حفظ و حراست از محیط زیست و مراتع طبق قانون بر عهده ی ادارات منابع طبیعی کشور می باشد اما امید است با درک بهتر از اهمیت مراتع و استفاده ی بهینه از این منابع خدادادی در حفظ و حراست از این سرمایه ی ارزشمند برای نسل آینده خود نیز در جهت حفاظت از محیط زیست تلاش کنیم هر چند سهم کوچکی داشته باشیم

 

انتهای پیام/m.r

شنبه 18 خرداد 1398 | 07:46

کد خبر : 33126

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید