کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

كمبود آب يا آب آلوده، کدامیک بدتر است؟

سم هایی که از طریق دشت‎های دهگلان به بدن نفوذ می کنند!

برداشت بی رویه آب زیر زمینی,دشت دهگلان,کشت سیب زمینی,آبخوان,افت شدید آب,سفره های زیر زمینی,,کود شیمیایی

كاشت سیب زمینی وبرداشت بی رویه و غیر اصولی وعدم نظارت صحیح و دقیق بر آبهای زیر زمینی، دشت دهگلان را به منطقه كویری تبدیل خواهد كرد.

به گزارش کُردتودی، آبهای زیرزمینی در معرض انقراض سفره‌های زیرزمینی آب که از منابع و ذخائر اصلی محسوب می شوند، در پی کاهش نزولات آسمانی و تغییرات جوی دستخوش بهره برداری بی رویه شده و از نتایج آن کاهش یافتن و پایین رفتن سطح آب‌های زیر زمینی است که به دغدغه ای مهم در مدیریت منابع آبهای زیرزمینی شهرستان دهگلان تبدیل شده است.

 

فرونشست زمین پدیده ای است كه در اثر خالی شدن آب بافت های متراكم و لایه های زیرین سطح زمین رخ می دهد و دراثر آن سطح زمین به صورت تدریج و در برخی موارد به طور ناگهانی فرو می نشیند این درحالی است كه در سال های اخیر به سبب تغییرات اقلیمی و تغییرعمده بارش از برف به باران، بسیاری از آبخوان های مناطق مختلف كشور نه تنها تغذیه نشده بلكه به سبب برداشت های بی رویه، با افت شدید آب مواجه شده اند.

 

خشكسالی های یك دهه اخیر و برداشت بیش از حد از آب چاه ها و سفره های زیرزمینی موجب شده تا دشت های کردستان ودشتهای دوشهرستان دهگلان وقروه در معرض پدیده فرونشست قرار گیرد، كارشناسان تاكید دارند كه باید برداشت های بی رویه از منابع آب زیر زمینی برای جلوگیری از این فرونشست ها كنترل شود.

 

کمبود آب و کاهش شدید سفره های زیرزمینی به خصوص دشت های قروه ودهگلان از چالش های بسیار جدی برای تامین آب کشاورزی و حتی آب شرب مردم است به طوری که اکثر روستا های شهرستان دهگلان در سنوات اخیر با کمبود آب شرب مواجه شده اند و روزی نیست که اعتراض مردم روستاهای دهگلان نسبت به کمبود و قطعی آب شرب به صورت هفتگی گزارش نشود.

 

 

باتوجه به کاهش آب سفر های زیر زمینی انتظار می رود همه مردم بخصوص کشاورزان در مصرف آب صرفی جویی در دستور کار خود قرار دهند زیرا آبی که در حال حاضر در بخش کشاورزی مصرف می‌شود حق همه مردم است و هر کسی به نوعی از این منابع سهم می‌برد به همین دلیل لازم است که این حوزه به خوبی ساماندهی شود، زیرا نباید برای مصرف بی رویه  آب در کشاورزی، آب شرب مردم هم به خطر بیفتد در حالیکه آب زیر زمینی منبعی ملی است.

 

با این حال می توان گفت فرونشست زمین ناشی از سوء مدیریت مصارف آب و برداشت‌های بی‌رویه از سفره‌ها است و با توجه به منابع آبی محدود در سطح استان و شهرستان  نیاز است تا به سمت مدیریت مصرف گام برداشته شود كه در این راستا استفاده از كنتورهای هوشمند یكی از عوامل در راستای مدیریت مصرف است.

 

 

کنتورهای هوشمند از برداشت اضافی آب جلوگیری می کنند

 

 

كنتورهای هوشمند، میزان برداشت آب از هر چاه را مطابق پروانه بهره برداری و برابر میزان حجم برداشت سالیانه مندرج در پروانه مزبور تنظیم و از برداشت اضافی جلوگیری و آب برداشتی از چاه ها را اندازه گیری می كند اما متاسفانه بنا به گزارشهای رسیده ازکشاورزان شهرستان دهگلان کنتورهای هوشمند  گاهی اوقات از طرف خود شرکتها دستکاری می شوند و با استفاده از نرم ابزاری که در اختیار دارند در قبال دریافت پول از کشاورزان کنتور را ضعیف یا با کنترل از راه دور قطع  وصول می کنند و به راحتی سوء استفاده می کنند.

 

 یکی دیگر از کشاورزان دهگلان وجود انجمن حفاران دراین شهرستان که اقدام به حفاری چاههای که ریزش می کنند را مشکلی بزرگ عنوان کرد و گفت: این انجمن با اخد هزینه ای گزاف از کشاورز هیچ نقشی در حفاظت از آب نداشته وعملا شرکت آب منطقه ای این کار را به آنان محول کرده که هیچ  تاثیری ندارند و تنها از کشاورز پول می گیرند.

 

 یکی دیگر از کشاورزان دهگلانی بیان داشت: گشت بازرسی منابع آب بدون آموزش و بدون توجه به مسائلی، الکی با شرکت آب منطقه ای قردادی منعقد کرده اند و فقط هدفشان اخذ پول از کشاورز استو  وگشت آنان عملا هیچ تاثیری در کنترل از برداشت بی رویه آب زیر زمینی ندارد در صورتی که باید این مسئولیت به تشکل آب بران محول می شد که تشکلی مردمی وخود جوش است.

 

برداشت بیش از حد آب از منابع آب زیرزمینی دشتهای شهرستان دهگلان ممکن است این دشتها را با خطر بحران نشست روبرو کند که این خودش زنگ خطری است که هر آن می تواند رخ دهد.

 

علیرغم توصیه‌های فراوان به کشاورزان در خصوص کاهش کشت سیب زمینی که محصول آب براست، متاسفانه کشاورزان این توصیه‌ها را نادیده گرفته و به طور مجدد اقدام به کشت سیب زمینی می کنند که بنا به گزارش یکی از کشاورزان امسال هم کشت بیشتر این محصول درشهرستان صورت می گیرد که متاسفانه ادارات متولی آن را انکار می کنند

 

 

کشاورزان به دلیل اینکه هزینه زمین‌های اجاره‌ای خود را تامین کنند، از هر حربه‌ای برای افزایش تولید سود جسته و به توصیه‌های جهاد کشاورزی مبنی بر عدم کشت سیب زمینی اهمیت نمی‌دهند.

 

بهره‌برداری غیر مجاز از منابع آب، تبعات اجتماعی و اقتصادی گسترده‌ای دارد و این مسئله نه تنها مشکل کشاورزانرا رفع نمی‌کند، بلکه به زودی معضلات ناشی از آن گریبان شهرستان خواهد شد.

 

شايد نقش جهاد کشاورزي و اهميت کمک‌هاي سازمان‌هايي اين چنيني بيش‌تر احساس شود آن طور كه شواهد نشان مي‌دهد گويا اغلب متوليان تنها صحبت از نظارت شديد بر ميزان آب مصرفي کشاورزان و جلوگيري از تخلف آن‌هامي‌کنند و هيچ‌ کس به اين فکر نيست که با کاهش آب، تنها کشاورز است که فدامی شود.

 

بنابراين شايد بتوان به اين نتيجه رسيد که مسئولان راحت‌ترين و کم‌هزينه‌ترين ‌راهي که کمتر در آن درگير مي‌شوند را انتخاب کرده‌اند. اين در شرايطي است كه متوليان بخصوص مسئولان جهاد کشاورزي مي‌توانستند علاوه بر نظارت و جايگزين کردن محصولاتي که به آب کمتر احتياج دارند، با ارائه تسهيلاتي چون بذر اصلاح شده و کود مناسب براي محصول‌آوري بيشتر هم کمکي به منابع آبي کنند و هم باري از دوش کشاورزان بردارند. بنابراين با اين کار مي‌توانستند هم بر ميزان محصولات توليدي بيفزايند و هم انجام اموري چون واردات معاف شوند

 

ادامه كاشت سیب زمینی و بهره برداری غیراصولی از منابع آبی این شهرستان  را با كمبود آب كشاورزی و و حتی آب شرب روستایی هم مواجه كرده است.

 

برای تامین منابع آبی، سازمان جهاد كشاورزی و سایر دستگاه های مرتبط باید برنامه ریزی دقیق و مطالعات لازم برای تعیین كشت جایگزین در دشت دهگلان داشته و راهكارهای علمی برای كاهش خسارت ناشی از خشكسالی و مقابله با كمبود آب ارائه دهند و هم منابع آبيمان را به خطر نيندازند

 

 

كمبود آب بدتر است يا آب آلوده /غلظت نيترات در کمین چاه هاي دهگلان است

 

 

یکی از فعالان محیط زیست دهگلانی نسبت به غلظت نیترات و آلودگی آب در چاههای قروه ودهگلان هشدار داد.

 

با توجه به اینکه اقتصاد و معيشت مردم شهرستان دهگلان به طور عمده وابسته به بخش كشاورزی است و خود اين كشاورزی، وابسته به آب هاي زير زمينی، اما وجود منابع زير زميني ما، نه فقط براي كشاورزی، بلكه براي آشاميدن نيز بسيار مهم و حياتی هستند، متاسفانه در چند سال اخير، با جدی شدن مسئله خشكسالی وكمبود آب، توجه به آلودگی منابع آبی، كاملا به فراموشي سپرده شده و اين فراموشی در كنار استفاده ی بي رويه ی كشاورزان از كودهای شيميايی، منابع آبی را به شدت در معرض آلودگی شيميايی قرار داده است، به گونه ای كه يك تحقيق علمي نشان مي دهد كه بخشی از چاه هاي آب دهگلان و قروه به نيترات آلوده شده اند و  اگر اقدامات جدی در اين زمينه صورت نگيرد، بحران آلودگی به نيترات، مي تواند در آينده ای نزديك، به بحرانی جديد و موازی با بحران كمبود آب، تبديل شود.

 

 

دلايل آلودگي آب هاي منطقه به نيترات/ بلاي سيب زميني و دو كار بسيار خطرناك كشاورزان منطقه

 

 

مهمترين دليل آلودگي آب هاي منطقه به نيترات را، مي توان در كشت غالب منطقه جستجو كرد! سيب زميني، همان محصولي كه تاكنون تصور مي كرديم فقط منابع آب ما را مصرف مي كرده است، در غفلت ما وظيفه آلوده كردن آن را نيز به عهده داشته! محصول سيب زميني، براي افزايش تناژ، نياز به مقدار زيادي ازت دارد، به همين دليل كشاورزان تا آنجا كه توان مالي شان اجازه بدهد، در مزارع خود كود مصرف مي كنند، از آنجا كه همه ي اين كود به مصرف گياه نمي رسد، مقدار مازاد آن به منابع آبي وارد مي شود. اين تحقيق نشان مي دهد، مناطقي كه، مقدار كود مصرفي كشاورزان در آنجا، بيش از 550 كيلو(يازده كيسه) در هكتار بوده، ميزان نيترات موجود در آب آن منطقه، از حد مجاز(50 ميلي گرم در ليتر) تجاوز كرده است. در توضيح چگونگي رسيدن آلودگي نيتراتي به آب هاي زيرزميني، مي توان چنين گفت كه مقدار اضافي كود، ابتدا خاك را آلوده كرده و سپس در اثر بارندگي و آبياري، از لايه هاي خاك عبور كرده و به منابع آبي ما راه پيدا كرده است، البته ميزان اين آلودگي، در نواحي مختلف شهرستان دهگلان، متفاوت است كه دليل آن، به شدت فعاليت كشاورزي در هر ناحيه و نوع خاك مناطق مختلف بر مي گردد، خاك هايي كه نفوذپذيري بيشتري دارند به آساني آب را از خود عبور داده و آلودگي ها  را به آب هاي زيرزميني منتقل مي كنند.

 

دو كار بسيار خطرناك كشاورزان دهگلان!

 

كار بسيار خطرناك اول: اخيرا مشاهده شده كه بعضي از كشاورزان به جاي اينكه كود را در زمين بپاشند آن را در داخل چاه مي ريزند تا از طريق پمپ از چاه خارج شده و سپس از طريق سيستم آبياري بارانی به محصول برسد! غافل از اينكه بخش زيادی از اين كود در طول مسير رسيدن به انتهاي چاه، در شكاف های لوله جدار، گير كرده و در طول زمان به آب های زيرزميني نفوذ می كند و از آنجا كه آب های زير زمينی ثابت نبوده و در حال حركت هستند اين آلودگي مي تواند در محدوده وسيعی پخش شود.

 

كار خطرناك دوم: تزريق سم و كود از طريق سيستم بارانی است كه توسط تراكتور يا موتور های بنزينی انجام می شود، در اين روش، كشاورز، شلنگ سمپاش را به محل دريچه ی فشارسنج سيستم بارانی متصل می كند و با نيروی موتور یا تراكتور، سم يا كود را به داخل سيستم آبياری تزريق می كند، بارها مشاهده شده كه در حين اين كار، برق چاه قطع، و پمپ چاه خاموش شده است، در نتيجه با متوقف شدن جريان آب در سيستم باراني، تمام سم يا كود موجود در سمپاش، به درون چاه تزريق می شود، كه در واقع  بايد گفت به بدن افراد جامعه تزريق می شود!

 

هشدار آخر...

 

اين مطالعه نشان مي دهد كه استفاده ي بيش از حد از كود هاي شيميايي، غلظت نيترات را در آب هاي منطقه دهگلان و قروه بالا برده است، و سفره ي زير زميني اين منطقه به شدت نيازمند مديريت است، هرچند در حال حاضر ميزان نيترات از حد مجاز تجاوز نكرده، و آب هاي ما مشكلي براي مصرف انساني ندارند، اما روند رو به رشد غلظت اين ماده ي شيميايي به شدت جاي نگراني است، و تنها راه چاره، اين است كه كشاورزان از مصرف بيش از حد كودهاي نيتروژن دار و استفاده از روش هاي نادرست كود ­دهي، پرهيز كنند و مسئولان امر نيز، هر چه سريعتر نسبت به اطلاع رساني به كشاورزان اقدام كرده و قوانين لازم را تصويب و اجرا كنند و قبل از آنكه بحران جديدي ايجاد شود، اين مشكل را مديريت نمايند، در غير اين صورت، ظرف كمتر از يك دهه­ي آينده غلظت نيترات محلول در آب­هاي زيرزميني دشت دهگلان، از حد مجاز عبور كرده و و در كنار بحران كمبود آب، بحران جديدي را شاهد خواهيم بود به نام بحران الودگي به نيترات!

 

 انتهای پیام/

 

شنبه 18 خرداد 1398 | 06:44

کد خبر : 33125

منتشر کننده : الف ق/d

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید