کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

کارشناس مسائل سیاسی:

مجموعه ی اقدامات هوشمندانه بر مبنای باور و اعتقاد، مفهوم مقاومت را می سازند

سخنان رهبر معظم انقلاب، مقاومت، انفعال

کارشناس مسایل سیاسی با اشاره به سخنان رهبر انقلاب گفت: ابتدا باید این موضوع برای ما روشن باشد که مقاومت به معنای انفعال و در لاک دفاعی رفتن نیست بلکه مجموعه ی اقدامات هوشمندانه بر مبنای باور و اعتقاد مفهوم مقاومت را می سازند.

سهیل جمشیدپور در گفتگو با خبرنگار کردتودی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در مرقد مطهر امام خمینی (ره) اظهار داشت : ما به مجموعه ای از اقدامات داخلی و خارجی به عنوان ستون فقرات و ام القرای جبهه ی مقاومت نیاز داریم که به خوبی در فرمایشات رهبر معظم انقلاب منعکس شد.

 

وی افزود: ابتدا باید این موضوع برای ما روشن باشد که مقاومت به معنای انفعال و در لاک دفاعی رفتن نیست بلکه مجموعه ی اقدامات هوشمندانه بر مبنای باور و اعتقاد مفهوم مقاومت را می سازند.

 

کارشناس مسائل سیاسی گفت: مثلا در بُعد داخلی با توجه به اینکه دشمنان گلوگاه های فروش نفت ما را هدف قرار داده اند و کشورهایی سعی در پُر کردن خلا حضور ما در بازار دارند و بهای نفت را پایین نگه داشته اند، این بهترین زمان برای تغییر رویکردهای اقتصادی کشور ما در جهت رفتن به سوی اقتصاد مولد و عدالت محور است. وی ادامه داد : در بُعد خارجی هم ما نیازمند استفاده از امکانات و ابزارهای منطقه ای خود هستیم تا محور مقاومت که متشکل از مستضعفین منطقه حول محور گفتمان انقلاب اسلامی است، بدنه و حوزه ی نفوذ خود را گسترده تر نماید.

 

جمشیدپور با بیان اینکه در بخش دستگاه دیپلماسی نیز ضروری است که با کشورهایی که با بلند پروازی های بن زاید و بن سلمان همسو نیستند ارتباطات خود را تعمیق کنیم، اظهار داشت: همچنین عمق نفوذ خود در کشورهایی که دارای اشتراکات تاریخی، زبانی، مذهبی و هویتی هستیم بیش از پیش تقویت نماییم که طیف زیادی از کشورهای شرقی و شمالی ما را در بر می گیرد که این بخش سیاست های منطقه ای ما را خواهد ساخت در ساحت دیگر با برسازی های دیپلماتیک و با ابزار دیپلماسی عمومی باید با اندیشمندان جهان سخن بگوییم و در این میان نقش رایزنی های فرهنگی در کشورهای دیگر، رسانه ها و نخبگان و فعالان اجتماعی بسیار مهم است، تولید محتوای مقاومت و افشای استراتژی امپریالیسم و محور عبری ـ عربی در این راستا بسیار مهم است.

 

وی ادامه داد : امروزه توان بازدارندگی نظامی ما بسیار خوب است که این بازدارندگی سخت ماست که نیاز به بازدارندگی اقتصادی نیز دارد، اما بازدارندگی فرهنگی و نشر ادبیات و منطق مقاومت در استعلای اهداف ما نقش بسیار مهمی را ایفا خواهد کرد و دیگر متغیر مهم کنش نیروهای سیاسی داخلی است تا پویایی و اتحاد خود را برای مواجهه با این شرایط به خوبی ایفا کنند.

 

کارشناس مسائل سیاسی عنوان کرد : سرمایه های اجتماعی و فکری کشور به مثابه ی تصمیم سازان باید با تشکیل حلقه های مطالعاتی رفتارهای دشمن، شرکا و رقبای منطقه ای را بشناسند و از خلاهای موجود بهترین گزاره ها را به تصمیم گیران پیشنهاد نمایند و از سوی دیگر نیاز است در میدان کار و فعالیت نیز مدل بومی پیشرفت و تمدن سازی خود را پیگیری و برسامان کنیم.

 

به گفته جمشیدپور: جبهه ی مقاومت بارها در پیچیده ترین شرایط توانسته است تا موازنه ی نظامی را در سطحی نگاه دارد که اقدامات دشمن علاوه بر اینکه خنثی شود نتیجه ی عکس هم بدهد لذا اکنون باید توانمندی های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی خود را نیز وارد این معادله نماید.

 

وی تصریح کرد : قدرت های منطقه ای و فرا منطقه ای هر کدام منافع خاص خود را دنبال می کنند، شناسایی این منافع و جهت دهی آنان می تواند امکانات ما را برای تاثیرگذاری بر سیاست های آنان گسترش دهد، لذا حضور فعال ما در معادلات منطقه ای، برگزاری نشست های سیاسی و فرهنگی، تلاش برای رشد تولید ناخالص ملی در بخش فناوری و بخش مولد می تواند در کنار درک درست نیروهای سیاسی داخلی از مسئله ی وحدت و مبارزه با فساد، کلید گذر از این شرایط باشد.

 

جمشیدپور اذعان کرد : ایالات متحده چه با ترامپ و چه بی ترامپ درصدد احیای اقتصاد رو به فروپاشی خود است و رفتارهای بین المللی این کشور از فشار به ناتو برای افزایش هزینه تا خروج از پیمان های مختلف و تحریم چین و روسیه نشانگر این مسئله است که نوعی آشوب و بی نظمی در فضای سیال بین المللی حاکم است،

 

وی خاطر نشان کرد : رقبای منطقه ای ما به نحوی سعی در بهره بردن از این شکاف ها دارند در چنین شرایطی گسترش عمق استراتژیک جمهوری اسلامی و نشر گفتمان فرهنگی و سیاسی انقلاب می تواند در رقابت های منطقه ای همراه با دیپلماسی رسمی و عمومی با قدرت های غیر همسو با ایالات متحده ، گزینه های بیشتری را نیز در اختیار ما بگذارد و عبارت ما در جمهوری اسلامی با بن بست مواجه نیستیم را بیش از پیش نمایان کند و این می تواند به درک جهان از اهمیت ایران منجر شود که جمهوری اسلامی لنگر امنیتی جنوب غرب آسیاست و اگر کسی می خواهد از مواهب حضور مقتدرانه ی ایران در منطقه برخوردار شود باید هزینه ی آن را بپردازد و به شکل یکسویه در پی انتفاع خود نباشد.

 

وی تاکید کرد : در این میان مهم است که به فرمایش رهبری برخی عناصر مرعوب نشوند بلکه ابتکار عمل را با روحیه در دست بگیرند و افق دید خود را به سمت برسازی تمدن اسلامی نوین با محوریت جمهوری اسلامی ببرند.

 

انتهای پیام/

سه شنبه 14 خرداد 1398 | 21:58

کد خبر : 33113

منتشر کننده : ط ج/bj

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید