کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گزارش؛

زنگ قطعی آب شرب باز هم در روستاهای دهگلان به صدا در آمد

زنگ قطعی آب شرب دردهگلان,روستا قب تولید,قطعی آب شرب در شهر دهگلان,,قطب کشاورزی,مهاجرت روستائیان به شهر,,العتراض روستائیان مهاجرت معکوس,

روستاهای شهرستان دهگلان مدت چند سالی است که از بی آبی رنج می برند و هر با وعده و وعیدهای مسئولان به مردم همچنان در جلسات و کاغذ بازی ها خلاصه شده است.

 

به گزارش کُردتودی، زنگ قعطی آب شرب در چند روستاهای شهرستان دهگلان به صدا در آمده است روستاهای سرنجیانه، گردمیران علیا، گردمیران سفلی، بایتمبر و اسلمرز که یکی پس از دیگری دچار این مشکل شده اند و دلیل آن هم مشخص نیست اما متاسفانه مسئولین دیربط به حساسیت آب شرب روستاها توجه چندانی ندارند

 

با توجه به اینکه روستاها مرکز تولید هستند افزایش خدمات رسانی به روستائیان می تواند باعث ماندگاری مردم روستا، مهاجرت معکوس و رشد میزان تولیدات کشاورزی و دامی در روستا شود که نیاز است روستاها اولویت اول خدمات رسانی باشند اما متاسفانه هر ساله بزرگترین روستاهای دهگلان که بالای 500 خانوار هستند با قطعی آب مواجه می شوند

 

 اگر بی توجهی مسئولین به همین روال پیش رود شاهد مهاجرت روستائیان به شهرها خواهیم بود روستا که منبع تولید خالی از سکنه شده و روستائیان که خود زمانی تولیده کنند بوده اند به مصرف کننده مصرف کننده تبدیل خواهند شد.

 

 

 

یکی از ساکنان روستای گردمیران سفلی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: با توجه به اینکه آب شرب روستاهای گردمیران علیا و سفلی هرساله با شروع گرما قطع می شود و چندین ساله مردم این دو روستا که درکل حدود هزا خانوار است با این مشکل دست به گریبانند اما زمانی که اعتراض مردم به اوج می رسد مسئولین ذیربط با برگزاری جلسات و دعوت مدیرکل آب و فاضلاب روستایی از استان سرپوشی روی این مشکل گذاشته و آنرا را به امان خدا رها کرده و مردم مظلوم این روستاها را با کاغذ بازی و پیگیری جلسات بدون خروجی سرگم می کنند تا کی باید این مردم از بی آبی رنج بکشند صدایشان به عرش رسید اما دریغ از گوش شنوا، مسئولین به خود آیید مردم از دست شما باید چکار کنند مردم از دست شما به ستوه آمده اند و از دست شما خسته شده اند اگر از مردم ابائی ندارید حئاقل از خدا بترسید براستی مردم روستاها باید مشکلاتشان را به چه کسی بگویند.

 

 اما جدیدا قطعی آب شرب غیر از روستاها در شهر دهگلان نیز شهروندان را با مشکل جدی روبرو کرده است شهروندان ضمن نگرانی و اعتراض به این موضوع خواستار حل این مشکل شدند.


ساکنان سه شهرک شهر دهگلان

 

الان چند روزی آب شرب دهگلان متاسفانه بعد ظهر و قبل از ظهر قطع می شود و با جمع بندی که صورت گرفته محدود شهرک بهاران، مسکن مهر، شهرک جهاد گران و محدوده میدان معلم تا خیابان اوراز کلا شامل این قطعی ها شده است با توجه به پیگیریهای که از طریق شماره اتفاقات آبفای انجام شده پاسخ منطقی به شهروندان داده نشده است ما نمی دانیم از چه کسانی پیگیر این مشکل باشیم  هیچکس جوابگو نیست تنها راه تنها راه حل را براین دیدیم که به رسانه شما پناه آوریم لطفا خبر را درج نمائید تا به گوش مسئولین پروازی برسد و برای ما حق زیستن نه زندگی را قائل باشند.

 

 قطعی آب شرب در روستای اسلمرز

 

مرادی یکی از ساکنان روستای اسلمرز بیان داشت: ما اهالی روستای اسلمرز ۲ سال است آب آشامیدنی نداریم تونل سد قوچم آب آشامیدنی روستای ما را خشک کرده و هر جا رفتیم هیچ کس جواب گو نبوده مردم برای آب آشامیدن چاه آب کوچکی برای خانواده خود کنده اند طبق گزارش مرکز بهداشت هیچ یک از چاه ها قابل شرب نیستند ومردم مجبورند استفاده کنند.

 

وی افزود: ما از مسئولین شهرستان دهگلان تقاضا داریم فکری به حال روستای ما کنند و گرنه فاجعه انسانی در راه است.

 

قطعی 12 روز آب شرب روستای بایتمبر

 

یکی از ساکنان روستای بایتمبر با عرض سلام خدمت مسئولان شهرستان دهگلان حدود 12 روزه آب شرب روستای بایتمبر قطع شده و ساکنان روستا برای تامین آب شرب مجبورند به روستای کچیگرد بروند آیا این انصاف است چرا کسی به فکر حل این مشکل نیست.

 

قطعی آب شرب روستای گردمیران سفلی

روستا گردمیران سفلی و علیا از اول پاییز تا اول خرداد ماه هرسال هیچ مشکل قطعی آب شرب نداریم از اول خرداد قطعی آب شکستگی لوله شروع و قطعی آب شروع می شود این بهانه های آبفار روستاها ی شهرستان دهگلان می باشد  آلان آب شرب روستا قطع شده که این ظلم در حق مردم است.

 

قطعی آب شرب روستای سرنجیانه

 

ساکنان روستای سرنجیانه مشکل آب شرب روستای سرنجیانه کی قراره حل شود الان دو هفته است آب به مسیر بالا محله نمی رسد لطفا پیگیری کنید و نزدیک ۶۰ خانوار فقط شبها ّ آب شرب دارند آیا این چاه جدید ک حفر شده آب ندارد ؟یا مشکل از یه جای دیگر است ؟

 

مصاحبه اعضای شورای روستای سرنجیانه در 23 بهمن 95


  با اطلاع از قطعی آب روستای سرنجانه روستای 450 خانواری در مسیر دهگلان به بلبان آباد و ازتوابع بخش بلبان آباد که در طول سالیان متمادی بنا  به گفته اهالی روستا در فصل بهار و تاستان دچار کم آبی بوده اند اما امسال  از بهار 95 تا الان ودراین فصل سرد سال از نعمت آب شرب محروم هستند و آب شرب 70 خانوار این روستا با تانکر تامین می شود.

 

با دیدن این معظل وکسب اطلاع دقیق این مشکل سراغ شوراهای اسلامی روستا رفتم  خسرو منصور رئیس شورای اسلامی روستا ورئیس شورای بخش بلبان آباد در گفتگو با خبرنگار ما گفت: مدت  دوسال است که با کمبود آب شرب مواجه هستیم و از بهار 95 حدود 50 درصد روستا از آب شرب محروم هستند حتی با جیره بندی و بستن منبع آب با 16 ساعت درشبانه روز بازهم این مشکل حل نشد واین مشکل بی آبی باعث مهاجرت 20 خانوار به شهرهای دهگلان و تهران شده است و باعث معظلی دیگر بنام بیکاری شده است.


ایوب باقری عضو شورای اسلامی روستای سرنجیانه با نگرانی شدید از این وضعیت گفت: حدود 7 سال است که محله بالا دست روستا دچار کم آبی هستند وحدود 3 ساله که با تانکر آب شربشان تامین می شود.


وی از مسئولین خواست که بخاطر رضای خدا به داد مردم سرنجیانه برسند اگر  این روند ادامه یابد باعث مهاجرت بیشتر روستا به شهر خواهد شد.


 شریف ناصری آبدار و عضو شورای اسلامی سرنجیانه گفت: در طول دو دوره که من شورای روستا بوده ام با کمبود آب مواجه هستیم وچندین بار برای حل این مشکل پیگیر قضیه بودیم که هیچ اقدانی برای حل آن صورت نگرفته است و کسی جوابگو نبوده است و چندین خانواده برای آب آشامیدن با هزینه های بالا  اقدام به حفر چاه در منزل نموده اند


10 شهریور سال 95

   

ما آب می خواهیم/ قطعی دو هفته ای آب آشامیدنی روستای گردمیران سفلی

 

رو ستای گردمیران سفلی با 400 خانوار به مدت دو هفته کامل از آب آشامیدنی محروم هستند.


مشکل بی آب و قطعی آب دو هفته ای یا در تمام فصل تابستان و حتی در تمام فصول سال یکی از مشکلاتی است که دامنگیر روستاهای شهرستان دهگلان شده است.


 روستای گردمیران سفلی یکی از روستاها است که دچار بی آبی پی در پی شده است و مردم این روستا واقعا خسته شده و با این معضل دست و پنجه نرم می کنند.

 

 مردم این روستا می گویند که دو هفته کامل آب شرب روستا قطع شده است و اداره آب و فاضلاب روستایی می گوید شناور دچار مشکل شده است.

 

و این مسئله برای خود مردم روستا جای سوال شده است که چرا هرساله دراین فصل شناور دچار مشکل می شود و بقیه فصول شناور مشکل ندارد.


در شهرستانی که قطب کشاورزی است بی آبی بیداد می کند و همین مسئله باعث مهاجرت مردم روستا به شهرها می شود و حاشیه نشینی شهرها  نیز باعث معضلات اجتماعی می شود.


 در حقیقت قطعی آب در روستاهای دهگلان به شدت موجب نگرانی و گلایه مردم این روستاها است  و این در حالی است که خانه های بهداشت این روستاها استفاده ازآب چشمه ها در روستا را قدغن کرده که از لحاظ بهداشتی سالم نیستند واستفاده از آب چشمه ها باعث اشاعه بیماری می شود.


 مردم این روستاها چشم انتظار  کمک مسئولین هستند و از مسئولین انتظار دارند که این مشکل قطعی آب را حل کنند.

 

ساکنان روستاها دیگر تحمل این مشکل بی آبی را ندارند اگر فکری به حال این مشکل نشود به مرور زمینه مهاجرت به شهر در این روستاها فراهم می شود.

 

قطعی آب شرب روستاهای دهگلان بار اول و دوم نیست و اکثر روستاهای دهگلان چه در این فصل و چه در فصل تابستان با کمبود این ماده حیاتی دست و پنجه نرم می کنند.

 
اما امروز هم آب این چند روستا و بعضی از روستاها حدود 12 روزه و شهر دهگلان حدود یک یک هفته چندین شهرک آن با مشکل قطعی آب دست به گریبانند مردم شهر و روستای شهرستان دهگلان از مسئولین ذیربط انتظار دارند هرچه سریعتر این مشکل را حل کنند و مسئولین دلیل این مشکل را برای مردم توضیح دهند.

 

انتهای پیام/m.r

 

 

 

پنجشنبه 16 خرداد 1398 | 08:15

کد خبر : 33111

منتشر کننده : الف ق/d

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید