کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

هشدار دامپزشکی کردستان در مورد احتمال شیوع تب کریمه کنگو

مدیر کل دامپزشکی کردستان با توجه به گرم شدن هوا و تکثیر ناقلین بیماری تب کریمه کنگو هشدارهای مراقبتی را برای رعایت و اقدام اعلام کرد.

به گزارش کُردتودی، مجتبی ورمقانی هم سو با هشدارهای سازمان دامپزشکی کشور گفت بیماری تب خونريزي دهنده کريمه کنگو CCHF از نزدیک به 50 سال پیش در ايران مورد شناسائي قرار گرفته و تاکنون در استان هاي كشور مواردی از بیماری گزارش شده است.

 

وی با بیان اینکه ميزان مرگ و مير در بين مبتلايان متغير بوده و از نظر افراد در معرض خطر نيز قصابان، دامداران و كارگران كشتارگاه‌ها بطور معناداري بيشترين موارد بيماري را به خود اختصاص داده اند، افزود اين بيماري يکي از بيماري‌هاي خطرناک و با احتمال تلفات بالا در انسان است که علاوه بر انتقال مستقيم از انسان به انسان، توسط کنه‌ها نیز ويروس عامل اين بيماري قابل انتقال به انسان و دام است.

 

ورمقانی ادامه داد بطور معمول مخزن ويروس در طبيعت کنه‌ها هستند و گاو، گوسفند، بز و خرگوش نيز به عنوان مخزن مطرح هستند؛ ويروس بیماری از طريق تماس مستقيم با خون يا ترشحات فرد بيمار و لاشه حيوان آلوده به افراد در معرض خطر بویژه قصاب‌ها و سلاخ‌ها و به فرد سالم انتقال‌ مي‌يابد

 

 

وی خاطر نشان کرد: اين بيماري بيشتر در مناطق صحرايي آفريقا، اروپاي شرقي، خاورميانه عراق، هند، افغانستان، پاکستان، ايران و غرب چين گزارش شده است و بيشتر در بين کارکنان بيمارستان ها و اشخاصي که با دام سر و کار دارند مشاهده مي‌گردد. بيماري در فصول گرم سال از اواخر فروردين تا اواخر شهريور، یعنی زمان رشد و تکثير کنه‌ها بيشتر شايع است. این بيماري در حيوانات اهلي هيچ‌گونه علائم مشخصي ندارد و خطر انتقال بيماري در انسان به دنبال تماس با پوست يا لاشه حيوان طي ذبح حيوان آلوده يا يک دوره کوتاه پس از ذبح حيوان آلوده وجود دارد. ضمناً تماس با خون و بافت بيماران بخصوص در مرحله خونريزي يا انجام هرگونه اعمالي که منجر به تماس انسان با خون، بزاق، ادرار، مدفوع و استفراغ آنها گردد باعث انتقال بيماري مي‌شود.

 

 

مدیر کل دامپزشکی کردستان گفت مقاومت ويروس عامل این بیماری در برابر حرارت کم است و در دماي ۵۶ درجه سلسيوس به مدت ۳۰ دقيقه از بين مي‌رود؛ لذا پختن گوشت يا پاستوريزه کردن شيرخام، باعث از بين رفتن ويروس مي‌شود، اين ويروس به محيط‌هاي اسيدي حساس بوده و سريع از بين مي‌رود، با توجه به اينکه در کشتارگاه هاي صنعتي لاشه دام به مدت حداقل  ۲۴ ساعت دردماي 2 تا 8 درجه سانتي گراد نگهداري مي‌شود و پس از اين مدت لاشه حالت اسيدي پيدا کرده و وجود ويروس در آن غير ممکن است.

 

وی در ارتباط با کنترل بیماری و کاهش خطر ابتلاي انساني، اقدامات اداره کل دامپزشکي کردستان را برشمرد:

1 -  استفاده و ساماندهی کشتارگاه هاي صنعتي و به موازات آن جلوگيري از فعاليت کشتارگاه هاي سنتي

2-  تاکيد بر راه اندازي سالن پيش سردکن در کشتارگاه‌هاي دامي

3-  بازرسي قبل از کشتار دام در کشتارگا‌ه هاي مجاز و بازرسي مداوم لاشه دام‌هاي کشتار شده

4- توصيه به مردم در خصوص عدم خريد گوشت هاي بازرسي نشده فاقد مُهر دامپزشکي و کشتار غیر مجاز

5-  سمپاشي منازل و اصطبل‌هاي روستايي در کانون‌هاي بيماري جهت حذف کنه های ناقل بيماري

6- آموزش دامداران واقع در مناطق پر خطر و کارکنان کشتارگاه ها جهت رعايت موازين بهداشتي و ايمني کار

 

گفتنی است در صورت عدم مداخله دامپزشکی در کنترل کانون‌های‌دامی، با توجه به عامل بیماری که بومی کشور است، تعداد مبتلایان انسانی ده‌ها برابر میزان رخدادهای ثبت شده برآورد می‌شود.

 

مدیر کل دامپزشکی کردستان در پایان گفت: با اقدامات پیشگیرانه اداره کل دامپزشکی کردستان موردی از بیماری تب کریمه کنگو در استان مشاهده نشده است.

 

انتهای پیام/m.r

  سه شنبه 7 خرداد 1398 | 07:31

  کد خبر : 33041

  منتشر کننده : م ر/a

  هیچ نظری ثبت نشده است!

  کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
  لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  نام *
   

  کد امنیتی Captcha image
   
     

  ADS

   

  کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید