کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

نگاهی به جدول «شاخص فلاکت» به تفکیک استان در سال 97

نام کردستان در بین 3 استان دارای بالاترین رقم «شاخص فلاکت» در کشور/مبادا واکنش مدیران طلبکار اما ناکارآمد دولت در کردستان به این گزارش هم «بازی با الفاظ» باشد

تورم و گرانی، وضعیت اقتصادی کردستان، فلاکت، عملکرد دولت در کردستان

ماه‌هاست که گزارش‌های اقتصادی نهادهای رسمی کشور، از وضعیتی نابسامان در کردستان حکایت می‌کند، با این وجود منصوبان دولت در استان عاجز از انجام کمترین اقدام برای برون‌رفت از شرایط موجود هستند؛ نگاهی به «شاخص فلاکت» در سال 97 هم گویای وضعیت اسف‌بار کردستان است و بعید نیست این بار هم واکنش متولیان امور استان به آن، تنها «بازی با الفاظ» باشد.

به گزارش کُردتودی، به نقل از تابناک کردستان، نرخ تورم و بیکاری دو شاخص بسیار مهم در اقتصاد هستند، وقتی مردم از وضعیت بد اقتصادی می‌گویند، معمولاً به این دو نرخ اقتصادی بیش از سایر نرخ‌ها اشاره دارند؛ آنچه روشن است اینکه، افزایش نرخ بیکاری و نرخ تورم، تبعات اقتصادی و اجتماعی بسیاری را برای یک جامعه به همراه خواهد داشت.

 

اهمیت نرخ تورم و بیکاری آن قدر زیاد بود که در ابتدای دهه 70 میلادی، «آرتور اوکان» سعی کرد با جمع‌زدن این دو نرخ اقتصادی، شاخصی به نام «شاخص فلاکت» را خلق کند؛ این شاخص همان‌گونه که از نام و روش محاسبه‌اش پیداست، بیانگر اتفاقات مثبت و امیدوارکننده در اقتصاد نیست.

 

در سال‌های بعد، اقتصاددانانی نظیر «روبرت بارو»، «استیو هنک»، «کارستن هیوق» و «هینز ولش» با اضافه کردن متغیر‌های دیگری نظیر نرخ تولید ناخالص داخلی، نرخ رشد تولید ناخالص داخلی سرانه، نرخ بهره و نرخ تورم مسکن سعی کردند، نحوه محاسبه «شاخص فلاکت» را کامل‌تر و دقیق‌تر کنند.

 

از آنجایی که با افزایش میزان «شاخص فلاکت»، رفاه جامعه مستقیماً تحت تأثیر قرار می‌گیرد بنابراین، می‌توان این شاخص را یکی از مهمترین معیار‌های سنجش عملکرد دولت‌ها دانست؛ هرچه این شاخص کمتر باشد، رفاه مردم بیشتر است و این موضوع طبیعتاً نشان‌دهنده عملکرد مناسب دولت‌ است.

 

همانطور که گفته شد، نحوه محاسبه «شاخص فلاکت»، این روز‌ها تغییر کرده است، اما به دلیل دسترسی نداشتن به برخی شاخص‌ها، ما در اینجا برای محاسبه «شاخص فلاکت» از همان رابطه قدیمی این شاخص، یعنی جمع دو نرخ تورم و بیکاری استفاده می‌کنیم.

 

متولی اعلام نرخ بیکاری در ایران، مرکز آمار است که اطلاعات مربوط به نرخ اشتغال و بیکاری را هر سه ماه یک‌بار محاسبه و اعلام می‌کند و در نهایت این نرخ را سالیانه گزارش می‌دهد؛ همچنین متولی اعلام نرخ تورم نیز دو نهاد مرکز آمار ایران و بانک مرکزی هستند که بانک مرکزی بعد از آبان‌ماه ۹۷ از اعلام نرخ تورم خودداری کرد؛ بنابراین، برای نرخ تورم هم از آمار‌های مرکز آمار ایران در این زمینه استفاده می‌کنیم.

 

بررسی‌ها نشان می‌دهند، در سال 97 در مقایسه با سال 96 «شاخص فلاکت» در کشور به شدت رشد کرده و دلیل عمده این رشد، افزایش میزان تورم بوده است.

 

با نگاهی گذرا به وضعیت «شاخص فلاکت» در استان‌های مختلف کشور در سال 97، مشاهده می‌شود که رقم «شاخص فلاکت» در استان کردستان در سال 97، 46.2 درصد بوده است؛ در «شاخص فلاکت» در سال 97 تنها دو استان چهارمحال و بختیاری و کرمانشاه وضعیتی بدتر از کردستان دارند؛ به عبارت دیگر، رفاه در 28 استان کشور در سال 97 بهتر از کردستان بوده است.

 

نام کردستان در بین 3 استان دارای بالاترین رقم «شاخص فلاکت» در کشور/مبادا واکنش مدیران طلبکار اما ناکارآمد دولت در کردستان به این گزارش هم «بازی با الفاظ» باشد

 

آنچه مرور شد، اولین گزارش درباره وضعیت نابسامان کردستان در مقایسه با سایر استان‌های کشور نبود، قطعاً آخرین گزارش هم نیست؛ منصوبان دولت در کردستان ماه‌هاست گزارش‌هایی از این دست را در رسانه منتقد می‌خوانند و ناتوان از انجام اقدامی عملی و مؤثر برای حل مشکلات، تنها واکنش‌شان در کمال تأسف، «بازی با الفاظ» است.

 

شوربختانه آقایانی که باید به مردم پاسخ‌گو باشند یا در جلسات بی‌ثمر و نمایشی‌اند و یا سرگرم تقسیم پست‌های مدیریتی بین اعوان و انصارشان؛ این جماعت انگار نمی‌خواهند بدانند مشکلاتی که شیوه مدیریت آنها به بار آورده بسیار گسترده و پیچیده شده است؛ با تعارف و عوام‌فریبی و فرافکنی هم نمی‌توان از بحران به وجود آمده عبور کرد؛ بحرانی که بخش اعظم آن بدون تردید نتیجه ناتوانی همان‌ مدیرانی است که استاندار سابق کردستان بر مصدر امور نشاند و حالا کورسوی امید تغییر آنها توسط «بهمن مرادنیا» هم، دیگر رنگ باخته است.

 

و اما؛ درست است که مردم کردستان نجیب‌اند، اما نمی‌شود از این مردم انتظار داشت تا ابد چند نفری را که اینچنین علیه معیشت‌شان کودتا کرده‌اند تحمل کرده و هزینه بی‌کفایتی آنها را بپردازند؛ این مردم تشنه عدالت هستند، تعقیب و مجازات قاصران و مقصران رقم خوردن وضع فعلی کردستان، کمترین انتظار آنها از نظام است.

 

انتهای پیام/h.e

شنبه 28 اردیبهشت 1398 | 09:18

کد خبر : 32969

منتشر کننده : sh.s

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید