کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

یادداشت؛

تخریب آرام طبیعت سنندج به بهانه مسأله «آفرود»

آفرود، تخریب طبیعت سنندج، ماشین بازی، نابودی محیط زیست

نابودی اکوسیستم طبیعی توسط آفرودبازان ، آن هم با خودروهای چند صد میلیونی در حال اتفاق است که به نرمی طبیعت زیبای شهر سنندج را نابود و آرام آرام گونه های مختلف زیست محیطی و گیاهی را در معرض انقراض قرار می دهد.

به گزارش کُردتودی، آفرود و یا رانندگی خارج از جاده که بیشتر معنی رانندگی بیابانی را در ذهن تداعی می کند از جمله برنامه هایی است که تاریخچه آن را می توان در مسابقات اتوموبیلرانی جستجو کرد.

 


استقبال شرکت کنندگان از بعضی از این مسابقات که در مسیرهای دشواری همچون گل، کویر، کوهستان ها و… برگزاری می شد به رونق این نوع از مسابقات انجامید و با توجه به زیبایی و بکر بودن مسیر برگزاری این مسابقات، مورد توجه گردشگران نیز واقع شده است.

 


این همخوانی شاخه ای جدید به گردشگری اضافه کرد که به طبع از زیر شاخه های طبیعت گردی به حساب می آید که ویژگی های سفر در طبیعت، همزمان با هیجان ویژه در آفرود را به طور یکجا در بر دارد. در این برنامه ها عموماً از خودروهای شاسی بلند (SUV) استفاده شده که علاوه بر آن توانایی های خاص خودرو نظیر قدرت، سرعت، توانایی حفظ تعادل و… را نیز داشته باشد. همه نکات فوق بدون در نظر گرفتن توانایی های راننده در کنترل و هدایت خودرو در مسیرهای صعب العبور بی معنی به نظر می رسد.

 

 

بکر بودن مسیرهای اجرای برنامه از یکسو و توانایی آسیب رسانی خودروها به طبیعت نظیر تخریب پوشش گیاهی، فرسایش خاک و… نکاتی است که حساسیت این نوع برنامه ها را به شدت افزایش می دهد. به طوریکه یک برنامه ی طبیعت گردی با هدف حفظ محیط زیست می تواند به یک برنامه دشمن محیط زیست تبدیل شود لذا در طراحی چنین برنامه هایی توجه خاص به طراحی، حفظ طبیعت و استفاده از رانندگان و مجریان دوستدار طبیعت الزامی می باشد.

 

 

چند سالیست که آفرود در تمامی مناطق کشور دیده شده است و این مساله خاص صرفا سنندج و طبیعت بکر آبیدر نیست ، اما طی سال اخیر این ورزش یا بهتر بگوییم این تفریح باعث تخریب و از بین بردن اکوسیستم طبیعی آبیدر کوچک سنندج شده است که در ادامه به شرح این مشکل خواهیم پرداخت .

 


نابودی اکوسیستم طبیعی توسط آفرودبازان ، انهم با خودروهای چند صد میلیونی غول پیکر که بعضا موتور هایشان تا 4 هزار سی سی تقویت شده اند ، در حال اتفاق است که به نرمی طبیعت زیبای شهر سنندج را نابود و آرام آرام گونه های مختلف زیست محیطی و گیاهی را در معرض انقراض قرار میدهد.

 


در سنندج با توجه به تحقیق های میدانی صورت گرفته ، این را شاهد بوده ایم که بسیاری از آژانس های مسافرتی و تور گردی ، اقدام به برگزاری تور های آفرود نموده و براحتی و بدون سد قانونی در حال ادامه فعالیت هستند ، تفریحی که از نظر بسیاری از جوانان هیجان انگیز تلقی می شود ، اما باعث ناکامی طبیعت بکر آبیدر از ادامه حیات خواهد گشت .

 


لازم به ذکر است برخی از آفرود سواران در کار خود بسیار حرفه ای هستند و مسیر هایی را انتخاب می کنند که کمترین آسیب را به طبیعت وارد کند اما 90 درصد باقی مانده ی این گروه ، کلا به این مساله حفظ محیط زیست بی اعتنا بوده و براحتی در تمامی بخش های طبیعی آبیدر کوچک که هم اکنون تحت نظارت سازمان سیما و منظر شهرداری سنندج می باشد ، تردد می کنند.

 


سال گذشته با همکاری های فراوان سازمان سیما و منظر شهرداری سنندج مواجه شدیم و در بسیار موارد این سازمان حتی اقدام به مسدود سازی این مسیرها با گذاشتن بلوک های سیمانی 500 کیلوگرمی و یا حتی نصب چندین مورد زنجیر برای مسدود سازی مسیر ها نمود ، اما متاسفانه به دلیل پر قدرت بودن این خودروهای آفرود ، براحتی این افراد توانستند با قرار دادن سپر ماشین های خود بر روی این بلوک های سیمانی که از ان به نیوجرسی یاد می شود ، به راحتی آنها را کنار زده و دوباره به مسیرهای ممنوعه بروند .پس باید تصور کنید که قدرت ماشین های فوق الذکر چقدر است !!!

 


 

ورود آفرود سواران در طبیعت انهم در فصول جفت گیری و یا رشد اولیه ساقه های گیاهی ، باعث فراری شدن جفت های نر و ماده بسیاری از گونه ها از یکدیگر شده و عملا این حیوانات و گیاهان را در ورطه هولناک انقراض قرار می دهد .

 


علاوه بر این مساله ی رد چرخ و سر و صدای مهیب خودروهای غول پیکر آفرود ، مساله ی ریختن انواع زباله ، آتش زدن مراتع و طبیعت برای درست کردن غذا و امثالهم نیز ، از دیگر آسیب های این رشته آفرود می باشد .

 

 

متاسفانه در شهر سنندج و طبیعت زیبای آبیدر موارد لازم برخورد قانونی با این افراد وجود ندارد و تور های آفرود براحتی و بدون نظارت به همه ی قسمت های طبیعت رفت و آمد می کنند ، به طور مثال یکی از گروه ها وانجمن های محیط زیست سنندج (شنه ی نوژین کوردستان) در منطقه ی تفرجگاه گویزه کوییر ( به فارسی گردوی نابینا) که همه روزه ، مادر مهربان طبیعت این تفرجگاه پذیرای مردم شریف سنندج است، اقدام به کاشت درخت کرده است و در کمال ناباوری نهال ها و درختچه های کاشته شده توسط رد های دیده شده ی ماشین های آفرود از بین رفته اند .

 

مساله ی چالشی آفرود در طبیعت سنندج اگر پیگیری و حل نشود براحتی می تواند تبدیل به بحران زیست محیطی نظیر آنچه که در دهه ی هفتاد شمسی توسط تولید و نشر زباله های ظروف یک بار مصرف در طبیعت ایران شد ، بدل شود.

 

شکار بی رویه و غیر مجاز برخی از سودجویان و رانندگان تور های آفرود نیز ، یکی دیگر از نگرانی های سازمان های محیط زیستی در سنندج می باشد که براحتی گونه های فراوان جانوری را که به مادر امن آبیدر کوچک و بزرگ پناه برده اند ، مورد انقراض قرار دهد.

 

بسیاری از مسئولین محترم شهر سنندج حتی از وجود این تور ها و آفرود سواران بی اطلاع هستند که لازمه ی نیاز به اطلاع رسانی برای این بزرگواران در عدم و ناآگاهی خبری ، احساس می شود.این مساله تنها دغدغه ی یک انجمن یا گروه طبیعت دوست نیست ، براستی آیا در آینده ی نه چندان دور ، آیا میتوانیم پاسخ فرزندانمان را به این پرسش که در قبال این سکوت و خیانت به طبیعت ، انهم به این مقیاس چه کرده ایم را بدهیم ؟


لازمه ی رفع این مشکل برخورد و نظارت قانونی ارگان ها و سازمان های مختلف شهر سنندج می باشد که اگر در اسرع وقت این مساله اتفاق نیفتاد ، قطعا چالش زیست محیطی بسیار خطرناکی را در آینده برای نگین طبیعت کردستان و تنها پناه امن طبیعت سنندج ، یعنی آبیدر همیشه سرافراز ، ایجاد خواهد کرد.

 

انتهای پیام/m.r

 

 

پنجشنبه 26 اردیبهشت 1398 | 09:27

کد خبر : 32959

منتشر کننده : م ر/a

رضائی پاسخ پنجشنبه 26 اردیبهشت 1398 | 10:41

0
1

این ترجمه لفظی گویزه کویره به فارسی گردوی نابینا بسیار غیر حرفه ای . وناشیانه وبی معنی بود. لطفا روتوش نمائید.

شهروند پاسخ پنجشنبه 26 اردیبهشت 1398 | 11:31

0
4

تخریب محیط زیست توسط هر فرد، نهاد و اداره ای که باشد به شدت مذموم و محکوم است. طبیعت کردستان نقطه به نقطه اش زیباست و با اینگونه سرگرمیهای مشمئز کننده قشری خاص که تفریح خود را بر هر چیزی ترجیح می دهند نباید نابود کنیم.شاید اگر محدوده ای مشخص در اطراف شهر و با رعایت تمام جوانب به این جماعت به اصطلاح آفرود سوار اختصاص داده شود، عوارض اشاره شده به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. اداره محیط زیست در اینگونه موارد بسیار ضعیف و منفعل عمل می کند و ما ندیده ایم و نشنیده ایم عکس العمل خاصی دراینگونه موارد داشته باشد. شهرداری و سایر ارگانهای ذیربط نیز باید نسبت به تخریب محیط زیست بسیار فعالتر و گوش به زنگ تر باشند. در سنندج جاهایی مانند آبیدر، توس نوذر، پارک جنگلی کشاورز و... دارند به کلی نابود می شوند و به همین سادگی مرگ طبیعت رقم می خورد. آیندگان نیز حتما ما را نخواهند بخشید.

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید