کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گزارش کُردتودی از حال و هوای بازار رمضان؛

نگرانی مردم کردستان از مسؤولینی که ترامپ گونه به جان اقتصاد استان افتاده اند!

وضعیت بازار، بیجار ، افطار ، ماه مبارک رمضان ، افزایش قیمت ها

افزایش سرسام آور مواد غذایی در روزهای مبارک رمضان موجب کوچک شدن سفره های افطاری مردم شده است و نمونه بارز آن گران شدن خرما و پر کشیدن آن از سفره افطار است.

به گزارش کُردتودی، ماه مبارک رمضان یکی از مناسبت های تقویمی ما مردم ایران است که کسب و کار فروشندگان رونق خاصی پیدا می کند، اما افزایش سرسام آور مواد غذایی در رمضان سال 98 موجب نارضایتی مردم شده است.

 

چند سالی است که مردم ما به افزایش سرسام آور اقلام مورد نیاز خود عادت کرده اند ، یک روز گوشت کمیاب می شود و روزی دیگر افزایش مرغ نفس مردم را به شماره می اندازد و روز بعد قیمت نجومی پیاز موجب جاری شدن اشک مردم می شود ، گرانی و کمیابی به قند و شکر و ماکارونی هم رسید و در ماه مبارک رمضان در اقدامی غیرمتظره افزایش سرسام آور خرما موجب پر کشیدن آن از سفره افطاری مردم شد.

 

امروز اگر نخری فردا گران تر خواهد شد!

 

هر چند وزاری صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی با نمایش و خودنمایی در تلویزیون دم از ساماندهی بازار می‌زنند، اما گرانی کالاها ادعای آنها را رد می‌کند و در حال حاضر گرانی‌، درد مشترک همه مردم شده است.

 

افزایش سرسام آور قند ، شکر ، ماکارونی و خرما در ماه مبارک رمضان بی تدبیری مسئولان و نشانه عدم نظارت کافی در بازار است که تنها ضرر کنندگان آن مردم قشر مستغصف هستند.

 

 

یکی از بانوان بیجاری در گفتگو با خبرنگار کُردتودی، اظهار داشت: پیش از رسیدن ماه مبارک رمضان خرما کیلویی 6 هزار بود ، اما در این چند روز گذشته خرما را با کیلوئی 37 هزار تومان به فروش می رسانند که قدرت خرید مردم را به صفر رسانیده است.

 

خانم برزگرزاده نیز در گفتگو با خبرنگار ما بیان داشت: روزگاری می گفتند خرما غذای فقیران است ، اما با قیمت سرسام آور و به مدد مسئولان آنهم از فقیران گرفته شد و به قشر مرفه جامعه دادند.

 

این بانوی بیجاری ادامه داد: هر شب در تلویزیون آقایان پشت تریبون قرار می گیرند و می گویند بر بازار ماه رمضان نظارت داریم ، من نمی دانم این نظارت چیست و کجا انجام می شود که هر روز شاهد افزایش گرانی سرسام آور قیمت ها هستیم ، این مسئولان ما کی می خواهند از نظارت های نمایشی دست بردارند و واقعیت ها را ببینند.

 

یکی از مغازه داران بیجاری در مرکز شهر نیز گفت: چند روزی به امید اینکه شاید خرما ارزان شود خرید نکرده ام ، اما هر روز قیمت ها نسبت به روز قبل بالاتر می رود و دیگر امیدی به پایین امید قیمت ارزاق عمومی مردم نیست و قشر متوسط جامعه با این وضع گرانی روز به روز فقیرتر می شوند.

 

وی گفت: در حال حاضر خرما به قیمت 32 هزار تومان برای خودمان می آید و با 10 درصد سود قیمت 35200 تومان به فروش می رسد که متاسفانه بغیر از عده معدودی کسی قادر به خرید نیست.

 

 

ترامپ های داخلی روزگار را بر مردم تلخ کرده اند

 

یکی دیگر از شهروندان بیجاری با اظهار نارضایتی از وضع موجود بازار گفت: بدبختی ما تنها ترامپ آمریکا نیست، هزاران ترامپ داخلی برای به فلاکت رسیدن مردم دست به دست هم دادند و هر روز شاهد افزایش قیمت یک کالای اساسی در بین مردم هستیم.

 

وی گفت: مسئولان بدانند مردم به اندازه کافی مشکلات دارند، مشکلات مردم را نمی توانید برطرف بکنید، حداقل دو چندانش نسازید،کمی از پشت میزهایتان بلند بشوید و ببینید در اجتماع چه خبر است.

 

یکی دیگر از شهروندان بیجاری در گفتگو با خبرنگار کُردتودی، بیان داشت: این مملکت نزدیک به یک میلیون شهید و جانباز و اسیر داد که از بطن جامعه بودند، سالیان سال مردم با تمام مشکلات کنار آمدن و برای سر بلندی مملکت در انتخابات در مشکلات در گرفتاریها همراه بودند، پس کی میخواهید اوضاع درست بشود و قدمی برای مردم بردارید.

 

 

بازار پرطرفدار آش در ماه مبارک رمضان

 

درست است افزایش سرسام آور خرما و زولبیا بامیه موجب پر کشیدن آن از سفره مردم شده است ، اما این روزها بازار فروش حلیم و آش در بیجار داغ است و منبع درآمدی برای برخی جوانان خوش ذوق شهر شده است.

 

زولبیا و بامیه، ‌آش و حلیم به عنوان محبوب‌ترین خوراکی‌های این ایام هستند که مردم زمان زیادی را جهت خرید آنها در صف‌های طویل می‌ایستند. اما امسال به گفته قناد‌ها بازار خرید زولبیا و بامیه به علت بالا رفتن قیمت شکر و افزایش قیمت زولبیا بامیه رونق سال‌های قبل را ندارد و به جایش صف  های خرید آش در هنگام افطار طولانی تر شده است.

 

برخی از کسبه و اغذیه فروش های واقع در بلوار بیجار در ماه مبارک رمضان تغییر شغل می دهند و اقدام به پخت آش رشته ، حلیم ، شله زرد و سوپ می نمایند که با استقبال خوب مردم فروش قابل توجهی هم دارند.

 

 

برگزاری نمایشگاه طرح ضیافت ماه مبارک رمضان در بیجار


سیدعلی میرآقائی رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت بیجار در گفتگو با خبرنگار کُردتودی، از توزیع 50 تن قند با قیمت هر کیلو 5هزار 100 تومان همزمان با ماه مبارک رمضان در شهرستان بیجار خبر داد.

 

وی از برگزاری نمایشگاه طرح ضیافت در ظرف چند روز آینده در بیجار خبر داد و بیان داشت: شکر و گوشت ، قند و برنج از جمله اقلام توزیعی در این طرح است.


رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت بیجار از جذب 50 تن شکر جهت توزیع در ماه مبارک رمضان با قیمت هر کیلو 3500 تومان خبر داد و افزود: تا کنون 20 تن شکر در بین قنادان ، بستنی فروش ها و گرده پزی ها بیجار توزیع شده است.

 

میرآقائی با بیان اینکه هر روز یک گشت مشترک با همکاری بازرس اماکن عمومی، تعزیرات حکومتی، شبکه بهداشت، اتاق اصناف و اداره صنعت، معدن و تجارت داریم، اعلام کرد: با توجه به شکایت های مردمی هر روز 20 واحد صنفی انجام و تا کنون به منظور رفاه حال مصرف کنندگان و تنظیم بازار به مناسبت ماه مبارک رمضان در این شهرستان، 470 مورد بازرسی از واحدهای صنفی عرضه کننده اقلام اساسی صورت گرفته است.

 

 

قیمت زولبیا درجه یک 15 هزار تومان


این مسئول در قسمت دیگری از سخنان خود گفت: با توجه به افزایش تقاضای مردم روزه دار به تهیه زولبیا بامیه، نرخ عرضه مصوب هر کیلوگرم زولبیا بامیه درجه یک 15 هزار تومان و درجه  دو 14 هزار تومان مصوب و تعیین شده است.


رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت بیجار اعلام کرد: بیش از 2 تُن گوشت قرمز منجمد با نرخ هر کیلوگرم 53 هزار تومان با همکاری تعاونی روستایی شهرستان،در مراکز منتخب و تحت نظارت مستقیم بازرسان توزیع خواهد شد.

 

پخت غذاهای سنتی ماه مبارک رمضان در بیجار

 

ماه مبارک رمضان از دیرباز تا کنون ،در فرهنگ مردم از جایگاه خاصی برخوردار بوده است،آداب و رسوم ماه مبارک رمضان یکی از ارکان مهم فرهنگ مردم دیار بیجار گروس است.مردم بیجار گروس در شب نوزدهم ماه مبارک رمضان که مصادف با شب ضربت خوردن حضرت علی(ع) است برای آمرزش اموات خود ،خرما،حلوا،شکر پنیر و نان روغنی "برساق"که خاص این دیار است  و آش"پرشکه" خیرات می کنند.

 

 

کلامی با مسئولان

 

ماه مبارک رمضان ماه دستگیری از نیازمندان است ، ماهی که افطاری دادن به فقیران ثواب خاص خود را دارد ، اما گرانی بازار ماه مبارک رمضان امسال موجب کوچک تر شدن سفره های افطاری شده و برطرف کردن این مشکل نیازمند توجه بیشتر مسئولان در بازار و کوتاه کردن دست دلالان و گران فروشان است.

 

 

انتهای پیام/a.s

سه شنبه 24 اردیبهشت 1398 | 06:37

کد خبر : 32940

منتشر کننده : ط ج/bj

خادم قران کریم پاسخ سه شنبه 24 اردیبهشت 1398 | 08:55

0
6

سلام علیکم و عرض ادب
اگر چه بخوبی به واقعیتهای مشکلات گرانی پرداخته اید ولی نا توانی مردم عادی در خرید اقلام غذایی و نوع زندگی بسیار فراتر از ان چیزی است که مرقوم فرموده اید . و خاص مردم شریف بیجار هم نیست در خود سنندج که مرکز استان است و بطور طبیعی مسئولین اشراف بیشتری باید داشته و مشکلات را حل فرمایند یک کالای مشخص را هر مغازه ای به قیمتی که خودش تعیین می کند می فروشد کمتر مغازه ای وجود دارد که با سایر مغازه ها نرخ کالایش یک سان باشد همان سخنی را که مرقوم فرموده اید که می گویند امروز نخری فردا گرانتر خواهد شد با ادبیات دیگری توضیح می دهند که انسان ناچار به خرید نسیه می شود چون حقوق که کفاف نمی کند بخدا از ماه قبل به مغازه دار بدهکارم و ندارم پولش را بدهم باز هم نسیه خوری می کنیم/ مغازه دارها می گویند خرید قبل است اکنون برای جایگزینی همین وسایل که به تو داده ام باید بیشتر از ان پول بدهم نمی دانم راست و نیست ولی همین را می گویند و ناچاریم . حال گوشت را می توانیم نخوریم و نمی خوریم . من پدر خانواده و همسرم می توانیم نخوریم و کمتر بخوریم بچه 2 ساله را چطور قانع کنیم که گرانی است؟ اصلا چرا باید گرانی باشد؟ مگر خرما چه ربطی به تحریم دارد؟ خرما تولید داخل کشور است . حالا حقوق بازنشستگی اینجانب اضافه اش را هم نداده اند و اگر هم بدهند به کدام درد بگذاریم نمی دانم. والله اهل هیچ خلافی هم نیستم منظور از این منظر عرض می کنم که خلاف که گناه است ولی علاوه بر ان هزینه نیز دارد که چنین هزینه هایی نیز ندارم. اکنون تلفن خانه که بدلیل بدهی قطع بود با خواهش و تمنا قسطی کردیم ولی موبایل اینجانب از یک هفته پیش یک طرفه بدلیل عدم پرداخت شده است و پول پرداخت را ندارم چکار کنم ؟ یک زندگی راحت و سالم که سیب زمینی را راحت بخوریم و روزه بگیریم هم ندارم . حالا اینجانب طلافروش و گوسفن دار و مشاغل ثروتمند که ندارم تا زکات انان را نیز بدهم ولی زکات فطر نیز مانند همه زکاتها واجب است و مانده ام که خدایا برای پرداخت ان چکار کنم؟ تصمیم دارم یک چک زکات 5 نفر در وجه فقیر بنویسم و به فقیر بدهم و برگشت بزند ان برگشت شده را فقیر به خدمت مسئولین ببرد تا شاید به خود بیایند و مشکلات مردم را حل کنند

حقیقت پاسخ سه شنبه 24 اردیبهشت 1398 | 11:14

0
5

من به نوبه خودنوشتارخادم قرآن کریم راتأییدمیکنم بنده خوددارای 5 فرزند وهمسر که همگی دارای زن وبچه واولادهستند هرباربه میخواهند سری بمابزنند فقط بانان خشک ومقداری ماست ویا پنیر ازآنان پذیرایی میکنم خداراشاهدمی گیرم که توان خرید یک مرغ ویانیم کیلو گوشت راندارم اگرزمانی هم بتوانیم بامقداری سیب زمینی ازآنهاپذیرایی نمائیم می بایست برای خرید2کیلو سیب زمینی بایدمبلغ 13 هزارتومان پرداخت نمائیم براستی این آه ناله تاکی ودامن گیر کدام مسئول خواهدشد آقایان مسئول میخواهند چکارکنندچارااقدامات امروز رابه فردا می اندازیدخبردارید یانه چه بلایی برطبقه ضعیف ومظلوم آمده است ای خدا بخاطراین ماه رمضان حق این مردم راازمسئولان بیخال بگیرید آنان بالقمه چرب گوشت ومرغ وبهترین برنج وحتی نگرفتن روزه شب راسربه بالین می زارند ومی خوابند ولی افرادی چون اینجانب باید تاصبح مانندماربه خودپیچ بزنم بخاطرنبودن توان مالی وشرمندگی درانظارفرزندانم ونوه هام باشند تورابه خداقسم اگر می توانند حداقل جلوگیری اینهمه گرانی مایحتاج اولیه مردم بگیرند ویاحداقل اعلام نمایند که کاری ازدستمان برنمی آید تامردم خود واردمیدان شوند وبیشترازاین درتنگناه قرارنگیرند آقای مسئول ونماینده دولت دراستان خبردارید بخاطر نبودن توان مالی فسادوفحشا دامن گیر مردم شده است میخواهندچکارکنند ؟ بپاخیزید ای دولتمردان نظام جمهوری اسلامی وقت تنگ است اگرامروز کاری نکنید فردا نمی توان جلوی افساراینهمه گرانی وبدبختی راگرفت درپایان ازخدای تبارک وتعالی تمنادارم به خاطراین ماه مبارک رمضان رحمی بردل مغازه داران وفروشندگان قرارداده تابلکه آنان نیز فکری بحال مظلومین نمایند

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید