کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

در بازدید از زمینهای پایاب سد سورال عنوان شد

کشاورزانی که از آب سد سورال دهگلان بی بهره هستند!

پایاب سد سورال,آبیاری بارانی,حقابه,کشت خیار,بذر سهمیه ای خیار,یارانه,افراد کم در آمد

در بازدید فرماندار و مسئولان از سد و زمینهای پایاب سد سورال دهیار دو روستای سورال وگزگزاره سفلی خواستار حل مشکلات روستاهای اطرف سد شدند.

به گزارش کُردتودی، فرماندار دهگلان به همراه بخشدار بلبان آباد و مدیران ادارات شهرستان از نزدیک از سد سورال و زمنیهای پایاب سد که قرار است هزار و 200 آن هکتار به آبی تبدیل شود بازدید کردند.

 

 در این بازدید پیمانکار سد با بیان اینکه حجم آب سد سورال قرار است از 11 میلیون متر مکعب به 66 میلیون متر مکعب افزایش یابد گفت: تاکنون این پروژه نیمه تمام مانده است.

 

غلامی رئیس منابع آب شهرستان دهگلان هم اظهار داشت: در سال 93 این سد به اعتباری به مبلغ یک میلیارد تومان برای تکمیل نهایی نیاز داشت اما امروز به  اعتباری به مبلغ 15 میلیارد تومان نیاز دارد.

 

 وی افزود: یکی از دلایل راکت ماندن و غیر قابل بهره برداری از آب سد این است که قرار بود سامانه سد ژاوه به سد انتقال داده شود که تاکنون اینکار صورت نگرفته است.

 

 غلامی در ادامه بیان داشت: اگر انتقال آب سد ژاوه به سد سورال انجام شود هزار و 200 هکتار از زمینهای کشاورزی پایین دست از آب برخوردار شده و باعث ایجاد اشتغال در منطقه خواهد شد.

 

در آمد بعضی خانواده ها در سال تنها یارانه می باشد

 

ناصری دهیار این روستا هم ضمن انتقاد از اینکه این سد محل گردشگری شهرستان است اما فاقد هرگونه امکانات رفاهی و حتی یک سرویس بهداشتی می باشد.

 

 فرماندار دهگلان گفت: طی جلسه ای که با مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان انجام شده قرار براین بود که کمپ گردشگری در سال 98 در سد سورال احداث شود.

 

 دهیار روستای گزگزاره سفلی گفت: با توجه به اینکه این سد از آذرماه سرریز نموده و پایاب آن هنوز تکمیل نشده در حالی که مردم روستاهای اطراف سد کم در آمد هستند و تنها درآمد بعضی خانوارها در سال یارانه می باشد اما اداره منابع آب شهرستان به آنان اجازه کشت خیار یا گوجه در زمینهای به مقدار 2 هزار متر نمی دهد.

 

رئیس منابع آب دهگلان در جواب دهیار این روستا گفت: بر اساس قانون و مقررات منابع آب، امکان برخورداری مردم اطراف سد و این روستا از این آب وجود ندارد و تنها راه حل این مشکل استعلام از شرکت آب منطقه ای است که اگر مجوز اینکار داده شد طبق قرارداد مقدار آب درخواست شده به این روستا داده می شود.

 

دو برابر میانگین استان مجهز به سیستم آبیاری تحت فشار است

 

در بازدید از زمینهای پایاب سد سورال سید حامد احمدی بابیان اینکه حدود 160 هزارهکتار اراضی کشاورزی در شهرستان وجود دارد اظهار داشت: از این مقدار 22 هزارهکتار زمین کشاورزی آبی می باشد که حدود 70 درصد یعنی دو برابر میانگین استان مجهز به سیستم آبیاری تحت فشار است.

 

 وی افزود: با توجه به اینکه قرار است که هزار و 200 هکتار مزارع پایاب این سد به آبی تبدیل شود گفت: تاکنون 300 هکتار در 4 روستای سیس، سورال، سراب دوکل و هندی بلاغ اجرا شده است.

 

چرا کشاورزانی که قبلا حقابه داشتند باید پول حقابه بپردازند

 

 

 

رئیس شورای بخش بلبان آباد هم با انتقاد از اینکه چرا باید کشاورزانی که سالیان متمادی با 60 هکتار زمین کشاورزی چشمه آب آنان زیر آب سد رفته است باید هم هزینه آبیاری بارانی بدهند و هم آب بهای حقابه که حق خودشان است بپردازند که رئیس منابع آب دهگلان گفت: زمینهای که زیر آب سد رفته قبلا تملک شده که رئیس شورای بخش گفت: پول زمینهای تملک شده به چه کسی واگذار شده است که در آخر رئیس منابع آب دهگلان گفت: چونکه این زمینها از سنتی به مدرن تبدیل می شود کشاورز باید هزینه پرداخت کند.

 

چرا بذرسهمیه ای خیار در دهگلان توزیع نمی شود

 

 اما دومین انقتاد رئیس شورای این بخش به جهاد کشاورزی شهرستان دهگلان  نسبت به عدم توزیع بذر خیار بود که خطاب به مدیر جهاد کشاورزی گفت: چرا در شهرستان قروه این بذر توزیع شده اما در دهگلان خبری از توزیع  سهمیه بذر خیارنیست که بسیاری از خانواده های کم آمد تنها درآمدشان همین کشت خیار است و با گرانی بذر نمی توانند به صورت آزاد آنرا خریداری کنند.

 

 احمدی مدیر جهاد کشاروزی دهگلان در جواب رئیس شورای بخش بلبان آباد گفت: در استان کردستان 3 شهرستان دهگلان، قروه و کامیاران اقدام به کشت این محصول می کنند و ما حدود یک ماهه پیگیر این کارهستیم و چونکه هر سال حدود 700 هکتار خیار در شهرستان دهگلان کشت می شود و قیمت هرکیلو بذر خیار امسال به صورت آزاد 2 میلیون و 700 هزار تومان است ما درخواست یک تن به صورت سهیمه برای شهرستان دادیم که فعلا 300 کیلو به شهرستان تعلق می گیرد و به هر کشاورز خیار کار مقدار 200 گرم در صورت تایید شورا و دهیار روستا تعلق می گیرد.

 

وی در ادامه بیان داشت: برای جلوگیری از سوء استفاده اشخاص، پلمپ قوطی بذر خیار شکسته می شود تا به صورت آزاد در بازار اقدام به خرید و فروش آن نشود.

 

مجوز استفاده از آب سد برای کشاورزان کم در آمد صادر شود

 

 

 عباس ارشدی بخشدار بلبان آباد هم ضمن در خواست از فرماندار دهگلان گفت: با توجه به اینکه روستاهای اطراف سد اکثرا افراد بی بضاعت هستند نیاراست برای استفاده کشاورزان کم درآمد از آب سد سورال مجوز صادر شود

 

انتهای پیام/a.s

دوشنبه 23 اردیبهشت 1398 | 06:54

کد خبر : 32932

منتشر کننده : الف ق/d

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید