کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

رییس مرکز مطالعات بین الملل دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در مصاحبه با کردپرس:

تعامل آمریکا با کردها بر اساس منافع و واقعیت های سیاسی است

آمریکا، اقلیم کردستان، منافع، کردها

پروفسور پاتریک جیمز به کردپرس گفت: شاید کردها در ذهن خود آمریکا را همراه بهتری برای خود پندارند اما تعامل آمریکا با آنها بر اساس مافع این کشور و واقعیت های سیاسی است.

به گزارش کُردتودی، آمریکا از سال 2003 وبه دنبال اشغال عراق حضور گسترده ای در این کشور داشته است اما لزوما حضور این کشور با استقبال همراه نبوده است. کما این که از دوران جورج بوش که عراق را اشغال کرد تا زمانی که باراک اوباما دیگر رییس جمهور آمریکا برای خروج نیروهای این کشور از عراق اقدام کرد، هزاران تن از نیروهای آمریکایی در عراق کشته شدند.

 

اما این مقاومت ها در برابر حضور آمریکا در عراق مانع از ادامه حضوردر این کشور نشده است. آمریکا در کنار ادامه همکاری با دولت عراق بر پایه توافق امنیتی دو طرف، رابطه گسترده ای نیز با کردهای عراق که منطقه شمال این کشور به نام اقلیم کردستان را در کنترل دارند، بر قرار کرده است. این کشور تصمیم گرفته است بزرگترین کنسولگری خود را در اربیل، پایتخت اقلیم کردستان عراق تاسیس کند. آمریکا اخیرا سالانه با اختصاص مبلغی بیش از یکصد میلیون دلار بخشی از حقوق نیروهای پیشمرگ را نیز پرداخت می کند و به همراه آلمان، انگلیس و فرانسه برای تبدیل نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان به نیرویی غیرحزبی تلاش می کند.

 

ظهور داعش در عراق باعث شد بار دیگر ارتباط آمریکا با دولت عراق و بویژه اقلیم کردستان تحت عنوان ائتلاف جهانی مبارزه با داعش، گسترده تر شود. پشتیبانی هوایی ائتلاف از نیروهای کرد در جریان مبارزه آنها با داعش طی سالهای 2014 تا 2017 نقش مهمی در شکست دادن ساختار خلافت خودخوانده داشته است. اما با توجه به ادامه حملات جسته و گریخته داعش در بخش هایی از استان های کرکوک و نینوا خطر قدرت گرفتن دوباره این نیروی تروریستی وجود دارد.

 

خبرگزاری کردپرس برای بررسی موضوعات فوق با پروفسور پاتریک جیمز، استاد دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و رییس مرکز مطالعات بین الملل این دانشگاه مصاحبه کرده است.

 

خبرگزاری کردپرس از دکتر پاتریک جیمز که کارشناس جنگ های عراق و افغانستان نیز هست، سوال کرد که آیا با شکست دادن ساختار خلافت داعش، باید نسبت به پایان یافتن جنگ ها در عراق امیدوار بود؟ پروفسور جیمز در پاسخ گفت: &laq