کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گفتگو با استاد دانشگاه کردستان؛

همه باید از تصمیم خوب ولی دیرهنگام رئیس جمهور در خصوص برجام حمایت کنند

برجام، حامد قادرزاده، خروج از برجام

دکترای علوم سیاسی و استاد دانشگاه کردستان گفت: همه باید در شرایط فعلی از تصمیم خوب ولی دیرهنگام رئیس جمهور در خصوص برجام حمایت کنند.

به گزارش کُردتودی، پس از اعطای ضرب الاجل 60 روزه به اروپاییان، واضح است که ارتباط ایجاد شده بین اروپا و ایران در مدت یک سال اخیر دست خوش تغییراتی خواهد شد ، چراکه در اصل با خروج ایالات متحده از برجام ،باعث تبعیت سایر کشورهای عضو شورای امنیت از آمریکا گشته است ، باید مشخص گردد که ایا این اقدام شورای عالی در کشورمان کافی خواهد بود یا خیر؟ در راستای همین بحث به گفتگو با حامد قادر زاده دکترای ،علوم سیاسی و اقتصادی دانشگاه کردستان نشستیم که در ادامه می خوانید:

 

1.با توجه به رسانه ای شدن اقدام دولت دوازدهم به جهت اعطای فرصت 60 روزه به اروپا پیرامون مساله برجام، به نظر شما آیا این اقدام دولت باعث ایجاد فشار بر روی اروپا مبنی بر انجام تعهداتش در برجام خواهد شد؟

 

از آن جا که ایران جایگاه 18ام از وسعت سرزمینی و اقتصادی در دنیا را به خود اختصاص داده و از نظر موقیعت‌های مختلف جغرافیایی، سیاسی، سرزمینی، جمعیتی، منابع طبیعی و دخایر زیرزمینی و تاریخی دارای اهمیت خاصی است، همواره مورد توجه بوده است و فراز و فرودهای سیاسی و اقتصادی در این کشور در طول تاریخ موید این جایگاه است.

 

 به همین دلیل فشارهای خاص سیاسی و اقتصادی پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره متوجه کشور بوده است. از طرف دیگر جایگاه ویژه سیاسی و نظامی ایران در خاورمیانه و ثروت موجود در این منطقه و وابستگی اقتصاد کشورهای غربی و آمریکا به این ثروت، نگاه نسبت به ایران را خاص‌تر نموده است.

 

ارتباط کشورهای غربی و آمریکا با برخی از کشورهای خاورمیانه ناشی از جایگاه این کشورها با وزنی معادل وزن ایران نیست بلکه از طرفی تلاش در جهت تضعیف جایگاه ایران است و از طرفی دیگر گامی در جهت باج‌خواهی از آنان به بهانه حمایت در مقابل کاهش قدرت و تسلط ایران بر آنان است.

 

اگر غیر از این بود این کشورها می‌بایست به جایگاه مناسبی از نظر اقتصادی و سیاسی حداقل در منطقه خاورمیانه دست می‌یافتند ولی این اتفاق نیفتاده و معمولا ارتباط آنان حالت غالب و مغلوب داشته و دیری نخواهد پایید که گام در جهت تعویض و جایگزین نمودن کشور حامی بر خواهند داشت و البته مشروط بر این که کشور ایران گام اصلی خود را محکم بردارد و بر تضادهای درونی، ناشی از قدرت طلبی برخی و حس مغلوبیت برخی دیگر، فائق آمده و هم‌صدایی را استراتژی اصلی خود در مقابل زورگویی، تفرقه افکنی و چپاول قرار دهد.

 

بر این اساس برداشتن این گام و حفظ همصدایی می‌تواند موجب فشار معنی‌دار شود. و نتیجه دو حالت بیشتر ندارد یا در جهت اجرای تعهد گام بر می‌دارد و یا این که همراه آمریکا می‌شود.

 

 در هر صورت عکس‌العمل اروپا در این مورد برای ایران حایز اهمیت است چرا که از زمان خروج آمریکا از برجام، اروپا با دادن وعده ایران را معطل گذاشته است.

 

 در صورت عدم عکس‌العمل مناسب نشان می‌دهد که اروپا با امید یافتن موقعیت ضعف در ایران همان راه رفته آمریکا را طی کند و زمان رسیدن به این نتیجه برای ایران نباید بیشتر از این به تاخیر می‌افتاد. 

 

2. اصل واکنش رئیس جمهور به این اقدام های حداکثری در تحریم ایران، واکنش خوبی بود، اما آیا به نظر شما صحیح است که دوباره فرصت دوماهه ای در اختیار اروپاییان بدعهد قرار بگیرد؟ 

 

از طرفی با توجه به عدم وجود صراحت در همراهی با آمریکا و اعلام وعده ایجاد سازوکار مالی با ایران و پذیرش ذهنی زمان‌بر بودن چنین پروژه‌ای در سطح بین‌المللی و سطح بالای روابط اقتصادی و سیاسی اروپا با آمریکا و کشورهای مطیع و از طرف دیگر تلاش آمریکا برای به چالش کشیدن بیشتر ایران و افزایش فشار برای خروج و دستیابی به بهانه‌ای مستدل برای بازگرداندن پرونده ایران به شورای امنیت، می‌توان ارایه فرصت را راهی منطقی ارزیابی نمود.

 

3. سایر قوای کشور نظیر قوه قضائیه و مقننه چگونه می توانند از این اقدام قوه مجریه حمایت کنند؟

 

همانگونه که در بخش اول اشاره گردید، استراتژی همصدایی برترین استراتژی در این مقطع است؛ حتی اگر تصمیمات پشت‌پرده بنابه مصلحت دارای سناریوهای دیگری باشد. لذا، در شرایط کنونی (وجود افراد سودجوی اقتصادی در کشور و عدم امکان شناسایی و واکنش سریع در مقابل آنان) هم قوه مقننه (به عنوان قوه‌ای با قدرت بالای سیاسی برای مقابله با انگ‌های بیرونی، لازم است طرح‌ها و لایحه‌های هم سو را با بالاترین رأی تصویب کند) و هم قوه قضاییه به عنوان بازوی اصلی مقابله با تخطی از قانون باید حامی این حرکت باشند. چرا که این حرکت مورد تایید نظام نیز می‌باشد و به تاسی از قرآن کریم باید در کارهای نیک تعاون کرد.

 

4. آیا این اقدام رئیس جمهور کافی و به موقع بوده است و دولت چه تحرکات دیگری را می‌تواند برای بهتر نتیجه گرفتن، دنبال نماید؟

 

 شاید دیر اقدام شده است ولی قضاوت در خصوص یک تصمیم مستلزم داشتن داده‌هایی است که در اختیار تصمیم‌گیرنده بوده است. اما، از آن جا که دسترسی به خیلی از داده‌های ملّی محدود به سطح خاصی از تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران است و البته این یک قاعده است و مربوط به کشور ما نیست، و با توجه به نظارت مستقیم رهبر فرزانه در این مهم، فرض بر  این است که عکس‌العمل در مقطع فعلی کافی و به هنگام بوده است.  برای داخل کشور، در این موقعیت حساس لازم است دولت و دولتی‌ها با تعامل با منتقدین و گروه‌های مختلف سیاسی سعی در کاهش تنش داخلی نموده و اجازه ندهند اختلاف سلیقه‌ها فرصت را برای معاندان فراهم نماید. به ویژه که سال 1398 به مراتب حساس‌تر از همه سال‌هایی است که در آن انتخابات برگزار شده است و از نظر بعد خارجی، حفظ و تقویت ارتباط با همسایگان با دیپلماسی مقبول بنابه شرایط خاص کشور توصیه می‌گردد.

 

انتهای پیام/m.r

شنبه 21 اردیبهشت 1398 | 09:20

کد خبر : 32912

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید