کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

واکاوی نامگذاری روزی خارج از تقویم؛

بیم و امیدهای انتخاب روز «سنندج»/ آیا روز «سنه» می تواند فرصتی برای دیده شدن مشکلات شهر باشد؟!

روز سنه، روز سننج، شهرداری سنندج، شورای سنندج، شهرداری سنندج

روز «سنه» باید اعضای شورای شهر سنندج را به درجه ای از بلوغ مدیریتی برساند که بدانند باید به رسالت واقعی خود که همان خدمت رسانی به مردم است عمل کنند و به عمده ترین «وظایف» خود به منظور توسعه شهری و پیشبرد طرح های عمرانی شهرداری در برنامه ریزی های بلند مدت و کوتاه مدت آگاه باشند.

به گزارش کُردتودی، قطعاً قرار دادن روزی با عنوان روز «سنندج» را می توان یک اقدام ارزشمند و قابل تقدیر دانست، چرا که جایگاه و پیشینه فاخر این شهر در تاریخ منطقه بسیار بیش از چنین توجهی را طلب می کند.‌ ‌لیکن به نظر می رسد چنین روزی با عنوان «ششم اردیبهشت - روز سنندج»، فرصت مناسبی است برای طرح پرسش هایی در خصوص وضعیت این شهر فرهنگی در مرکز استان کردستان.

‌در چنین روزی باید در کنار طرح افتخارات بیشمار این شهر فرهنگی، در لابه لای برنامه های متنوع پیش بینی شده برای این روز(روزی یک هفته به طول انجامید!)، می بایست از میزان تجانس وضعیت کنونی این شهر به عنوان مرکز استان با جایگاه تاریخی و اجتماعی آن سخن گفته شود.

 

روز «سنه» طرح و عنوانش بجا  بود اگر اهداف سیاسی عده ای را به دنبال نداشت! روز سنه باید روزی می‌بود که «سنه» شهر زنده و پایا محسوب می‌شد. «سنه‌ای» که خیابان و پیاده‌رو در آن معنایی ندارد و همه جای آن در قرُق دستفروشان است. دستفروش هایی که در پیش چشمان بسته مدیریت شهری، تا خرخره از خیابان ها و معابر شهر بالا رفته اند و راه نفس شهروندان را گرفته اند و مسؤولان شهرداری سالهاست که وعده ساماندهیشان را می‌دهند اما تاکنون راه به جایی نبرده است!

 

«سنه‌ای» که از میدان 12 فروردین گرفته تا کمربندی آبیدر و میدان گاز و... به جولانگاه وانت های میوه فروشی و دوره گرد تبدیل شده است! «سنه ای» که نمادی شده از خلاف های ملک و زمین و ساخت و سازهای غیرمجاز، و زمین خواری و ساخت و ساز غیر قانونی و یا «قانونی اما مغایر مصالح عمومی» جان شهر را تهدید می کند و سیما و منظر از دست رفته آن به گواه صاحبنظران در بدترین حالت ممکن قرار دارد‌‌‌.

 

«سنه‌ای» که کاربری های فضای سبزش را یک عده منفعت طلب به مسکونی و تجاری تبدیل کرده‌اند! ‌‌و کیفیت و سرانه آن و خدمات ضعیف شهریش در مقایسه با مراکز سایر استان ها شرم آور است.

 

«سنه‌ای» که ترافیک خیابانهایش کلافه کننده است و از مرز بحران گذشته و غیرقابل تحمل است! «سنه‌ای» که در باتلاق بی تدبیری و بی‌مدیریتی و اقدامات منفعت طلبانه عده ای مدیر سیاسی کار نفس هایش به شماره افتاده  و از بی سروسامانی رنج می‌برد.

 

«سنه‌ای» که خیابان ها و سرعت گیرهایش خط کشی ندارند، گرافیگ شهریش عذاب آور، غمگین و دلمرده است! و شهر از نظر ساختار مهندسی و خدمات، عقب افتاده است.

 

روز «سنه» باید اعضای شورای شهر سنندج را به درجه ای از بلوغ مدیریتی برساند که بدانند باید به رسالت واقعی خود که همان خدمت رسانی به مردم است عمل کنند و به عمده ترین «وظایف» خود به منظور توسعه شهری و پیشبرد طرح های عمرانی شهرداری در برنامه ریزی های بلند مدت و کوتاه مدت آگاه باشند. «وظیفه ای» که بهمن مرادنیا استاندار کردستان در دیدار صمیمانه با روسای شورای شهرستان‌ها و اعضای شورای اسلامی استان به آن تأکید می‌کند و با اذعان به وجود مشکلات عدیده در سطح شهرهای استان به صورت غیرمستقیم اعلام می کند که شوراها باید تنها در مسایلی که مربوط به آنهاست دخالت کنند و از رسالت واقعی خود فاصله نگیرند!

 

کافی است شهردار و اعضای شورای سنندج به طور تصادفی، بدون همراهان بیسیم دار، عکاس، فیلمبردار و خودروهای آنچنانی، به مناطق حاشیه نشین و فقیرنشین سنندج مراجعه کنند. از نزدیک با رنج و مرارت مردم آشنا شوند، چند بار در ترافیک کلافه کننده خیابانهای سنندج بمانند، خسته شوند. آسفالتهای شکسته و خراب شده خیابانها و کوچه ها اعصابشان را در حین رانددگی به هم بریزد. در گرمای 40 درجه ی تابستان، عرق ریزان حس و حال رانندگان، مرارت و بهم ریختگی را عینا ببینند تا به عمق مشکلات شهر سنندج و ضعف مدیریت خود واقف شوند ! و آنگاه است که می‌تواند در نحوه اجرای برنامه های روز «سنه» کارشناسانه اقدام کنند!

‌‌‌

‌‌‌‌‌‌‌به نظر می رسد برگزار کنندگان «روز ششم اردیبهشت به عنوان روز سنندج»، شهردار و اعضای شورای شهر سنندج در کنار هوا کردن فشفشه و برنامه پیاده روی در این روز فرخنده، می بایست پاسخگوی سوالاتی در رابطه با نیازهای پایمال شده شهروندان این شهر باشند که اگر چنین نباشد، اقدامات انجام گرفته در «روز سنندج» نمی تواند موجب روشن تر شدن «روز های خاکستری» شهر دارالاحسان گردد.‌‌

 

انتهای پیام/sh.s

‌‌‌

دوشنبه 16 اردیبهشت 1398 | 12:25

کد خبر : 32880

منتشر کننده : sh.s

رضائی پاسخ دوشنبه 16 اردیبهشت 1398 | 13:27

0
3

این تازه قسمت کوچکی از مشکلات شهری سنندج است . بازار آشفته تاناکورا. نبود پارکینگ به تعداد کافی. صنوف ومشاغل آلاینده درداخل شهر. نبود فضای سبزدر هسته مرکزی. عدم پارک وفضای سبز با متراژ بالا جهت تفریح شهروندان بی خودرو وهزاران مشکل دیگر

شهروند پاسخ دوشنبه 16 اردیبهشت 1398 | 15:43

0
5

کرد تودی گرامی. حالا که می خواستی لیستی از مشکلات و معضلات شهر را در مطلب فوق بیاوری، کاش به موضوع بنگاه های خودرو که در نقاطی مانند بلوار توحید (جاده بیمارستان) ، بلوار بعثت و .... همچون قارچ روییده اند و بدون توجه به حق و حقوق مردم و عابران، همه جا را به تسخیر خود در آورده اند نیز اشاره می کردی.
آخه ایها البلدیون و ایها الشورائیون! کجای دنیا چنین است؟ چرا شهر را به ویرانه تبدیل کرده اید،ه

خادم قران کریم پاسخ دوشنبه 16 اردیبهشت 1398 | 21:53

0
1

مدیر محترم سایت وزین کرد تودی
سلام علیکم و عرض ادب
اینجانب 2 وبلاگ پخش قران کریم دارم که در قرائتهای فوق زیبای قران کریم را پخش می نمایم که به مناسبت ماه مبارک رمضان در لینک زیر تلاوت زیبای تصویری شیخ عبدالباسط مرحو از ایه یا ایهالذین امنو کتب علیکم الصیام شروع شده و شهر رمضان اذی انزل فیه القران نیز در ادامه با زیباتیی تلاوت می شود . ماه نزول قران است فردا شروع می شود و می دانم که پیام تبریکی منتشر خواهید نمود در صورت صلاحدید این لینک را منشر فرمایید تا مردم استفاده نمایند
http://www.quran-noor.blogsky.com/1398/02/14/post-194/
ادرس کل وبلاگ نیز به ادرس زیر است که کل تلاوت قران را می توان براحتی و با حجم کم بصورت تحقیق دانلود نمود
در صورت استقبال حدود 18 گیگابایت تلاوتهای فوق زیبا که اپلود کرده ام در اختیار شما بزرگواران قرار خواهم داد تبلیغ قران کریم وظیفه ماست بجای سایت وبلاگ زده ام تا بعد از مرگ نیز استحضار دارید سایت نیاز به تمدید دامنه و دارد و حذف می شود ولی وبلاگ می ماند . اسم خود را نیز نمی نویسم اگر بخواهید که می نویسم ولی بخاطر عدم ریا نمی نویسم
با تشکر و تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان به شما و بییندگان محترم شما
خادم قران کریم

ناشناس پاسخ پنجشنبه 26 اردیبهشت 1398 | 22:36

0
0

ننوشته‌اید ششم اردیبهشت به چه مناسبتی روز شهر سنه‌ی اردلان است من قبلاً من پیشنهاد داده بودم روز ۲۸ دی‌ماه باشد که در آن روز در سال ۱۳۶۵ طی بمباران سنندج توسط صدام خونخوار ده‌ها تن از مردم این شهر فرهنگی و سمبل کوردایه‌تی به خاک و خون کشیده شدند .

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید