کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

نقدی بر ناعدالتی آشکار در جشنواره رسانه های کردی؛

جشنواره رسانه های کُردی، جشنواره ای برای رسانه ها و خبرنگاران خودی!

جشنواره رسانه های کردی, جشنواره, رسانه کردی

بعد از ماه ها کش و قوس های بسیار و پس از چند بار به تعویق انداختن های بی مورد جهت برگزاری جشنواره ای به اصطلاح به نام نخستین جشنواره رسانه های کُردی بالاخره اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان مراسمی را با این عنوان در سنندج برگزار کرد. چرا جشنواره به اصطلاح کُردی؟ در ادامه ذکر می شود.

به گزارش کُردتودی، اختتامیه جشنواره و نمایشگاه به اصطلاح رسانه های کُردی روز سه شنبه  10 اردیبهشت ماه جاری با حضور دربندی مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ضیایی پرور مدیرکل دفتر مطالعات رسانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مرادنیا استاندار کردستان، فرشادان نماینده مردم سنندج، دیواندره و‌ کامیاران در مجلس، خوش اقبال معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان، قلعه شاخانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان، زارعی فرماندار شهرستان سنندج، صیدی شهردار سنندج و جمع دیگری از مسئولان استانی و شهرستانی در مجتمع فرهنگی هنری فجر سنندج‌ برگزار شد و متولیان نمایشی از توان مدیریتی خود به صورت ضعیف و پر حاشیه را به اجراء گذاشتند که خود میزبانان در نحوه مدیریت آن دچار سردرگمی شده بودند چرا که سردی مراسم که با استقبال کم اهالی فرهنگ و رسانه و مردم مواجه شده بود سبب شد برنامه اختتامیه بعد از گذشت حدود یک ساعت تاخیر آغاز شود و نبود مدیریت و بی نظمی های آن تا پایان مراسم در نوع خود یک رکورد جدید به حساب می آید.

 
این گزارشی که مطالعه می کنید کامل نیست و به دلیل ضیق وقت فقط به مواردی کلی اشاره می شود تا خوانندگان و مردم و برای مسئولینی که اگر خواستند شفاف سازی صورت بگیرد و پیگیری کنند روشن شود که ناعدالتی و نبود مدیریت واقعی همچنان در این استان تیشه به ریشه فرهنگ و زحمات دلسوزان این دیار می زند و عده ای با نام ملت و برای کام دولت و منافع خودشان همچنان سبب دلسردی فعالان حوزه های مختلف می شوند و زمینه تفرقه و دو دستگی ایجاد می کنند و هیچ برای توسعه و پیشرفت مناطق کردنشین و این حوزه گامی برنمی دارند بلکه زمینه ساز آسیب و ناهنجاری هایی می شوند که دود آن به چشم مردم، فرهنگ و جوانان این دیار می رود و اگر چاره اندیشی نشود لطمات بیشتری را شاهد خواهیم بود برای نمونه مجری برنامه که از چهره های ملی و مشهور حوزه گویندگی بودند، به فرهنگ و رسانه کردستان مسلط نبودند و در خواندن جملات کُردی که عنواین بخش های مختلف جشنواره بودند به سختی دچار مشکل شده بود ولی این گونه موارد می تواند از موارد حاشیه ایی این یادداشت قرار بگیرد اما چرایی نایده گرفتن تعداد زیادی از روزنامه نگاران و ضایع کردن حق آنان از دلایل نگارش این متن است.
 
این جشنواره از همان اوایل با حواشی و ابهاماتی همراه بود تمدید چندین باره آن و مهمتر از آن در ابتداء معرفی فردی به عنوان دبیر جشنواره که یکی از خبرنگاران رسانه ایی غیر دولتی بود اما در کمال تعجب در دقایق پایانی با آشفتگی و بدون مشورت با پیشکسوتان و فعالان این حوزه دبیر جشنواره تغییر می کند و یک روزنامه نگار ارگانی (دولتی) به عنوان دبیر جشنواره تعیین می شود و جشنواره ای که قرار بود برای روزنامه نگارانی که در رسانه های کُردی فعالیت می کنند با آشفتگی بخش فارسی نیز به آن اضافه می شود که در این جشنواره فقط کلمه کُردی در پوستر و در نام جشنواره درج شده بود وگرنه با دیگر جشنواره های قبلی تفاوت چندانی نداشت و رنگ و بوی جشنواره روزنامه نگاری کُردی را مشاهده نکردیم پس نابه جا نیست که نام به اصطلاح جشنواره کُردی برای آن قید شود چون جشنواره اصلاً کُردی نبود.
 
در کنار جشنواره، دست اندرکاران و مجریان آن عجولانه در لحظات پایانی، نمایشگاهی از رسانه های کُردی را هم برپا کردند که بیشتر به یک دکه مطبوعاتی بزرگ و شیک شبیه بود تا به یک نمایشگاه جشنواره کُردی...خدا رو شکر دست اندکاران می دانند که دوستان رسانه در استانهای کردنسین و به ویژه کردستان یکی دو بار به جشنواره مطبوعات در تهران و یکی دو بار به جشنواره مطبوعات و فرهنگی اقلیم کردستان عراق سر زده اند و معنی و مفهوم و چگونگی نمایشگاه رسانه را می دانند و عیب بود با شعور و فهم و زحمات برخی از روزنامه نگاران بازی کنند هر چند این دکه شیک مطبوعاتی بیشتر در اختیار رسانه ای خاص دولتی قرار گرفته بود.
 
بیشتر جوایز نخستین جشنواره  رسانه های کُردی هم به رسانه ها و خبرنگاران خودی تعلق گرفت و به نوعی این موضوع را مدیریت کردند که هر کسی که حتی از خارج از اهالی رسانه بود متوجه می شد که برخی از کسانی که به عنوان نفرات برتر بخش ها معرفی شدند در این بخش نه فعالیت دارند، نه سابقه ای دارند و نه چنین توانی دارند که در گزارش کامل به درج نام و بخش های مد نظر و ناحقی های که صورت گرفت اشاره می شود.
 
اما سوال اصلی اینجاست چرا مدیران و مسئولان ما از خبرنگاران غیر دولتی و منتقد هراس دارند و صادقانه و قانونی هراس و نگرانی خود را به آنها گوشزد نمی کنند و از ترفند و روش های غیر اصولی و غیر اخلاقی برای تنبیه و خارج کردن آنها از گود فعالیت بهره می گیرند.؟
 
برای نمونه در این جشنواره خبرنگاران و روزنامه نگارانی که بیشتر در رسانه های مکتوب فعالیت می کنند و به شیوه اخلاقی و قانونی و براساس رسالتی که دارند به نقد و بررسی موضوعات مهم جامعه به ویژه دولت می پردازند در این جشنواره جایی نداشتند و آثار آنان در هیچ بخشی پذیرفته نشده بود.
 
جالب است بدانید که مسولیت برگزاری این جشنواره با خبرنگاران و میرزا بنویسان دولتی بود و کسانی آن را مدیریت کردند که مستقیم به دولت وابسته هستند و از دولت ارتزاق می‌کنند و از حامیان و مبلغین دولت "تدبیر و امید" بودند و آنقدر ناشیانه مدیریت کردند که حتی در هنگام اعلام نام نفرات به صورت سه نفری (سه مجری) خود دچار مشکل می شدند و دبیر اجرایی جشنواره هم برای اعلام نام نفرات که قبلاً انتخاب شده بودند دچار مشکل شده بود.
 
در بهمن ماه سال 94 نیز در دومین جشنواره مطبوعات استان کردستان نیز همین روال و همین شیوه اجرایی شد و متاسفانه دوباره شاهد اجحاف و ناعدالتی در حق اهالی رسانه و روزنامه نگاران این دیار شدیم.
 
جالب است با وجود گذشت چند ماه از انتشار فراخوان جشنواره که با نام جشنواره رسانه های کُردی اعلام شده بود و چند مورد هم باز نشر شده بود اما در نهایت به جای رسانه های کُردی، رسانه های فارسی هم به جشنواره اضافه شد و به بهانه تعداد کم آثار کُردی موفق به اعمال نظر خود شدند تا سیاست های غیرمتعارف و غیر مردمی خود را پیاده کنند. در کشور ده ها جشنواره مختلف به عنوان های مختلف در حوزه رسانه به فارسی برگزار می شود آیا سومین دوره جشنواره مطبوعات کردستان برای عموم برگزار می شد بهتر نبود و این جشنواره در راستای توجه به زبان کُردی و روزنامه نگاری کُردی که خیلی توسط دولت داعیه دفاع و حمایت از آن داده می شود برگزار می شد جالب و بهتر نبود؟ چون برای رسانه ها و آثار فارسی چندین سال است جشنواره برگزار می شود!. 
 
جشنواره در حالی به پایان رسید که به زعم بسیاری از اهالی مطبوعات کمبودها و اشکالات فراوانی بر نحوه برگزاری آن و چگونگی داوری آثار و بعضاً دخالت های بی مورد در شیوه انتخاب آثار و نشریات مثلاً برتر چالش هایی را در بین شرکت کنندگان و روزنامه نگاران هر چهار استان به ویژه کردستان ایجاد کرد.
 
نمی دانم شاید این جشنواره در بی نظمی، عدم مدیریت و به ویژه در ناعدالتی یک برند ویژه و یک شاهکار فراموش نشدنی باشد اما مسئولان دولتی استان کردستان به ویژه استاندار محترم و مدیرکل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی بدانند اینگونه برخورد کردن با کمال تاسف موجب دور شدن کامل بسیاری از روزنامه نگاران و اهالی فرهنگ و رفتن آنها از استان خواهد شد و عواقب خوشایندی را در بر نخواهد داشت.
 
فساد، فقر، تبعیض و بی عدالتی از چالش های اساسی کشور است که مسئولان ارشد حکومتی کشور و خود دولت بارها به آنها اشاره کرده اند اما رطب خورده چون منع رطب کند، وقتی خود دولت زمینه ناعدالتی را فراهم می کند و اهالی رسانه با ناعدالتی مواجه می شوند چه انتظاری از دیگر بخش ها خواهد بود.
 
امیدواریم شفاف برای پیگیری این موارد اقدام و نسبت به احقاق حقوق روزنامه نگارانی که نه دولتی هستند و نه وابسته از هر طرف هم مورد هجمه و بی مهری قرار می گیرند سریعاً چاره اندیشی و اقدام موثر صورت بگیرد تا فردای این دیار بیشتر به سوی تاریکی و ناامیدی سوق داده نشود.
 
یحیی صمدی/11اردیبهشت 98-سنندج

پنجشنبه 12 اردیبهشت 1398 | 13:56

کد خبر : 32850

منتشر کننده : sh.s

خبرنگار پاسخ پنجشنبه 12 اردیبهشت 1398 | 14:48

0
1

من فقط یه سوال دارم. در بخش مصاحبه "کوردی" سردبیر سیروان اول شد.
یک خبر کوتاه را اگر ایشان توانست کوردی بنویسد؟ من حرف خودم رو پس می گیرم
در نشریه دولتی سیروان سرکار خانم مهری یونسی (تایپیست)را در بخش تیتر جایزه دادند، ایشان اگر در عمرش یه خبر نوشته باشد و دو خبرنگار قدیمی تایید کنند باز من حرف خودمو پس می گیرم.
امجد غلامی شریک شیروان یاری و همشهری بوکانی شیروان دو جایزه گرفت، آنهم من از مدیر کل ارشاد مجدانه میخام مقاله ایشان و دیگران را بگیرند، بخوانند و قضاوت کنند.
بخش فارسی به هر حال بخش کوردی افتضاح قضاوت کردند، یعنی از قبل همه چی رو هماهنگ کرده بودند.
اگر به دیگر نشریات هم جوایزی دادند مجبور بودند واللا بین خودشان تقسیم می کردند

نووسەر شنبه 14 اردیبهشت 1398 | 11:46

وتارەکەی ئەمجەد بۆ دەسپێری بە مودیر کول، خۆت دانیشە و بیخوێنەوە و شرۆڤەی کە، ئەگەر بەو عەقڵە ...لێی حاڵی بووی، جا ئەوجا داوەری لە سەر بکە

معلم پایه اول یکشنبه 15 اردیبهشت 1398 | 08:10

داد از این همه بدبینی!!!!!!!! شما هم هی پس بگیر.
این نخستین جشنواره است .طبیعیه که ایراداتی داشته باشه.البته اگه شماها اجازه بدین بحثی بعنوان جشنواره کردی ادامه پیدا کنه.....

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید