کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گزارش/

نگرانی کشاورزان قروه ای از نبود بذر خیار و پاسخ رییس اداره جهاد کشاورزی

بذر خیار،بذر خیار یارانه ای،کشاورزان قروه ای ،کشاورز،قروه،اختلاف قیمت

در شرایطی که اختلاف قیمت شدید بذر خیار یارانه ای و بذر خیار موجود در بازار موجب نگرانی کشاورزان قروه ای شده است، رییس جهاد کشاورزی از وجود 800 کیلوگرم بذر خیار یارانه ای در شهرستان خبر داد.

به گزارش کُردتودی، طی روزهای گذشته پیام های متعددی از سوی همشهریان قروه ای و بخصوص کشاورزان این شهرستان در ارتباط با نبود بذر خیار به دست ما رسیده بود که در همین رابطه گفتگو نمودیم با خسرو کریم پناه رییس اداره جهاد کشاورزی.

 

کریم پناه با بیان اینکه در سنوات گذشته بذر خیار یارانه ای برای کردستان پیش بینی نشده بود اظهار داشت: در سال های گذشته قیمت بذر خیار با بازار اختلاف چندانی نداشت و کشاورزان خود جهت تهیه بذر اقدام می کردند و دکه های جمع آوری خیار نیز محصول خود را جمع آوری می نمودند اما امسال اختلاف قیمت شدیدی بین قیمت بازار و قیمت یارانه ای بذر خیار ایجاد شده که شرایط را تغییر داده است.

 

وی با بیان اینکه برای استان کردستان با توجه به سنوات گذشته قرار نبود بذر یارانه ای پیش بینی شود افزود: پیگیری های بسیاری در این زمینه صورت گرفت و در روزهای اول قرار بود فقط 100 کیلوگرم به استان کردستان بذر یارانه ای تخصیص یابد اما با پیگیری سازمان جهاد کشاورزی کردستان و نماینده محترم مجلس شورای اسلامی 800 کیلوگرم در پارتی اول به شهرستان قروه اختصاص یافت که چیزی حدود هر کیلو 700 هزار تومان در اختیار سازمان تعاون روستایی قرار گرفت و هم اکنون این 800 کیلو موجود است.

 

رییس اداره جهاد کشاورزی قروه خاطر نشان کرد: هم اکنون ما مشکلی از نظر وجود بذر نداریم اما مشکل اساسی ما در توزیع این محصول است.

 

به گفته وی ما برای توزیع این محصول سازوکار قبلی نداشتیم که بر ان اساس عمل نماییم بنابراین باید ثبت نام به عمل بیاوریم که برای ثبت نام 2 گروه را مشخص کرده ایم.

 

کریم پناه ادامه داد: یک گروه افرادی هستند که از قبل خیارکار بوده اند و در سامانه ما ثبت نام کرده اند و شناخته شده هستند اما گروه دیگری هستند که به تازگی وارد این کار شده اند و ثبت نام این افراد پروسه ای زمان بر است که باید شناسایی شوند و افراد واقعی کارنده خیار شناخته شوند.

 

وی افزود: بنابراین هم اکنون مشکل ما شناخت و انتخاب افراد است.

 

کریم پناه با بیان اینکه باید در توزیع دقت بسیاری شود افزود: از طرفی میزان تخصیص یافته به شهرستان قروه بسیار کم و در حدود یک دهم میزان ضروری ما است و بنابراین باید این میزان به مقدار مساوی و با دقت در بین افراد کارنده خیار تقسیم شود.

 

به گفته رییس اداره جهاد کشاورزی قروه مقدار باقی مانده و کمبود آن را کشاورزان می توانند خود از بازار تهیه نمایند.

 

وی ادامه داد: ما پیگیر دریافت پارت دوم بذر خیار نیز هستیم که در اختیار شهرستان قرار بگیرد اما ارائه پارت دوم منوط به تقسیم بندی هدفمند و اصولی پارت اول است و تا زمانی که این تقسیم بندی پایان نگیرد نمی توانیم پارت دوم را دریافت نماییم.

 

انتهای پیام/h.e

سه شنبه 10 اردیبهشت 1398 | 09:12

کد خبر : 32833

منتشر کننده : م ح/sab

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید