کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

به همت حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان؛

از سال‎ها تلاش «معلم صابر» تجلیل می‎شود

استاد محمدصابر صابر، معلم صابر، خوشنویسی کردستان، استان کردستان، هنرمندان کردستان

به همت حوزه هنری انقلاب اسلامی کردستان و همکاری دفتر انجمن خوشنویسان شعبه سنندج ، همزمان با آغاز هفته معلم در مراسمی از سال ها تلاش و کوشش استاد محمد صابر صابر با عنوان" معلم صابر" با حضور مسئولین ، هنرمندان کشوری و استانی در محل پردیس سینمایی بهمن سنندج تجلیل به عمل می آید.

امین مرادی رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان در گفت و گو با خبرنگار کُردتودی، ضمن اعلام این خبر گفت: یکی از اولویت های محوری حوزه هنری تجلیل از هنرمندان برجسته استان و نکوداشت سال ها تلاش و ممارست این عزیزان در عرصه های مختلف هنری می باشد.


وی در این خصوص افزود: این گونه مراسم ضمن معرفی بهتر اساتید به جامعه فرصتی است جهت تجلیل و قدردانی از کوشش های اساتیدی که در طول سالیان متمادی در اعتلای سطح فرهنگ وهنر جامعه تلاش نموده اند و با اعتلای آموزه های اساتید گذشته ، جوهر وجودی خود را بدون هیچ گونه منتی به عنوان امانت دارانی شایسته به آینده گان می سپارند تا چرخه فرهنگسازی و هنرمند پروری در جامعه فرهنگ وهنر استان همچنان جاری وساری گردد.


مرادی تصریح نمود: برهمین مبنا از سال های گذشته تلاش نموده ایم تا در مناسبت های مختلف و برنامه های حوزه هنری این مهم را به انجام رسانیم که حاصل آن نکوداشت اساتید برجسته همچون استاد ستوده، استاد گلشن کردستانی، ماموستا هه ژار، استاد خلیفه کریم صفوتی،استادخلیفه میرزا آغه غوثی ،استادعبدالغفار وارستگان ، استاد برات نورانی، استاد شاهرخ اورامی و تجلیل از هنرمندان صاحب نام ملی وبین المللی استان؛ استاد دکترقطب الدین صادقی، استاد بیژن کامکار، استاد ارسلان کامکار ، استاد دکتر حمید رضا اردلان، استاد صدیق تعریف، استاد ملا عمر صالحی صاحب، استاد احمد خلیلی فرد، استاد دکتر هادی ضیاء الدینی ،استاد محمد حسین هورامی وبسیاری دیگر از هنرمندان بوده است.


رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان گفت: از ویزگی های مهم تمامی این اساتید نقش و جایگاه والای آنان در ارتقای سطح فرهنگ وهنر جامعه بوده است و در مقام قدردانی از آنان همراه حوزه هنری استقبال مردمی از این گونه برنامه ها بوده است که به زیبایی صحنه های بدیع و زیبایی را در قدر شناسی از اساتید به یادگار گذاشته است.


وی افزود: هفته معلم بهترین فرصت برای قدردانی و تجلیل از مقام این استاد فرزانه است و به همین مناسبت چهارشنبه 11 اردیبهشت 98 در آستانه این ایام مبارک فرصتی فراهم گردید تا از ساعت 17 در مراسمی با حضور هنرمندان مطرح استانی و کشوری ، مسئولین ، هم دوره ای ها و شاگردان استاد محمد صابر صابر در آیینی قدر دانی نماییم از این همه تلاش و کوشش و نقش آفرینی هنرمندانه "معلم صابر ".


وی بااشاره به مشارکت انجمن خوشنویسان دفتر سنندج در برگزاری این آیین افزود: قبل از برگزاری مراسم نمایشگاه خوشنویسی استاد محمد صابرصابر در محل گالری سوره پردیس سینمایی بهمن سنندج افتتاح می گردد.


مرادی در پایان از تمامی علاقه مندان دعوت نمود با حضور خود دراین مراسم ارزنده همچون دیگر برنامه ها نقش آفرینی نموده و قدرشناسی خود را به تصویر در آورند.


استاد محمد صابر صابر در سال 1324 در سقز دیده به جهان گشود. وی که در سال 1351 در انستیتو هنر تهران فارغ التحصیل گردیده اند از دوران کودکی زیر نظر دایی خود استاد مهدی کمالی کردستانی مقدمات خوشنویسی را فراگرفته و سپس با ورود به مقطع دبیرستان با توجه به خط زیبایی که داشتند به تشویق استاد احمد حواری نسب مشهور به ابوسعید خوشنویسی را به صورت جدی دنبال می نمایند.


در سال 1361 با همراهی استاد کمالی کردستانی ، استاد شیخ الاسلامی و استاد معروفی دفتر انجمن خوشنویسان را در سنندج دایر نموده و از سال 64 تا 75 به مدت 11 سال مسئولیت انجمن خوشنویسان کردستان را بر عهده می گیرند.


در سال 1368 موفق به اخذ مدرک فوق ممتاز خوشنویسی می گردند و در سال 1374 مدک درجه 2 هنری به ایشان اعطاء می گردد.


تدریس در رشته هنر در مقاطع مختلف آموزش و پرورش در استان کردستان و آذربایجان غربی و سالیان متمادی سرگروه هنر آموزش وپرورش استان کردستان و تربیت وفراهم سازی زمینه معرفی هنرمندان در رشته های مختلف هنری حاصل سال ها تلاش این استاد می باشد.


استاد صابر صابر بیش از 50 سال در زمینه آموزش خوشنویسی فعال بوده اند وبه عنوان نماینده انجمن خوشنویسان ایران در استان تا کنون ده ها هنرمند خوشنویس در سطوح ممتاز و فوق ممتاز را آموزش داده اند.

 

 

در ادامه گفت‌و‌گویی کوتاه داشتیم با استاد صابر که در ذیل می‌خوانید:

 

کُردتودی: دوست داریم از زبان خودتان مخاطبان ما با شما آشنا شوند، لطفا بیشتر خودتان را معرفی کنید

 

بنده محمد صابر صابر معلم بازنشسته آموزش و پرورش استان کردستان هستم و می‌توانم ادعا کنم که حدود 50 سال است در زمینه خوشنویسی مشغول به تدریس هستم.

 

انجمن خوشنویسان استان کردستان در سال 1360 به همت تعدادی از دوستان و همکاران بنده بنیان‌گذاری شد وبه این دلیل که اساتید و گذشتگان ما در حوزه خوشنویسی چون به صورت پراکنده یا در منزل و یا مکان‌های دیگر مشغول تدریس و برگزاری کلاس بودند با همکاری اساتیدی نظیر استاد کمالی کردستانی، استاد شیخ‌الاسلامی، استاد معروفی و ... و با کسب اجازه از اداره ارشاد اسلامی و انجمن خوشنویسان ایران تصمیم گرفته شده که این انجمن در کردستان نیز تأسیس شود.

 

از سال 60 و پس از شکل‌گیری انجمن خوشنویسان استان کردستان مشغول فعالیت و تعلیم هنرآموزان و جوانان علاقمند به این هنر در زمینه‌های ثلث، نستعلیق، شکسته و... هستم. 11 سال سرپرست انجمن خوشنویسان استان کردستان بودم و در حال حاضر این مسؤولیت برعهده استاد امجد افتخار است.

 

کُردتودی: هنر چگونه می‌تواند در معرفی فرهنگ و تمدن یک ملت موثر واقع شود؟

 

زمین‌شناسان وقتی اثری باستانی را کشف می‌کنند از طریق آن به فرهنگ و تمدن مردم آن دوره پی می‌برند. بزرگترین اختراع بشر خط بوده است و اگر خط نبود علم دست به دست و نسل به نسل منتقل نمی‌شد.

 

وقتی خط با چاشنی زیبایی شناسی آمیخته شد خوشنویسی به وجود آمد و خوشنویسی یک گیرایی خاص دارد و کششی ایجاد می‌کند تا مخاطب مجذوب آن شود.

 

خوشنویسی یک نوع پیام آور است. خوشنویسی یک سخن و یا یک شعر را برجسته می‌کند و موجب زیبایی و تأثیرگذاری بیشتر آن می‌شود و این زیبایی گرایش به سمت فرهنگ آن منطقه را بیشتر می‌کند.

 

کُردتودی: حمایت دولت از هنر و هنرمندان کردستان چگونه است؟

 

ما انتظار حمایت مادی نداریم هرچند که این حمایت نیز از هنرمندان کردستان نمی‌شود. البته در شرایط فعلی وضعیت اقتصادی دولت هم مناسب نیست و ما انتظار زیادی نداریم، البته اگر از هنرمندان حمایت مادی می‌شد بسیار خوب بود. برای برپایی این نمایشگاه چندین میلیون تومان هزینه کرده‌ام. هرچند دولت از ما حمایت مادی نمی‌کند اما از حمایت معنوی آنان راصی هستیم و این حمایت برای ما یک دلگرمی است.

 

کُردتوی: آیا کردستان در مقوله اقتصاد هنر قدم گذاشته است؟

 

مقوله اقتصاد هنر هنوز در حوزه هنری استان کردستان جا نیفتاده و باید این موضوع بیشتر در میان مردم فرهنگ سازی شود.

 

کُردتودی: توصیه شما به جوانانی که وارد عرصه خوشنویسی می‌شوند چیست؟

 

باید تلاش کنند. هر کسی در زمینه هنر ادعا  داشته باشد سرنگون خواهد شد چون هنر یک دریای بی‌کران است که انتها ندارد و اگر کسی در این حوزه ادعا کند که به اوج رسیده است شکست خواهد خورد.

 

50 سال است که در این عرصه فعالیت می‌کنم هنوز ادعایی ندارم و بر این باورم که؛ «از پس یک عمر تحصیل وادب/ همچو طفلان در الفبا مانده ایم». کسی که ادعا داشته باشد غرور روح او را تسخیر می‌کند و موجب شکستش می‌شود.

 

جوانان علاقمند به خوشنویسی باید در این مسیر ریاضت بکشند چون هنر چیزی نیست که انسان یک شبه به آن دست یابد من با اینکه 50 سال است تدریس خوشنویسی می‌کنم اما خود را خاک پای شاگردانم می‌دانم، ادعایی ندارم و هر کس هم  از من انتقاد کند با جان و دل پذیرا هستم.

 

انتهای پیام/a.p

شنبه 7 اردیبهشت 1398 | 08:40

کد خبر : 32806

منتشر کننده : sh.s

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید