کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

یادداشت/محمد هادیفر

لغو سفر ریاست جمهوری به کردستان، از سردی هوا بود یا سردی فضا

رئیس جمهور، سفر روحانی به کردستان، لغو سفر رئیس جمهور، محمد هادیفر

هوای سرد بهاری سنندج در چند روز اخیرمجددا شال و کلاه و پالتوها را به تن مردم برگرداند در کنار این شال و کلاه ها، بنرهای گسترده و فراوان بنفش رنگ نیز مبنی برسفر قریب الوقوع ریاست جمهوری به سنندج خودنمایی می کند.

به گزارش کُردتودی، از برنامه های این سفر،   بررسی چند پروژه تکراری و درکنار آن افتتاح پروژه ملی انتقال آب به دشت های استان های کرمانشاه و ایلام که سالهای زیادی از شروع آن گذشته است بود. پروژه ای که قهرا هردولتی به روند اجرایی آن کمک کرده تا به مرحله افتتاح برسد. مردم نیز معمولا از سفر ریاست جمهوری به هر استان و منطقه ای خوشحال می شوند.  خصوصا اینکه بعضا با دادن  نامه های شخصی تا حدودی چند صباحی را در انتظار و امیدواری به سر می برند . همچنین عده ای را به خیابان ها می آورند که نشانگر رضایت مردم از خدمات دولتی ها باشد و حداقل دانش آموزان هم چند ساعتی از فضای روزمرگی کلاس فارغ گشته و با شوخی های دانش آموزی کمی شاد شوند و خصوصا برخی کارمندان از فرط کار زیاد! و خدمات فراوان به ارباب رجوع ! لختی بیارامند و برخی سیاسیون هم با شال و کلاه بنفش، درجایگاه بایستند و از دیدن این همه جمعیت طرفدار به وجد بیایند و برخی نمایندگان مجلس هم در آستانه انتخابات ژست مطالبه گری به خود بگیرند و.....

 

اما ناگهان با اعلام لغو سفر ریاست محترم جمهوری همه تدابیر از امیدها گسست. اگر چه طی چندین جلسه کارشناسی با حضور اعضای دفتر ریاست جمهوری و رئیس محترم این دفتر و دیگر تیم های کارشناسی از همه حوزه های نهاد ریاست جمهوری در چند روز اخیر برای آماده سازی زمینه این سفر به سنندج آمده بودند و با اعلام تاریخ نهایی این سفر هوای سرد سنندج بنفشه باران گردید وهمه چیز مهیای سفرکاری وتبلیغاتی رئیس محترم جمهوری گردیده بود، که ناگهان از لغو شدن این سفر به علت برودت هوای استان خبر دادند اما با توجه به همه جوانب، هم انجام سفر و هم الغای آن غیر توجیهی بود.  چون در زمانی که استان هایی از کشور درگیر سیلاب های ویرانگرهستند وحضور دولت مردان در آنجا حیاتی می باشد چه دلیلی داشت که تیم سیاسی دولت در استان سفر سیاسی و تبلیغاتی برای ریاست جمهوری طراحی کنند؟

 

از طرف دیگر سفر مقام عالی اجرایی کشور به هر استانی با دستاوردی ضعیف برازنده هیچ دولتی نمی باشد. با توجه به محتوای برنامه های سفر مورد  نظر  و سردی فضای سیاسی ، احتمال حاشیه ساز بودن این سفر وجود داشت که قطعا برنامه ریزان آن، با ارزیابی فضای سرد سیاسی ،  لغو شدن سفر را به سردی هوا مرتبط نمودند. به هر حال و به هر دلیلی این سفر به حق کنسل شد و آقای استاندار هم خودش را هزینه کرد وسپر بلای خزان پاییز بنفشه های سنندج گردید. اما قطعا تیم کارشناسی ریاست محترم جمهوری تا حدودی درجریان آب و هوای سیاسی کردستان قرارگرفته بودند که در آخرین لحظات سفر را لغو کردند اگرچه این سفر هم اتفاق می افتاد ویا چنانچه درآستانه نزدیک اتفاق بیفتد، دستاوردی برای دولت نداشته و نخواهد داشت چون کارگزاران آن در استان کاری نکرده اند که ریاست جمهوری را از سفرش خشنود سازند. مزید اطلاع دولت، تیمی که استان را مدیریت می کنند به گواه اسناد و مدارک و به شهادت همه مدیران شایسته استانی و مردم شریف کردستان ، عمدتا  به عنوان افراد سیاسی شناخته می شوند تا افراد اجرایی. یعنی صفت سیاسی مدیران ارشد دولت در استان بر دیگر وجهه آنان اشرفیت و ارجحیت دارد چون بیشترین وقت کاری آنان در اتاق های فکر جناحی و چینش های انتخاباتی می گذرد تنها جهت اتصال به منابع قدرت، به مدیریت اجرایی متصف هستند وگرنه برخی از آنان سنخیتی با جایگاه کاری خود نداشته و با روح کلی مدیریتی مرتبط آشنایی ندارند. مشغله های سیاسی وقت آنان را به کل پر کرده است و متاسفانه همین چینش های سیاسی سبب شده است که عمده مدیران آشنایی و اشرافی به حوزه کاری خود نداشته باشند.

 

 برهمگان آشکار است که اصلی ترین مانع توسعه در کردستان روزمرگی شش ساله ای می باشد. تعلقات سیاسی مانع از جذب اعتبارات جهشی برای توسعه استان گردیده است چرا که در این دوره مدیران بنفشه خواه در استان، ذوق و اشتیاقی برای توسعه و عمران دیده نشده است. شاهد این مدعا گزارش مرکزآمار ایران به عنوان یک مرکز رسمی و مرجع که خبر  از رکورد رکود در  استان در چند سال اخیر می دهد. مزید استحضار تیم کاری نهاد ریاست جمهوری، اگر به جای این مدیران در طول شش سال مدیریتشان در استان یک ربات هوشمند نصب می گردید هیچ اتفاقی نمی افتاد و همین کارهایی که تا کنون صورت گرفته را بجای می آورد و می توانستید امورات استان را از طریق یک اتوماسیون کشوری اداره گردانید. اما از انصاف نگذریم پیچیدگی های سیاسی هوشمند برای ربات تعریف نشده وشاید تنها در این حوزه است که مدیران بنفشه خواه کردستان پیشتاز می باشند و تنها امتیازعملکردشان با یک ربات  همین نشاط جناحی آنان بوده است.  

 

بهر حال و به هر بهانه ای که بود فعلا سفر رئیس محترم جمهور به کردستان لغو وانجام آن به تاریخی نامشخص موکول گردید اما توصیه می گردد به حرمت شان و جایگاه ریاست جمهوری تا زمانی که اقدامات مبنایی توسعه و یا تحولی اساسی دراقتصادکردستان صورت نگرفته این سفرانجام نشود . اگرچه سفری هم انجام نگیرد مردم صبور کردستان گله ای نخواهند کرد و اگر  هم  انجام بگیرد، در مرام کردستانی ها نیست که به میهمان کم توجهی بکنند و با این وضعیت بعضا با اکراه رسم میهمان نوازی را به جای می آورند. بنابراین شایسته است ابتدا بهانه ای اقتصادی برای سفرایجاد گردد آنگاه به سفر اندیشیده شود چون با وجود تیم مدیریتی استان ، تغییر و تحول ملموس امکان پذیر نخواهد بود پس بهتر است تا این تیم بنفشه خواه سیاسی بر مناصب اصلی دولت در استان هستند، سفر صورت نگیرد چون اراده ای بر پیاده شدن این محمل از دلیجان سیاسی وجود ندارد.

 

انتهای پیام/a.s

چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 | 13:09

کد خبر : 32795

منتشر کننده : sh.s

ابراهیمی پاسخ چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 | 13:30

0
12

قلمتان پر توان باد .
این یادداشت حرف دل 98 درصد مردم شریف کردستان است و از انصاف نگذریم رباط خیلی بهتر از این آقایان مسئول در کردستان عمل میکرد چون اقلا رباط نمیتواند فخر فروشی و برخورد نامناسب و تبعیض و توهین به مردم و مراجعین ادارات کند و سبب نارضایتی مردم شود . رباط بطور هوشمند و ساکت و درست امور محوله را انجام میدهد و کسی را هم آزار نمیدهد پس صد رحمت به رباط !

رحیمی پاسخ چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 | 13:39

0
9

لغو سفر تنها بدلیل اطلاع مسولان از عدم حضور مردم در استقبال بود و اینکه مردم کردستان یادشان نرفته هیچکدام از وعده های دولت در کردستان عملی نشد در طول این 6 سال حکومت دولت بنفشها

شهروند پاسخ چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 | 16:38

0
9

به هر حال رییس جمهور ما توی انگلیس درس خوانده است و بلوف زدن را خوب بلد است. او می داند که چه موقع، چگونه و چه حرفی بزند تا مردم را سر کار بگذارد. او با توجیه برودت هوا سفر خود به کردستان را لغو کرد. اما شواهد از این قرار است که امروز در جلسه هیات دولت و بعد از آن نیز دولتی ها محفلشان بسیار گرم بوده و در حال مقدمه چینی برای گران کردن بنزین هستند. انگار به مردم خیلی خوش می گذرد.

شهروند پاسخ پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398 | 07:12

1
9

سنندج را بنگر، لای ابرهای پراکنده و هوای آفتابی اش، دروغی می بینی به نام برودت. این به اصطلاح برودت را هم فقط با چشم دولتی و به ویژه استانداری می توانی ببینی. قطار توسعه اش هم ظاهرا از سنندج گذشته و اکنون در حوالی اربیل است. شاهد زنده این ادعا، محمود واعظی است. علی برکت الله فاتحه مع الصلوات.

وزیری پاسخ پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398 | 08:10

0
9

پول این همه هزینه از کجا پرداخت میشود جناب استاندار
صد رحمت به استانداران سابق
ای کاش استاندار بومی با این شرایط شما نداشیم

سنندج پاسخ پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398 | 12:28

0
11

روز چهارشنبه من نه شاهد سرما بودم و نه شاهد برف ،اما پذیرش وعده هاى تو خالى و گزافه گویى را نداشتم و اهالى نیز تحمل تحمیق چندباره را ندارند و دل خوشى هم از خیالنتهاى شش ساله فرصت طلبان محفل دفن ندارند ،روحانى هم که درس سیاست را در انگلیس خوب خوانده است 2 ریالى اش افتاد و نیامد تاسبک نشود على برکت ا.

متخصص زیبایی پاسخ پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398 | 17:08

0
7

خوب شد بنفشه نیومد. سرما برای اون پوست لطیفش خوب نیست. نکنه یهویی چیزیش بشه رو دستمون بمونه.

شهروند ایرانی پاسخ پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398 | 17:42

0
9

خوب دوست عزیز معلوم است از سردی هوا نبود کاش به جای این همه هزینه تشریفات وبنر وغیره یک کم هم به فکر اقتصاد جامعه بودن ماکه مستند روسای جمهور مثل شهید والامقام رجای را دیدیم که چه قدر درمیان مردم بودن وساده زیستی را پیشه کرده بودن ولی دولت رتدبیر وامید با ان کت وشلوارهای اتو کشیده ..در هرحال استان کردستان به فرموده حضرت اقا استان فرهنگی است ومردم این استان اینها را خوب درک میکنند

کردستان پاسخ چهارشنبه 11 اردیبهشت 1398 | 15:16

0
4

پس از 1 هفته که آقاى روحانى به کردستان نیامد، امروز 11 اردیبهشت به کرمانشاه رفت ،کاملا روشن است که آقاى روحانى به ناکارآمدى کارگزارانش درکردستان ،اشراف و اطمینان حاصل نموده ولذا اگر ایشان به وعده هاى خود وفادار باشند باید بزودى خانه تکانى گسترده اى درسطح مدیران ارشداستان آتفاق بیفتد واگرنه آنگاه....

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید