کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

مدیر کل میراث فرهنگی کردستان خبر داد:

دریافت دو نشان بین المللی شورای جهانی صنایع دستی / مقوله جذب اعتبار اندک از طریق تبلیغات بصری در استان کردستان

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان با اعلام ثبت 11 روستای کردستان به عنوان مراکز هدف گردشگری در سطح ملی، گفت: کردستان یکی از استان‌های دارای پتانسیل ویژه گردشگری فرهنگی است و به همین خاطر ظرفیت‌های فرهنگی این دیار با نگاه ویژه پیگیری شد.

به گزارش کُردتودی، سید محسن علوی مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان شامگاه دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران که در هتل شادی سنندج برگزار شد اظهار کرد: میراث فرهنگی در سه بخش پژوهش ، مرمت و موزه ها در حال فعالیت می باشد و علی رغم محدودیت امکانات پژوهش هایی همچون باستان شناسی را در حوزه ی هورامان و مریوان داشته ایم .

 


وی گفت: پژوهش های مردم شناسی نسبت به سال های دیگر پیشرفت داشته است و اکثریت استان هم پژوهش و بازبینی صورت گرفته استو می توان گفت که هیچ استانی به اندازه ی استان کردستان روستای قابل ثبت ندارد چرا که در دو سال گذشته نزدیک به 21 روستا ثبت ملی شده است .

 


وی ادامه داد: حفظ بافت های تاریخی روستاهای کردستان باعث معرفی هر چه بیشتر به مردم خواهد شد و این از لحاظ گردشگری بسیار حایز اهمیت خواهد بود.

 


علوی به توسعه ی موزه ها اشاره کرد و گفت: خانه کُرد سنندج به عنوان موزه ی مردم شناسی شناخته شده است و قرار است که موزه ی باستان شناسی هم در حد فاصل خانه آصف و مشیر دیوان که زمینی به مساخت 3500 متر است به عنوان بخش موزه، خزاین و محل نگهداری اسناد در آینده ای نزدیک افتتاح شودچرا که حدود 16 هزار سند در خانه آصف نگهداری می شود .

 


مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان با اشاره به اعتبار 2 میلیارد و 100 میلیون ریالی از محل اعتبارات استانی این اداره کل در بخش مرمت آثار تاریخی گفت: مجموع اعتبار لازم برای مرمت سه خانه تاریخی تنها 860 میلیون ریال است.

 


به گفته ی مدیر کل میراث فرهنگ کردستان، موزه فرش بیجار نیز تمام بافت های کُردی را به نمایش خواهد گذاشت.

 


وی به بخش صنایع دستی در استان اشاره کرد و گفت: صنایع دستی همواره به عنوان یکی از ارکان های اشتغال محسوب می شود و در صورت موافقت شهرداری سنندج، حدود 40 غرفه در پارک خیابان شهدا برای فروش صنایع دستی استان در نظر خواهد گرفته شد.

 


وی افزود: توسعه و ترویج، آموزش و حمایت از تولید و صادرات و فروش از بخش های مختلف صنایع دستی در استان  می باشد .

 


وی افزود: کردستان در بحث تولید صنایع دستی با کمبود تولیدکننده در استان مواجه نیستیم بلکه مشکل اصلی در این بخش بازار است.

 

 

علوی با اشاره به اینکه در دنیای امروز صنعت صنایع دستی بعد از فروش نفت بهترین ظرفیت برای رونق اقتصادی در هر کشوری به شمار می‌رود اضافه کرد: در سال 97، استان کردستان موفق به دریافت دو نشان بین المللی شورای جهانی صنایع دستی در رشته ی گلیم بافی ( پرده ای و کناره ) شد و همچنین در رشته ی نازک کاری سنندج موفق به دریافت نشان جغرافیایی گردید.

 


گفت: 80 درصد مواد اولیه تولید صنایع دستی کردستان در خود استان تامین می شود و این ظرفیتی برای بها دادن بیشتر به این صنایع است.

 


وی عنوان کرد: در سال 97، حدود 8 نمایشگاه نورزی، 12 نمایشگاه فصلی، 1 نمایشگاه منطقه ای، 2 نمایشگاه ملی در تهران در راستای حمایت از تولید کننده توسط حوزه ی صنایع دستی در استان کردستان برگزار شد.

 


وی با بیان اینکه احیای رشته های صنایع دستی یکی از اولویت های ما است، یادآور شد: سال گذشته توانستیم نساجی سنتی استان یا جولایی را احیا کرده و اکنون 6 نفر در این رشته فعالیت می کنند البته بدنبال آموزش افراد بیشتری هستیم.

 

 

وی با اشاره به اینکه برای 17 هزار نفر در حوزه صنایع دستی مجوز صادر شده است، اظهار داشت: بسیاری از آموزش ها را به روستاها برده ایم و اکنون 100 درصد آموزش ها در سروآباد و 70 درصد آموزش ها در سنندج در روستاها و برای روستاییان برگزار می شود.

 


مدیر کل میراث فرهنگی کردستان گفت: در حال حاضر 90 درصد واحدهای اقامتی در استان گواهی استاندارد و کیفیت دارند و کردستان در این حوزه جزء سه استان برتر کشور است.

 

 

علوی با اعلام ثبت 11 روستای کردستان به عنوان مراکز هدف گردشگری در سطح ملی، ادامه داد: کردستان یکی از استان‌های دارای پتانسیل ویژه گردشگری فرهنگی است و به همین خاطر ظرفیت‌های فرهنگی این دیار با نگاه ویژه پیگیری شد.

 


وی با اعلام اینکه 40 درخواست راه‌اندازی خانه بوم‌گردی در روستاهای هدف گردشگری ثبت شده است، تصریح کرد: 4 آموزشگاه گردشگری در استان کردستان راه‌اندازی شده که طی یکسال گذشته تعداد یکهزار و 555 نفر _ ساعت در دوره‌های این آموزشگاه ها شرکت کرده‌اند.

 


علوی با اشاره به اینکه مقوله جذب اعتبار از طریق تبلیغات بصری در استان کردستان بسیار ناچیز است، اظهار کرد: این کمبود به دلیل ضعف کلی در بنیه مادی حاکم بر استان است.

 


انتهای پیام/m.r
 

 

  سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 | 08:43

  کد خبر : 32783

  منتشر کننده : م ر/a

  هیچ نظری ثبت نشده است!

  کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
  لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  نام *
   

  کد امنیتی Captcha image
   
     

  ADS

  ADS

  ADS

  ADS

  ADS

   

  کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید