کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

به بهانه سفر قریب الوقوع وزیر نفت به کردستان؛

کارخانه‎ای که قرار است با ضربه کلنگ وزیر نفت کارش یکسره شود!

کلنگ زنی ، پروژه پتروشیمی کردستان ، بیجار ، سفر هیئت دولت ، دولت تدبیر و امید

اولین اقدامات فیزیکی ساخت کارخانه پتروشیمی کردستان در بیجار، با نصب تابلویی در یکی از روستاهای بخش مرکزی این شهرستان نمایان شد و قرار است به زودی تکلیفش توسط کلنگ وزیر نفت مشخص شود.

به گزارش کُردتودی، بیجار از قدیمی ترین شهرهای استان کردستان است که روزگاری بعنوان دروازه تبریز دارای رونق اقتصادی خوبی بود که این روزها با مشکلات فراوان که مهمترین آن بیکاری و مهاجرت است دست و پنجه نرم می کند.

 

سرشماری عمومی نفوس و مسکن هر 5 سال یک بار در سطح کشور انجام میگیرد و معمولا برنامه ریزی های دولت ها بر اساس این سرشماری است و بودجه های اختصاص یافته به هر شهر، شهرستان و روستاها هم بر اساس آمار این سرشماری خواهد بود.
 

براساس آخرین سرشماری که در سال ۱۳۹۰ در شهرستان بیجار انجام شد، جمعیت این شهرستان حدود ۹۳ هزار نفر اعلام گردید و کاهش قابل توجهی نسبت به سرشماری قبلی داشت.
 

طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 95 جمعیت فعلی شهرستان بیجار به 89 هزار 162 نفر رسیده که کاهش قابل توجهی نسبت به دوره قبل نیز داشته که از این تعداد جمعیت 56 هزار و 857 نفر در شهر و 32 هزار و 305 نفر در روستا ساکن هستند.

 

یکی از مهمترین مشکلات شهرستان بیجار که موجب شده اعتبارات خاص به آن تعلق نگیرد کم بودن جمعیت است که همین عامل موجب فرار بیکاری در شهرستان و به تبع آن مهاجرت شده است.

 

بیکاری زخم چرکینی در شهرستان بیجار است که برای التیام آن کلنگ های فراوانی بر زمین زده شد اما هیچکدام آنها به سرانجام نرسید و این زخم روز به روز عمیق تر و چرکین تر شد و موجب بروز مشکلات فراوانی در این شهرستان با قدمت هفت هزار ساله گردید.

 

در گزارش ها، یادداشت ها و مصاحبه های که حساب آنها دستمان نیست از پروژه های که در شهرستان بیجار با حضور مقامات کشوری و استانی کلنگ زنی شده و به سرانجام نرسیده بسیار نوشته ایم.

 

پروژه های که اگر یک سوم آنها هم به مرحله آغاز بکار و تولید می رسید در رشد و توسعه اقتصادی شهرستان بیجار نقش مهمی داشت.

 

محال است مردم شهرستان بیجار خبر اسفند ماه سال 90 که با حضور محمد رضا رحیمی معاون اول رییس جمهور وقت کلنگ احداث کارخانه خودرو سازی سایپا بر زمین زده شده را فراموش کنند.

 

کلنگ زنی که رسانه ای شدن آن موجب ایجاد کاروان همراه شور و شادی در بین جوانان شهر شد اما بی تدبیری مسئولان شادی و شور مردم را به غم تبدیل کرد و کسی هم دیگر جوابگو نبود ، این کلنگ زنی های بی سرانجام به همینجا ختم نمی شود و در دوره های مختلف با حضور مسئولان استانی شاهد کلنگ زنی ها بودیم که بعد از گذشت چند سال تا کنون به سرانجام نرسیده است.

 

کلنگ زنی سالن ورزشی شهرک پردیس، کلنگ زنی فاضلاب تخت، کلنگ زنی 40 واحد مسکونی در روستای قراکند از دیگر کلنگ زنی های است که تا کنون به سرانجام نرسیده .

 

در ایام هفته بسیج سال 97 علی اکبر ورمقانی فرماندار بیجار طی سخنانی در مسجد حضرت محمد(ص) از کلنگ زنی بزرگترین پروژه سرمایه گذاری استان کردستان به نام پتروشیمی با اعتبار یک میلیارد و دویست میلیون تومان خبر داد.

 

در این هفته طبق اعلام مسئولان ارشد استان کردستان ، رئیس جمهور تدبیر و امید با داشتن کلید بزرگ برای گشایش مشکلات این استان محروم راهی سنندج می شود و شهرستان بیجار مقصد سفر وزیر نفت برای کلنگ زنی پروژه پتروشیمی کردستان است.

 

پروژه ای که در روز 29 فروردین با حضور فیروزی معاون استاندار ، دره وزمی مدیر کل صنعت، تجارت و معدن استان کردستان و فرماندار بیجار مکان کلنگ زنی مشخص شد.

 

بعد از مشخص شدن مکان کلنگ زنی اولین اقدامات فیزیکی ساخت کارخانه پتروشیمی کردستان در بیجار، با نصب تابلوی در یکی از روستاهای بخش مرکزی بیجار نمایان شد.

 

با نصب این تابلو چندین سوال مهم ذهن مردم دیار گروس را به خود مشغول می کند، آیا این پروژه بزرگ به سرانجام کلنگ زنی های مانند ایجاد کارخانه سایپا منجر نمی شود ؟ آیا برای انجام این پروژه مهم و بزرگ برنامه کوتاه مدت و بلند مدت با چشم اندازی متفاوت با سایر پروژه ها در نظر گرفته شده است؟ آیا مسئولان ما طوری کلنگ این پروژه را بر زمین خواهند زد که کسی از زیر بار انجام مسئولیت آن شانه خالی نکند؟

 

مسئولان بزرگوار هرجای بیجار گروس که دست می گذاری ،درد میکند و صدای ناله و درد ناشی از زخم هایش از همه خانه ها و محلات این شهر به گوش میرسد از خانه های ثروتمندترین ساکنش گرفته تا آلونک فقیرترینش و تمام آنها به خاطر ظلم ها و سهل انگاری مسئولینی است که درد مردم این شهرستان را می دانند اما نه تنها تلاشی برای مداوا نمی کنند، بلکه با بی تدبیری و باند بازی های گروهی و جناحی، نمک به زخم های مردم این دیار کهن می زنند و منتظر تدبیر اساسی برای مبارزه با این بی تدبیری ها و خارج کردن بیجار از بن بست مشکلات هستند و امیدواریم کلنگ زنی این پروژه موجب بروز خیر و برکت در این شهرستان شود.

 

انتهای پیام/h.e

شنبه 31 فروردین 1398 | 11:32

کد خبر : 32764

منتشر کننده : ط ج/bj

خادم قران کریم پاسخ شنبه 31 فروردین 1398 | 16:02

0
2

سلام علیکم و عرض ادب
در مورد کارخانه پتروشیمی و اینکه چه شود اظهار نظر نمی کنم ولی استحضار دارید که به گردشگری نیز در نوع خود صنعت گفته می شود و اتفاقا درامد حاصله از ان شاید از پتروشیمی نیز بیشتر باشد . حدود 15 یا 17 سال پیش بخاطر وظیفه شغلی خود برای تهیه برنامه به بیجار رفتم در ان وقت پیست اسکی بسیار با ارزشی در کنار شهر بیجار احداث شده بود که طبیعتا اکنون نیز هست ارزشمندی ان از این بابت است که اولا چسبیده به شهر است دوما بسیار مستعد و خوب است سوما اب و هوای بیجار را متوجه هستم که از اکثر شهرهای استان و استانهای مجاور سردتر است اسکی یک ورزش بسیار با ارزش زمستانی است که البته می توان با تغییراتی در تابستان نیز از ان استفاده نمود در همانجا که توانایی ان موقع باعث می شد اسکی نیز نمودیم و افرادی نیز امده بودند و استفاده می کردند در ان وقت جناب اقای مقنیان نماینده بیجار بود ایشان را دیدم برای ایشان بطور دقیق تشریح نمودم که جناب اقای مقنیان جنابعالی نماینده بیجار هستید و طبیعتا برای شهر خودتان نیز دلسوز هستید و امکانات می خواهید زمینه امکانات بسیار زیادی هم اکنون در شهر جنابعالی فراهم است اگر یک مسابقه کشوری اسکی در بیجار برگزار کنید و از شبکه های صدا و سیما پخش شود بقیه امکانات نیز بدنبال ان خواهد امد و می توانید همانرا دلیلی برای جذب امکانات بیشتر برای بیجار نمایید و اساسا بیجار شهری در استان کردستان است که تقریبا در مقایسه با دیگر شهرها در گوشه ای غیر تردد برای عامه مردم کشور قرار دارد چنین حالتی نیز که مانع توسعه بیجار است رفع خواهد شد و به عبارتی ساده بیجار مشهور خواهد شد این بزرگواری را برای پیست اسکی بیجار بفرمایید . بعدا به نمایندگان بعدی بیجار غیر از نماینده فعلی نیز نامه نوشتم و به مقام و مسئول دیگری نیز گفتم اینجانب در بیجار و توسعه و پیشرفت ان یکریال منفعتی ندارم بخاطر وجدان و خودم که باید دلسوز همه باشیم گفتم ولی حالا نیز خبری از پیست اسک ارزشمند بیجار نخوانده ام و همچنین بدون اینکه کمترین منافعی برای خود داشته باشم چند مورد زمینه کار و درامد برای بیجار نوشته و در سایتهایی منتشر کرده ام و استقبال نیز کرده اند ولی نتیجه نامعلوم است و انجام نشده است . اخه بابا جان عزیز من نور چشم من . کارخانه هزینه نیاز دارد وقت نیاز دارد خوب است ولی الودگی نیز دارد ولی پیست اسکی که احداث شده و 2 ریال هزینه ندارد ولی از این راه برای همه مردم نان دارد همان ابجوش فروش تا هتلدار و رستوران دار و همه از ان نان خواهند خورد از طرفی هم ورزش سالم اجتماعی است که نیاز سلامت جامعه است و باعث خواهد شد که دیگر امکانات نیز بخودی خود با مشهور و معروف شدن ان به بیجار بیاید خب چرا به ان اهمیت نمی دهند از سایت وزین کرد تودی خواهشمندم یک گزارش تصویری جامع از پیست اسکی تهیه فرموده و مسئولین را در این مورد پاسخگو فرمایند که اینجانب نیز اگر توان داشتم ان شاء الله بقیه موارد توسعه پایدار بیجار را بدون هزینه زیاد و شهرهای دیگر را در دفتر شما عرض خواهم نمود و یک بررسی اجمالی بفرمایید ببینید خدا وکیلی ایا سخن درستی هست یا خیر؟

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید