کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

بی تدبیری هایی که پایانی ندارد؛

تنها یک استان کشور در نرخ بیکاری زمستان 97 وضعیتی بدتر از کردستان دارد!

بیکاری در کردستان، سیمای نبود کار، وضعیتی کردستان بدتر از یک استان، نرخ کار در زمستان

سیمای بیکاری در کردستان گویا خیال خوب شدن ندارد و طبق مرکز امار ایران تنها یک استان در نرخ بیکاری زمستان 97 وضعیتی بدتر از استان را دارد.

به گزارش کُردتودی،  متاسفانه بیکاری ما در تمام فجایع جامعه است که اگر به موقع درمان نشود و راه علاج آن پیدا نشود قطعا تبعات منفی به بار خواهد آورد.

 

طبق آمار منتشر شده در روزهای اخیر کردستان در رتبه های اول کشوری در حوزه بیکاری است که متاسفانه برای رفع و رجوع آن هیچ کاری از سوی هیچ مسئولی انجام نمی شود.

 

وضعیت بد اقتصادی، آمار فاجعه ‌بار بیکاری، بحرانی‌ بودن سطح اشتغالزایی در استان و دامنگیر شدن آن در افزایش نرخ دیگر آسیب های اجتماعی تبدیل به گره کوری شده که کردستان را در این حوزه حسابی تحت تاثیر قرار داده است.

 

مرزی بودن کردستان هیچ تاثیری در رونق اقتصادی و اشتغال آن نداشته و حاصل آن بیکاری فراگیری است که دامن جوانان جامعه را گرفته است.

 

مرکز آمار ایران 25 فروردین ماه (دو روز قبل) دو گزارش جداگانه با عناوین «چکیده نتایج طرح آمارگیری نیروی کار زمستان 1397» و «چکیده نتایج طرح آمارگیری نیروی کار سال 1397» را منتشر کرد.

 

طبق آنچه در گزارش منتشره درگاه ملی آمار با عنوان «چکیده نتایج طرح آمارگیری نیروی ‌کار زمستان 1397» آمده است نرخ بیکاری زمستان 97 کردستان در برآورد نقطه‌ای 19.6 درصد و در فاصله اطمینان 95 درصد (21.7 ـ 17.4) اعلام شده است و این بدان معنی است که نرخ بیکاری زمستان 97 کردستان نسبت به زمستان 96 افزایش یافته است.

 

طبق آنچه در گزارش «چکیده نتایج طرح آمارگیری نیروی ‌کار زمستان 1397» آمده در برآورد نقطه‌ای، نرخ بیکاری کردستان 19.6 درصد است و در میان همه استان‌های کشور، تنها کرمانشاه با نرخ بیکاری 20.9 درصد وضعیتی بدتر از کردستان دارد؛ این در حالی است که میانگین نرخ بیکاری کشور در زمستان 97 نسبت به زمستان 96 ثابت مانده و همان 12.1 درصد است.

 

اشتغال و بیکاری، از جمله موضوعات اساسي اقتصادی در هر كشور به شمار می رود، به گونه ای كه افزایش اشتغال و كاهش بیکاری، به عنوان یکي از شاخص های توسعه یافتگي جوامع تلقي مي شود.

 

از نظر علم اقتصاد، نرخ بیکاری با قانون، بخشنامه و دستورالعمل کاهش نمی‌یابد. کارشناسان اقتصادی معتقدند که برای کاهش نرخ بیکاری باید در سه جبهه احیای نرخ بهره وری، ساماندهی نیروی کار انباشت‌شده از سال‌های گذشته و اشتغالزایی برای نیروی کار جدیدالورود همزمان اقدام اساسی انجام شود. به طور حتم بدون سرمایه‌گذاری جدید قادر به کاهش نرخ بیکاری نخواهیم بود.

 

اگر امروز کشور با پدیده بحران بیکاری مواجه شده، معلول شاخص‌ها و عدم برنامه مدون و غیرقابل پیش بینی است.
 
انتهای پیام/m.r
 

 

سه شنبه 27 فروردین 1398 | 07:09

کد خبر : 32730

منتشر کننده : م ر/a

شهروند پاسخ سه شنبه 27 فروردین 1398 | 07:31

0
5

با عرض تبریک به آقای استاندار و مثلث دفن

ناشناس پاسخ چهارشنبه 28 فروردین 1398 | 15:29

0
2

استاندار به به
آمارها همه نشان از توانمندی این استاندار دارد
استاندار و دفنی ها کردستان را ویران کردند

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید