کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

با حضور رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان صورت گرفت؛

بازدید از 5 طرح بخش کشاورزی و آبخیزداری در قروه / اجرای طرح توسعه بخش کشاورزی در اولویت جهاد کشاورزی

بخش کشاورزی،طرح های بخش کشاورزی،قروه،رییس سازمان جهاد کشاورزی،آبخیزداری،بازدید

با حضور رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان از 5 طرح بخش کشاورزی در قروه بازدید شد .

به گزارش کُردتودی، شامگاه سه شنبه با حضور رئیس جهاد کشاورزی کرستان در راستای توسعه بخش کشاورزی از طرح ها و پروژه های مرتبط به این بخش بازدید شد. 

 

 

در این بازدید ابتدا پروژه کنترل و پخش سیلاب  روستای ضله جوب از طرح های آبخیزداری منابع طبیعی قروه مورد بازدید قرار گرفت.

 

اهداف این پروژه شامل کنترل سیلاب و جلوگیری از خسارت مالی و جانی، تغذیه سفره های زیرزمینی منطقه، جلوگیری از حرکت آب های شور و گازدار به طرف آب های شیرین، اجرای طرح های تحقیقاتی است.

 

 

همچنین اصلاح کیفیت خاک، جلوگیری از هدر رفتن جریان های سطحی، کنترل فرسایش رودخانه و کاهش دبی اوج سیلاب از دیگر اهداف این طرح عنوان گردید.

 

این پروژه با مساحت ۷۰ هکتار از سال ۷۶ آغاز شد و به گفته رئیس منابع طبیعی قروه در ۶ هزار و ۴۹۰ هکتار در جنوب شرقی در حوضه بالادست شهرستان قروه واقع گردیده است.

 

«بهزاد شریفی پور» با اشاره به مشخصات این پروژه بیان کرد: این سیلاب دارای بند انحرافی، کانال آب بر، حوزه آرامش و پلات های ذخیره و جذب می باشد که ذخیره سالانه آب در پخش سیلاب ظله جوب هفت میلیون متر مکعب است که به سفره های زیرزمینی تزریق می شود.

 

 

وی میزان تزریق آب به سفره های زیرزمینی از طریق این پروژه را بالغ بر ۷۰ میلیون مترمکعب دانست و یادآور شد: این پروژه با ۲۳ کرت می تواند به طور میانگین ۹۰ هکتار زمین را پوشش دهد.

 

«شریفی پور» مساحت تقریبی مخزن در این پروژه را ۵ هکتار با حجم ۸۶ هزار مترمکعب دانست که دارای ۱۶ هزار و ۵۰۰ مترمکعب حجم خاکریزی و ۴۸ هزار و ۷۹۷ مترمکعب حجم خاکبرداری است.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان هم در خصوص پروژه کنترل و پخش سیلاب بیان کرد: یکی از فرصت های اصولی در کشاورزی بحث آبخیزداری برای کردستان است که 2 هدف عمده پخش سیلاب و آبخوان داری را شامل می شود.

 

به گفته «خالد جعفری» سال ها پیش وضعیت قروه به شکل کنونی حاد نبود اما در سال‌های اخیر به دلیل برداشت های بی رویه آب و خشکسالی هایی که به وجود آمده با فرونشست زمین مواجه شده است لذا اجرای پروژه های آبخیزداری در این منطقه شرورت دارد. 

 

 

وی با تأکید بر اینکه این پروژه ها به اراضی کشاورزی که در پایاب آن قرار دارند کمک می کند و در ذخایر منابع آب های زیر زمینی تاثیر دارد، افزود: با توجه به توپوگرافی خاک در کردستان و همین طور تغییرات اقلیمی یکی از راه های موثر در استان توجه به پروژه‌های آبخیزداری است.

 

«جعفری» اجرای پروژه های آبخیزداری را در راستای پایداری تولید و منابع مهم خواند و ارزش افزوده این گونه طرح ها را بسیار بالا عنوان کرد. 

 

بزرگترین گاوداری کردستان در شهرستان قروه به بهره برداری می رسد

 

پروژه دیگر مربوط به طرح گاوداری ۲ هزار و ۵۰۰ رأسی مولد بود. مجری این طرح شرکت شیر و دام دشت گل کردستان است که در سال ۸۸ در سفر استانی رهبری در دستور کار قرار گرفت. به گفته مدیرعامل شرکت این طرح در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار احداث شد که ۲ هزار و ۵۰۰ رأس در طرح اولیه بود و به ۳ هزار رأس دام تغییر یافت.

 

 

«آرش پرنوری» با بیان اینکه ۷۵ درصد پروژه از نظر عمرانی تکمیل و مابقی هم در دست کار است، از نگهداری حدود ۶ هزار رأس دام مولد و غیرمولد با اشتغالزایی مستقیم برای 150 نفر در این واحد تولیدی خبر داد.

 

وی ظرفیت تولید در این مرکز را ۱۰۰ تن شیر در روز و ۶ هزار تن در سال عنوان کرد و گفت: برای این طرح تا کنون 60 میلیارد تومان با زمین و تأسیسات هزینه شده و برای اختتام طرح 20 میلیارد تومان در نظر گرفته اند.

 

 

«پرنوری» محل تأمین اعتبار این طرح را از سرمایه صندوق توسعه ملی با عاملیت بانک کشاورزی دانست و زمان اجرای آن را از تیرماه ۹۴ تا تیرماه ۹۶ عنوان کرد.

 

دامداری 500 رأسی گوسفند داشتی در روستای وینسار

 

دیگر پروژه کشاورزی که مورد بازدید قرار گرفت مربوط به طرح دامداری 500 رأسی گوسفند داشتی در روستای وینسار بود. این طرح  با اشتغالزایی برای 6 نفر و میزان اعتبار 500 میلیون تومان به عنوان تسهیلات در حال احداث است. 

 

 

همچنین از پروژه گلخانه صنعتی 3 هزار مترمربعی روستای نارنجک بازدید شد که در این طرح 900 میلیون تومان تا کنون هزینه شده که از این میزان 600 میلیون تومان آن تسهیلات بانکی و 300 میلیون تومان هم آورده متقاضی بوده و برای 9 نفر اشتغالزایی خواهد داشت. 

 

 

در پایان رئیس جهاد کشاورزی کردستان هدف اصلی از این بازدید را اجرای طرح توسعه بخش کشاورزی دانست و اظهار داشت: شهرستان قروه  یکی از شهرهای مهم در بخش کشاورزی به ویژه صنعتی است لذا اجرای طرح توسعه تعریف شده در شهرستان ها یکی از اولویت های مدنظر خواهد بود. 

 

 

خالد جعفری با اشاره به سال رونق تولید و تلاش برای تحقق این مهم، افزود: در بازدید از پروژه های مدنظر ضمن تلاش برای ایجاد کار اقتصادی باید بتوان حداکثر استفاده از بهره وری آب را با شیوه های نوین آبیاری و کشت های گلخانه ای داشت.

 

انتهای پیام/m.r

سه شنبه 27 فروردین 1398 | 01:01

کد خبر : 32728

منتشر کننده : م ح/sab

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید