کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

کردتودی گزارش می دهد؛

از همه قشر رفته اند تا لرستان تنها نماند / وقتی که پویش انسانیت، مرزهای مذهب و قومیت را در می‎نوردد

مناطق سیل زده، کردستان، لرستان تنها نماند

به راستی مردم کُردستان از همه قشری رفته اند، رفته اند به مناطق سیل زده تا همچون مردمان زلزله زده که تا امروز تنهایشان نگذاشته اند بار دیگر هم نوعی را با تمام جان معنا کنند...

به گزارش کُردتودی، می گویند دوست را باید در سختی ها امتحان کرد تا بدان که چقدر درکنارش خواهد ماند، به راستی مردم کُردستان از همه قشری رفته اند، رفته اند به مناطق سیل زده، تا همچون مردمان زلزله زده که تا امروز تنهایشان نگذاشته اند بار دیگر هم نوعی را با تمام جان معنا کنند و بگویند که در کنار هم بودن در وطنمان ایران ، قومیت و مذهب نمی شناسد بلکه همه برادریم و تا پای جان در کنار هم خواهیم بود.

 


در استان کردستان غیر از کمک های مردمی که برای سیل زدگان در حال جمع آوری است قشرهای مختلف نیز از همه نوعی به یاری این سیل زدگان شتافته اند و آنها را تنها نگذاشته اند.

 


فراخوان مشارکت در امدادرسانی فرهنگی به مناطق سیل زده با  اجرای طرح «بهار مهربانی»


 مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی به منظور امدادرسانی به کودکان سیل‌زده، اقدام به اجرای برنامه‌های فرهنگی و ارسال بسته‌های کتاب و اسباب بازی در قالب پویش «بهار مهربانی» کرده است.


محمد عبدالملکی در گفتگو با خبرنگار کردتودی، با اعلام این خبر اظهار داشت: اگرچه بروز حادثه سیل در مناطقی از کشور، نوروز امسال را برای هموطنان ما با تلخکامی و افسوس همراه کرد، اما مردم ایران همواره نشان داده‌ند شریک این غم و اندوه هستند و با بهار همدلی، شادی را به دل‌های غم‌دیده این عزیزان باز خواهد گرداند.


وی عنوان کرد: اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان همزمان با سراسر کشور به منظور تسلّی دل غم‌دیدگان، کمک به کودکان آسیب دیده، کاهش آسیب‌های اجتماعی در مناطق سیل‌زده، پرکردن اوقات فراغت و سرگرمی کودکان در میان هیاهوی آواربرداری و امداد رسانی، اقدام به راه‌اندازی پویش «بهار مهربانی» در قالب اجرای برنامه‌های فرهنگی و ارسال بسته‌های کتاب و اسباب بازی برای آسیب‌دیدگان این مناطق، کرده است.


عبدالملکی با اشاره به اینکه طرح «بهار مهربانی» در تمام کتابخانه های عمومی استان کردستان اجرا می شود؛ تصریح کرد: در این راستا مردم خیر و نوع دوست استان کردستان در صورت تمایل می‌توانند کتاب‌ها و اسباب بازی‌های اهدایی قابل استفاده(در حد نو) خود را به نزدیکترین کتابخانه عمومی محل زندگی خود تحویل دهند.


مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان بیان کرد: کتاب‌ها و اسباب بازی‌های اهدایی دریافتی پس از تایید کارشناس منابع استان، تجمیع، آماده سازی و به ادارات کل کتابخانه‌های عمومی استان‌های گلستان، خوزستان، لرستان، ایلام و مازندران ارسال خواهد شد.


عبدالملکی اضافه کرد: مردم نوع دوست استان کردستان همواره پیشتاز کمک و یاری رسانی به مردم آسیب دیده از بلایای مختلف در کشور بوده اند و بدون شک در اجرای این طرح نیز کتابخانه های عمومی را همراهی می کنند.

 

 

 

 


ارائه خدمات پزشکی توسط 15 پزشک و پرستار در مناطق سیل زده

گروه جهادی پزشکی سازمان بسیج جامعه پزشکی استان کردستان در قالب سه تیم اضطراری شهید رهنمون به مناطق سیل زده شهرستان کوهدشت اعزام شده اند و مشغول به ارائه خدمت هستند.


 ۳ تیم پزشکی سازمان بسیج جامعه پزشکی استان به صورت جهادی به مناطق سیل زده شهرستان کوهدشت جهت ارائه خدمات عمومی و تخصصی پزشکی، مامایی بهداشتی وخدمات  مشاوره ای اعزام شدنده اند و تاکنون بیش از ۲ هزار نفر را ویزیت کرده اند.


 
این اکیپ با حضور ۱۵ نفر از پزشکان متخصص ،عمومی،پرستار،ماما ،  روانشناس و همچنین تیم های مشاوره اجتماعی به مناطق سیل زده اعزام شده اند.
 


این گروه جهادی بصورت خود اتکا و با همراه داشتن کلیه لوازم مورد نیاز پزشکی و پرستاری از قبیل دارو ،  تجهیزات  پزشکی،  تجهیزات معاینه سرپایی ( سونو کیت EKGو... ) به منطقه در حال خدمت هستند.

 

 

دانش‌آموزان و فرهنگیان کردستانی به یاری سیل زدگان شتافتند

 

رشید قربانی، مدیر‌کل آموزش و پرورش کردستان اظهار کرد: در راستای همدردی با مردم مناطق سیل زده کشور و نظر به استقبال دانش‌آموزان و فرهنگیان خدوم استان، کمک‌های نقدی و غیرنقدی این عزیزان توسط مدارس استان جمع‌آوری و بعد از تجمیع به صورت محموله به مناطق سیل زده و نیازمند در استان‌های سیل زده ارسال می‌شود.


وی با بیان اینکه جمع آوری کمک‌ها داوطلبانه است، عنوان کرد: دانش‌آموزان و فرهنگیان علاقه مند استان می‌توانند اقلام اهدایی و کمک‌های غیر نقدی خود شامل مواد بهداشتی، پتو، زیرانداز، موکت، فرش، مواد خوراکی فاسد نشدنی از قبیل برنج، چای ، قند، شکر، خرما، کنسروهای دارای تاریخ مصرف مدت دار و... را طی هفته آینده به دفاتر مدارس تحویل و مدارس نیز اقلام جمع‌آوری شده را طی لیستی به ادارات آموزش و پرورش شهرستان‌ها و مناطق ارسال کنند.

 


قربانی هم چنین از ابراز احساسات و همدردی فرهنگیان خیر و نوع دوست استان نیز تشکر کرد و افزود: فرهنگیان علاقه مند از طریق کسر از حقوق می‌توانند مراتب آمادگی و میزان کمک‌های نقدی خود را به حسابداری ادارات اعلام و به همان میزان از حقوق کسر و از طریق شماره حسابی که متعاقباً اعلام خواهد شد مبالغ اختصاص یافته به حساب مناطق سیل زده واریز خواهد شد.

 


مدیرکل آموزش و پرورش کردستان در پایان یادآور شد: براساس فراخوان صورت گرفته مدارس می‌توانند تا ۲۸ فروردین ماه جاری کمک‌های اهدایی دانش‌آموزان ، فرهنگیان و اولیا را جمع آوری به آموزش و پرورش شهرستان‌ها و مناطق تحویل دهند.

 

 

اعزام 60 نفر نجاتگر به مناطق سیل زده پلدختر لرستان


محمد باقر محمدی مدیر عامل جمعیت هلال احمر کردستان گفت: بدنبال بارش های سنگین و وقوع سیل در استان های غربی و جنوب غربی کشور، این جمعیت  از همان اوایل وقوع سیل، 6 تیم تخصصی امداد و نجات برای کمک به سیل زدگان استان های لرستان و ایلام به این مناطق اعزام کرد که بعد از رفع سیل در ایلام، این تیم های تخصصی به شهرستان پلدختر لرستان اعزانم شدند.


وی گفت: 60 نفر نجاتگر، چند تیم تخصصی امداد و نجات در سیلاب به این مناطق اعزام شدند که این تیم ها تجهیزاتی همچون لجن کش، پمپ های آب کش و کف کش همراه دارند.


وی افزود: 7 استان در شهرستان پلدختر برای کمک رسانی وجود داردند که فرماندهی این هفت استان برای امداد رسانی به عهده ی هلال احمر استان کردستان است.


محمدی بیان داشت: شناسایی خانوارهای سیل زده، ساماندهی انبارهای پلدختر، توزیع اقلام ضروری و خوراکی به خانوارهای شناسایی شده مناطق سیل زده از جمله اقداماتی بود که در این مناطق صورت پذیرفته است.


وی ادامه داد: هلال احمر کردستان با همکاری شرکت های خصوصی استان بیش از 400 میلیون تومان اقلام ضروری را به مناطق سیل زده اعزام کرد.
به گفته ی مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان کردستان، چادرهای جمع آوری کمک های مردمی در سطح استان بیش از دو هفته است که در سطح شهر سنندج دایر شده است.

 

 

 

اعزام گروه های جهادی و روحانیون کردستان به مناطق سیل زده

حجت‌الاسلام مختار کرمی اظهار کرد: صبح روز 18 فروردین ماه جاری نخستین گروه جهادی اداره‌کل تبلیغات اسلامی کردستان در راستای کمک‌سانی به مردم سیل‌زده پلدختر عازم این شهر شدند.
 

وی با اشاره به اینکه تشکیل گروههای جهادی توسط این اداره‌کل از چند روز گذشته آغاز شد، افزود: نخستین گروه اعزامی به مناطق سیل‌زده متشکل از روحانیون مستقر است.
 

وی عنوان کرد: علاوه بر روحانیون مستقر، معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی کردستان، رئیس اداره برنامه‌ریزی امور قرآنی و کارشناس فناوری اطلاعات این اداره‌کل نیز به شهر پلدختر اعزام شدند.
 

مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان یادآور شد: در مرحله بعدی اعزام گروههای جهادی به مناطق سیل‌زده، هیئات مذهبی، موسسات قرآنی و مبشرین فرهنگی به مناطق مختلف اعزام خواهند شد.
 

حجت‌الاسلام کرمی همچنین با اعلام اینکه موسسات و خانه‌های قرآنی، کانون‌های فرهنگی تبلیغی، ادارات تبلیغات اسلامی شهرستان‌های استان و هیئات مذهبی استان کردستان آماده جمع‌آوری کمک‌های نقدیر و غیرنقدی مردم برای کمک به سیل‌زدگان هستند، اعلام کرد: این اقدام با هماهنگی جمعیت هلال احمر استان انجام می‌شود.
 

وی نیاز کنونی مردم سیل‌زده را خوراک و پوشاک دانست و گفت: مردم نیک‌اندیش و خیری که قصد کمک به مردم این مناطق را دارند می‌توانند هر آنچه که در توان دارند را برای کمک به مردم سیل‌زده اهدا کنند.

 

 

 

 
استقرار 2 موکب خدمت‌رسانی از استان کردستان در مناطق سیل‌زده

 

جانشین فرمانده سپاه بیت‌المقدس کردستان گفت: 2 موکب از استان کردستان برای خدمت‌رسانی به مناطق سیل‌زده در خوزستان و کوهدشت مستقر شدند.

 
 
سردار «حمزه فلاح»  اظهار داشت: 2 موکب از استان کردستان به مناطق سیل‌زده برای خدمت‌رسانی اعزام شده‌اند که یکی از این موکب‌ها در استان خوزستان و موکب دیگر در شهرستان کوهدشت لرستان مستقر شده است.

 

این مسئول گفت: نیروهای سپاه روزانه 2 هزار و 500 پرس غذای گرم میان سیل‌زده‌گان توزیع می‌کنند و تاکنون نیز امکانات بهداشتی، 60 تخته فرش و یک‌هزار و 300 بسته بهداشتی و پوشاک به مردم اهدا شده است.

 

 

وی به هماهنگی‌های انجام شده برای اسکان اضطراری سیل‌زده‌گان روستایی اشاره کرد و ادامه داد: 270 تخته چادر از سوی نیروهای سپاه کردستان به سیل‌زده‌گان منطقه رودبار کوهدشت اهدا شد.

 

 

فلاح خاطرنشان کرد: امروز نیز یک گروه جهادی درمانی شامل پزشک تخصصی، عمومی، کودکان، زنان و زایمان و کارشناس بهداشت محیط و پرستار به همراه داروهای مورد نیاز از استان به کوهدشت شمالی اعزام و به صورت رایگان مردم را ویزیت خواهند کرد.

 

ارسال اولین محموله کمک های کارگران قروه ای به لرستان + تصاویر

 

روز گذشته کمک های جامعه کارگری شهرستان قروه برای سیل زدگان استان لرستان جمع آوری و ارسال شد .

 

بر اساس این گزارش کوروش شعبانی رییس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: از طریق واحدهای کارگری و تعاونی‌های این اداره ۱۵ نوع مواد خوراکی، پوشاک، پتو و ظروف یک‌بار مصرف جمع‌آوری شد.

 


وی ادامه داد: این کاروان به اداره‌کل تعاون استان ارسال و پس از جمع‌آوری عازم منطقه سیل‌زده لرستان می‌شود.
 
شعبانی تصریح کرد: در این طرح ۱۴۵ تخته پتو، ۲۵هزار تکه ظروف یک‌بار مصرف، ۲۵۷ نوع بهداشتی، ۱۰ دست پوشاک، ۲۱۹۱ عدد کنسرو، ۷۳۴ عدد آب معدنی، ۹ کیسه برنج، ۲۴بسته یک کیلویی چای، ۷۴ بسته قند، ۴۵ بسته نمک، ۱۸ عدد بطری روغن، ۱۲بطری رب، ۱۹ بطری آب لیمو، ۷۵ بسته کیک و بیسکویت و ۲ بسته کارتون ماکارونی جمع‌آوری شده است.
 

 
وی اضافه کرد:جمع هدایایی غیرنقدی واحدهای کارگری، تعاونی‌ها و کارکنان اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی قروه بیش از ۴۱۸ میلیون ریال بوده است.
 
شعبانی ادامه داد: شرکت معدن زرکوه (معدن طلای قروه ) اقلام مصرفی به ارزش ۵ میلیون تومان کمک کرده است.
 

 


رئیس اداره تعاون،کار و رفاه اجتماعی قروه افزود: از طریق دو واحد نساجی، تعاونی تانکرداران قروه ۱۳ میلیون تومان هدیه نقدی برای سیل‌زدگان لرستان اهدا کردند.
 
شعبانی گفت: از طریق ۲۳ واحد کارگری زیر مجموعه اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی قروه ۵۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان کمک غیرنقدی و نقدی برای سیل‌زدگان لرستان جمع‌آوری شد‌.
 
وی اضافه کرد: دومین کاروان کمک‌های این اداره هفته آینده در قروه جمع‌آوری و عازم مناطق سیل‌زده لرستان خواهد شد.

 

 

انتهای پیام/m.r

 

 

شنبه 24 فروردین 1398 | 09:47

کد خبر : 32713

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

باقی مانده مهلت برجامی ایران به اروپا

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید