کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

پژوهش گر بنیاد کارنگی تشریح کرد؛

وضعیت پیچیده کُردهای سوریه بعد از پیروزی بر داعش

کردهای سوریه، نیروهای دموکراتیک سوریه، pyd

دکتر یزید سائق گفت که داعش هنوز سوریه را تهدید می کند و این تهدید هم شامل کردها می شود. از طرف دیگر نه اپوزیسیون سوریه و نه دولت مرکزی قائل به قبول خواسته های کردها نیستند و هنوز هم مسئله خروج آمریکا از مناطق تحت کنترل کردهای سوریه و تاثیر آن بر وضعیت کردها مطرح هست.

به گزارش کُردتودی، کردهای سوریه در سایه ظهور داعش و پیشقدم شدن برای مبارزه با آن با کمک ائتلاف جهانی مبارزه با داعش توانسته اند حدود یک چهارم خاک سوریه را در کنترل خود در آورند. آنها دو بار انتخابات سراسری در مناطق تحت کنترل خود برگزار کرده اند و مناطق تحت کنترل خود را نیز به مناطق خودگردان تبدیل کرده اند.

 

نیروهای کرد سوریه حدود 10 روز پیش آخرین پایگاه اصلی داعش در سوریه را به تصرف خود در آوردند و به قول آلدار خلیل، از مقامات ارشد و مغز متفکر کردهای سوریه، اکنون کردها در تلاش برای برقراری ارتباط با دولت مرکزی و به رسمیت شناخته شدن منطقه خودگردان از سوی دولت مرکزی سوریه و جامعه بین المللی هستند.

 

لازم به ذکر است دستاوردهای کنونی کردهای سوریه آسان به دست نیامده است و به گفته فرماندهان نیروهای کرد سوریه و نیروی موسوم به سوریه دموکراتیک که در روز اعلام آزادسازی باغوز، آخرین منطقه تحت کنترل داعش اعلام شد، آنها بیش از 11000 تن از نیروهای خود را در طی 7 سال مبارزه با داعش از دست داده اند.

 

کردها اکنون به دنبال تثبیت وضعیت خود در سوریه پساداعش هستند. اما آن طور که دکتر یزید سائق، پژوهشگر مسائل خاورمیانه در اندیشکده کارنگی در مصاحبه با خبرگزاری کردپرس مطرح کرد کردهای سوریه در رسیدن به مقاصد خود با پیچیدگیهایی روبه رو هستند و دست یافتن آنها به خواسته هایشان از جمله  تثبیت خودگردانی و خودمختاری آسان نخواهد بود.

 

دکتر یزید سائق گفت: « قبل از هر چیز باید بگویم که جنگ با داعش کاملا به اتمام نرسیده است. درست است که این گروه به طور گسترده ای در سوریه شکست خورده است اما هنوز برخی نقاط سوریه در کنترل این گروه است اما خطر اصلی و واقعی قدرت گرفتن دوباره آن در عراق است که می تواند به نوبه خود سوریه و مناطق تحت کنترل کردهای این کشور را نیز مورد تهدید قرار دهد.»

 

پژوهشگر بنیاد کارنگی درباره مطالبات کردهای سوریه و موضع اپوزیسیون سوریه و دولت مرکزی در برابر آن به کردپرس گفت: « مسئله دوم که همواره مطرح بوده این است که آیا می توان میان انتظارات و خواسته های کردها و از جمله حزب کردی اتحاد دموکراتیک یا pyd از یک طرف و اپوزیسیون سوریه و دولت مرکزی این کشور پلی ایجاد کرد.»

 

وی درباره خواسته های کردهای سوریه افزود:« کردها خواستار اعطای درجه ای از خودمختاری رسمی سیاسی از سوی دمشق هستند که نه دمشق و نه اپوزیسیون سوریه با آن موافق نیستند. رهبران کرد سوریه همچنین به دنبال آلترناتیو خودمختاری هستند که اصلاح قانون شماره 107  مصوب سال 2011 میباشد و به منطقه تحت کنترل آنها اختیارات اداری بیشتری می دهد. ولی کردهای سوریه خواستار اعمال آن در سایر مناطق سوریه نیز هستند و این چیزی است که بشار اسد با آن موافقت نخواهد کرد.»

 

وی درباره احتمال اقدام نظامی سوریه علیه کردها همان طور که خود بشار اسد و وزیر دفاع آن در صورت عدم واگذاری مناطق تحت کنترل کردها به دمشق بر آن تاکید کرده اند، گفت:« تا زمانی که آمریکا در منطقه تنف سوریه حضور نظامی داشته باشد این مسئله مانعی برای اقدام نظامی سوریه و یا روسیه متحد آن علیه کردها خواهد بود و اگرچه ترکیه ترجیح می دهد نیروهای ارتش خود را به مناطق تحت کنترل کردها اعزام نکند اما ادامه حضور نظامی آمریکا در سوریه مانع اقدام نظامی مجدد ترکیه علیه کردها نیز خواهد شد.»

 

وی افزود:« این مسئله بدان معنی است که نیروهای سوریه دموکراتیک و یا pyd در حال حاضر تحت فشار نبوده و با تهدید عمده ای روبه رو نیستند. با این حال، نقش آنها در مبارزه با داعش برای به دست آوردن حمایت آمریکا از خواسته های سیاسی آنها طولانی مدت نخواهد بود».

 

دکتر یزید سائق در مصاحبه با کردپرس به کردهای سورریه توصیه کرد که باید با دمشق به توافق برسند. وی افزود: « روسیه دوست دارد که این مسئله اتفاق بیفتد اما مشکل این است که به اندازه کافی نفوذ ندارد تا ترکیه و یا سوریه را مجاب کند به پیشنهاد های مسکو درباره اصلاح قانون اساسی سوریه که به توافق میان کردها و دمشق منجر خواهد شد گردن نهند.»

 

پژوهشگر بنیاد کارنگی پیش بینی کرد که «این روند برای مدت زیادی ادامه خواهد داشت اما تا زمانی که نیروهای آمریکا به طور کامل از سوریه خارج نشوند تحول عمده ای اتفاق نخواهد افتاد. ولی با توجه به اقدامات آنی دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، خروج آمریکا از سوریه نیز ممکن است ناگهانی اتفاق بیفتد. اما حتی اگر این مسئله هم اتفاق بیفتد انتظار نمی رود که دونالد ترامپ تا انتخابات بعدی ریاست جمهوری آمریکا در سال 2020 بر خروج کامل آمریکا از سوریه اصرار داشته باشد.»

 

انتهای پیام/a.s

یکشنبه 18 فروردین 1398 | 09:03

کد خبر : 32654

منتشر کننده : sh.s

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید