کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

انتقاد شدید شوراهای اسلامی بخش مرکزی دهگلان ؛

وجود انبارهای کود در دست دلالان و فروش با قیمت گزاف به کشاورزان/ چرا مسئولان حقیقت را به مردم نمی گویند؟!

مشکلات روستاهای بخش مرکزی دهگلان,توزیع کود,انبار کود, قطعی آب شرب,مشکل مخابرات,منابع طبیعی,جهاد کشاورزی,نگرانی مردم,مشکلات عدیده بخش مرکزی

شوراهای اسلامی بخش مرکزی دهگلان با انتقاد شدید ازعدم مدیریت و بی توجهی نسبت به توزیع کود برای کشاورزان خواستار حل این معضل شدند.

به گزارش کُردتودی، جلسه ای با حضور بخشدار بخش مرکزی، مدیر ادارات و شوراهای اسلامی بخش مرکزی جهت بیان و حل مشکلات برگزار شد که در این نشست مشکلات آب شرب، جاده روستایی، عدم آنتن دهی تلفن همراه و ثابت، قطعی اینترنت مورد برسی قرار گرفت اما آنچه در این نشست خواسته شوراهای اسلامی این بخش بود انتقاد شدید ازعدم مدیریت جهاد کشاورزی بود که چرا کود لازم دراختیار کشاورز قرار نمی دهد اما در انبارهای داخل شهر کود توسط دلالان با قیمت چندین برابر به کشاورز فروخته می شود.

 

 

 

 شوراهای اسلامی اظهار داشتند ما برای کشاورزی به کود نیاز داریم و نمی توانیم به قیمت گزاف از عهده خرید آن برآییم و به عنوان نمایندگان مردم خواستار حل این معضل هستیم.

 

 روستای "باغچه مریم" از همه امکانات محروم است

 

 عباس زندی شورای روستا با اشاره به عدم اجرای طرح هادی و سیستم فاضلاب اظهار داشت: باغچه مریم از همه امکانات محروم است و وضعیت نامناسب جاده ارتباطی روستا بزرگترین معضل برای مردم خصوصا تردد دانش آموزان به دهگلان و قروچای است.

 

 زندی درادامه ضمن انتقاد از اینکه مقدار کود تحویلی به کشاورز جوابگو نیست و چرا باید کشاورز کود نداشته باشد اما دلالان با انبارها پر از کود به قیمت گزاف به کشاورز می فروشند دلیل آن چیست چرا کسی پاسخگو نبوده و مدیریت نمی شود که کشاورز مجبور به خرید کود به قیمت 80 الی 100 هزار تومان باشد.

 

افتتاح مجتمع آب شرب" ابراهیم آباد "فقط در حد حرف بوده است

 

رمضان قوامی عضو شورای این روستا هم از محرومیت سخن به میان آورد و گفت: با وجود مشکل آب شرب روستا چندین ساله قرار است مجتمع آب شرب دو روستای ابراهیم آباد وهلیزآباد افتتاح شود که فقط در حد حرف بوده وهنوز عملی نشده است و ما در فصل تابستان با مشکل قطعی آب روبرو هستیم که با تانکر آب مورد نیاز روستا تامین می شود.

 

 وی دیگر مشکل روستا را نگرانی از منابع طبیعی و آبخیزداری عنوان کرد و بیان داشت: ما از منابع طبیعی درخواست مرتعداری دادیم که رئیس منابع طبیعی می گوید باید به حساب آنان پول واریز شود  اگر مردم خود پول واریز کنند دیگر منابع طبیعی مثلا می خواهد چه شاهکاری بکند.

 

 قوامی دیگر مشکل روستا را نبود زمین جهت ساخت مسکن برای جوانان که ازدواج می کنند عنوان کرد و اظهار داشت: با پیگیری از بنیاد مسکن برای حل این مشکل متاسفانه بنیاد مسکن وعده سر خرمن می دهد وجوانان روستا به علت نبود مسکن در زمان ازدواج مجبور به  مهاجرت می شوند.

 

 مهار آب در سد سنگ سیاه باعث نابودی زمینهای آبی روستا شده است

 

امینی عضو شورای اسلامی ناصر آباد هم با دلی پر از بی توجهی نسبت به آب سد سنگ سیاه و زمینهای آبی پایاب سد که کلا به دیم تبدیل شده می گوید کل کشاورزی آبی ما به علت نبود آب و مهار درپشت سد نابود شده  که نیاز است برای رها سازی آب سد اقدام شود تا جوانان بیکار ما بوسیله کشاورزی بتوانند ایجاد اشتغال برای خود نمایند و به خاطر بیکاری مجبور به مهاجرت نبوده وآواره دیگر شهرها نشوند.

 

چرا منابع طبیعی زمینهای مراتع ما را به شرکتها و کارخانه داران می فروشد 

 

 عثمان محمدی عضور شورای روستای هلیز آباد درادامه ضمن نگرانی از اداره منابع طبیعی و آبخیز داری دهگلان می گوید چندین سال است که ما رامجبور به ترک زمین کشاورزی نموده و به مرتع تبدیل کرده است و زمانی که شرکت یا کارخانه دار می خواهد ساختمان احداث نماید مرتع ما را  به صورت 2 الی 3 هکتاری در اختیارآنان قرار میدهند.

 

 وی افزود: در حالیکه با توجه به نقشه سال 1334 این مراتع زمبن کشاورزی بوده و کشت شده است چرا منابع طبیعی هم خسارت وهم جریمه از ما گرفته و زمین کشاورزی را به مرتع تبدیل نموده  آیا  مردم روستا حق دامداری دراین مرتع را ندارند که مراتع ما به شرکتها واگذار می شود براستی چه کسی جوابگوی این ظلم است که اگر مرتع نباشد ما دیگر قادر به پرورش دام نیستیم بدون شک منابع طبیعی با اینکار زمینه بیکاری جوانان و مهاجرت آنان را به حاشیه نشینی شهری بوجود می آورد که بزرگترین لطمه به اشتغال پایدار روستایی است.

 

  شورای اسلامی روستای هیلز آباد ضمن نگرانی شدید از اینکه کود مورد نیاز  کشاورزان باید با قیمت خیلی گران به دست کشاورز برسد گفت خودم به صد کیسه کود نیاز دارم که جهاد کشاورزی 15 کیسه به من تحویل داده است.

 

وی ضمن انتقاد از منابع آب شهرستان گفت: متاسفانه در کنار روخانه مجوز حفر چند چاه داده شده که باعث خشک شدن روخانه شده و برای دامها تابستان نیازمند آب هستیم.

 

 قادریان شورای روستای تیلکو

 

  قادریان هم پاس کاری ادارات و سرگردانی ارباب رجوع را مشکل دیگر بعضی از ادارات دهگلان عنوان کرد واظهار داشت: با توجه به اینکه اشتغالزایی دغدغه مسئولان است حدود 5 ساله مشغول پرورش شتر مرغ هستم و با نبود زمین برای جایگاه در روستا مجبور شدم به یکی از روستاهای بیجار به پرورش شتر مرغ ادامه دهم.

 

 وی افزود: برای اینکار در ادارات دهگلان سرگردان هستم و کسی جوابگو نیست وجواب قانع کننده ای داده نمی شود درحالیکه کسانی که اقدام به اشتغازایی می نمایند باید حمایت شوند که اینکار در شهرستان دهگلان امکان پذیر نیست.

 

متقاضیان اشتغال پایدار روستایی به علت نبود تسهیلات با بیکاری دست به گریبانند

واحد علی بیگی عضو شورای روستای سرخه جوب درادامه با اشاره به اینکه در بحث اشتغال پایدار روستایی برای دامداری متقاضی زیادی در روستا وجود دارد اما متاسفانه کسانی که برای دریافت وام مراجعه می کنند به علت نبود تسهیلات با بیکاری دست به گریبانند.

 

 وی دیگر مشکل چهار روستای سرخه جوب، تلوار، بگه جان و قلعه احمد آباد را وجود جایگاه زباله شهر دهگلان عنوان کرد  که باعث تخریب زمینهای زارعی شده است.

 

چرا مسئولان حقیقت را به مردم نمی گویند

 

   عضو شورای اسلامی روستای سعید آباد ضمن انتقاد شدید از مسئولان در مورد جاده ارتباطی روستا گفت: مسئول راه وشهر سازی می گوید که برای جاده ارتباطی دو روستای سعید آباد و گرگانه اعتبار آن موجود است اما زمانی که به اداره کل در سنندج مراجعه کردیم می گویند این واقعیت ندارد آیا درست است که مسئولان مردم را سرکار گذاشته و حقیقت را نمی گویند.

 

 چرا منابع آب، اجازه استفاده از آب روخانه را به نمی دهد

 

 خداداد کریمی شورای روستا کچی گرد با اشاره به نبود مدرسه و خانه بهداشت در روستا گفت: در روستای ما خانه بهداشت وجود ندارد و ما در این زمینه زیر نظر خانه بهداشت حسن خان که جزو سریش آباد شهرستان قروه هستیم و تردد به حسن خان برای ما واقعا مشکل است.

 

وی دیگر مشکل روستا را کمبود آب شرب عنوان کرد و گفت: آب شرب این روستا از مجتمع یلغوز آغاج  قروه تامین می شود که در فصل تابستان با قطعی آب مواجه هستیم.

 

کریمی ضمن نگرانی از منابع آب شهرستان گفت: در فصل بهار که در روخانه آب موجود است منابع آب اجازه استفاده از آب را به کشاورزان نمی دهد درحالی که آب روخانه به زنجان می رود آیا مردم ما حق استفاده از این آب راندارند.

 

 عبدالله مفاخری بخشدار مرکزی دهگلان هم با اشاره به مشکلات عدیده روستاها گفت: جاده روستایی، آب شرب و مخابرات مشکل عمده روستاهای بخش است که باعث نگرانی و نارضایتی مردم شده است هرچند این مشکلات در یک روز برطرف نخواهد شد اما سعی خواهد شد در حد توان مشکلات حل شده و آنچه که در توان شهرستان نباشد به استان منتقل شود.

 

انتهای پیام/m.r

شنبه 25 اسفند 1397 | 06:18

کد خبر : 32488

منتشر کننده : الف ق/d

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید