کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

یادداشت/ علی حیدرآقایی

کردستان، زادگاه اصالت و فرهنگ

فرهنگ کردستان، علی حیدرآقایی، اخبار فرهنگی، کردستان، پژوهشگر فرهنگی

یکی از فرهنگ های خاص ، ریشه ای و با اصالت که بخشی از برجستگی فرهنگ کشور ما به آن وابسته است فرهنگ کردها می باشد.

به گزارش کُردتودی، یکی از امتیازات ویژه ای که در کشور ایران وجود دارد و بخشی از تاریخ و فرهنگ این سرزمین را به خود اختصاص داده است داشتن قومیت های مختلف و فرهنگ های ریشه ای می باشد که هر کدام سهمی خاص در شگل کیری فرهنگ متمدن ایران دارند. یکی از فرهنگ های خاص ، ریشه ای و با اصالت که بخشی از برجستگی فرهنگ کشور ما به آن وابسته است فرهنگ کردها می باشد.

 

این فرهنگ متمدن از نظر وجود و سابقه به مانند ستاره ای می باشد که درخشش آن جلایی به فرهنگ ایرانیان داده است که در دیگر قومیت های این کشور به ندرت دیده میشود . در دل این فرهنگ ناب، علاوه بر اینکه سرشار از هنر و زیبایی است و شعر و موسیقی ، زبان و آداب و رسوم خاص مردمانش زبانزد جهانیان می باشد ، برجستگی هایی ریز وجود دارد که فریادگر اصالت ریشه ای و تمدن چندین هزار ساله این قوم می باشد ؛ کردها همواره در طول تاریخ مردمانی ، غیور ، دلیر ، شجاع ، مهمان نواز و خونگرم بوده اند و این ویژگیهای ذاتی ، اعتبار و کارایی فرهنگ متمدن آنان را فزونی بخشیده است.

 

آنانکه دل به دریای هنر دارند و هنر را میشناسند، میدانند فرهنگ و هنر کردستان میراث دار تمدنی ریشه ای و تاریخی است که گذشت زمان، جلا و روشنایی آن را نمایان تر نموده است و هیچگاه غبار و کولاک روزگاران ، نتوانسته است مانع تابیدن فرهنگ و هنر کردستان شود و همواره در نزد هنرمندانش ، امید به آینده ، تلاش و پشتکار و پیش به سوی افتخار ، بزرگترین راز ماندگاری فرهنگ کردها بوده است . ؛ سرزمین کردستان زادگاه علم و حکمت و هنر است ؛ جایی است که در آن پنجره ها رو به تجلی باز است ، جایگاه عارفان ، شاعران ، نویسندگان و اندیشمندانی است که آینه زار تجلی زیبایی بوده اند؛ آنان به فرهنگ کردستان شخصیت و اعتبار داده اند و کردستان را سرزمین اصالت و فرهنگ نموده اند.

 

بی شک آنان نمادهای تاریخی و فرهنگی کردها هستند که همواره یاد و نامشان در دل این فرهنگ اصیل جاودانه میماند ، نیک میدانیم که کردستان سرزمین هنرهای ناب و ستودنی است در این بهشت زمینی هر چه از هنر و هنرمند بگوییم باز هم کم گفته ایم؛ سرزمینی درخشان که از هر هنر آن، هنری دیگری متولد میشود؛ به قول سهراب سپهری در اینجا ، چشم ها را باید شست جور دیگر باید دید.

 

آری باید عمیق دید، متفکرانه تماشا کرد و رای العین پی برد که کردستان سرزمین اصالت و فرهنگ است. البته ذکر این نکته بسیار ضروری می باشد که فرهنگ‌ کردها میراث دار هنرها و زیبایی هایی است که با ترویج آن می‌توان دریچة‌ ای ناب را ‌به‌ روی‌ فرهنگ‌ ایران‌ اسلامی گشود ؛ زیرا در همه ی بخش های فرهنگی و هنری کردستان گنجینه های جذابی وجود دارد که اگر برای عموم ایرانیان برجسته و نمایان شود؛ علاوه بر جذابیت حداکثری نسبت به آن ، موجبات توسعه فرهنگی کشور را در بخش فرهنگ های محلی به ارمغان خواهد آورد .

 

به امید آنکه آنانی که مسئول فرهنگی هستند به این مهم پی ببرند و از این پتانسیل بالقوه ی فرهنگ کردها استفاده کنند.

 


نویسنده: علی حیدرآقایی روزنامه نگار و پژوهشگر فرهنگی

 

انتهای پیام/a.p

سه شنبه 21 اسفند 1397 | 12:53

کد خبر : 32468

منتشر کننده : sh.s

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید