کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گزارش؛

نشستی برای توضیح حواشی دانشگاه علوم پزشکی کردستان که بی‎نتیجه ماند و به بیان عملکرد معاونین تبدیل شد!

دانشگاه علوم پزشکی کردستان، نشست خبری

نشست دانشگاه علوم پزشکی کردستان برای توضیح حواشی چند مدت اخیر پیرامون این دانشگاه بی نتیجه ماند.

به گزارش کُردتودی، دانشگاه علوم پزشکی کردستان با دعوت از خبرنگاران استان درصدد توضیح حواشی چند مدت اخیر پیرامون این دانشگاه برآمد اما بنا به دلایلی این کار انجام نشد و ده دقیقه از نشست نگذشته بود که رئیس دانشگاه جلسه را ترک کرد و گفت که در استانداری جلسه مهمتری دارد و باید به آنجا برود!

 

 

سیامک واحدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان قبل از ترک نشست در حد چند جمله، اظهار کرد: سال آینده یکی از سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی در اداره ی کشور است چرا که دشمن غذا و دارو را مورد هدف های تحریم خود قرارا داده است تا بتواند از این طریق به ملت آسیب برسانند.

 


وی گفت: امروزه دیگر بیماری سل و آبله مشکل ما نیست بلکه چاقی، دیابت و چربی خون بالا یکی از مشکلات عمده ای است که مردم گرفتار آن هستند و باید رفتارها را تغییر داد.

 


وی افزود: در آینده ای نزدیک، 99 درصد کارها الکترونیکی خواهد شد .

 


به گفته ی رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان، کردستان عنوان برتر کاهش مرگ و میر مادران باردار در کشور را داراست و با همه ی تلاش ها 6 در هزار داریم و از آمار میانگین کشوری کمتر است.

 


وی ادامه داد: در طول امسال از 400 مورد بیمار تب مالت در بیجار به 40 مورد رسیده است و در کردستان بهترین مدارس مروج سلامت در کشور را داریم و در راستای اقتصاد مقاومتی سعی کردیم که با اتکار به تولیدات داخلی در کارهایمان استفاده کنیم.

 

 

برگزاری دو آزمون استخدامی علوم پزشکی در سال 98

 

کامبیز حسن زاده معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی کردستان یادآور شد: در سال 97 ، تکمیل بیمارستان بانه، بهسازی اساسی در بحث کودکان و پروژه ی نسبتاً قابل توجه آزمایشگاه بیمارستان بعثت، مرکز بهداشتی درمانی پایگلان، آزمایشگاه مرجع سلامت ، پیشرفت فیزیکی ساختمان اورژانس بوعلی مریوان و سینا کامیاران، پیشرفت فیزیکی 90 درصدی ساختمان اتاق عمل قروه  و احداث خانه بهداشت موچش انجام شده است.

 


وی افزود: 28 پروژه ی بسیج سازندگی که شامل پروژه های 4 گانه است به بهره برداری خواهند رسید.

 


وی ادامه داد: نسبت به استان های همجوار در پرداخت حقوق کارکنان و پزشکان جلوتر هستیم و تا پایان سال مابقی پرداخت ها انجام و تا پایان آذر بدهی شرکت های دارویی را نیز پرداخت کرده ایم.

 


حسن زاده تصریح کرد: در ابتدای سال 98 دو آزمون برای نیروهای درمانی، پرستا و کمک پرستار و فوریت های پزشکی و همچنین آزمونی برای نیروهای ستادی دانشگاه علوم پزشکی برگزلار و بیش از 200 نفر استخدام خواهند شد.

 


دکتر حسن زاده با اشاره به اینکه، در بحث نیروی انسانی و فرآیندهای جذب و بکارگیری نیرو در سال 1397 اقداماتی شامل جذب 50 نفر بهورز، 22 نفر اتاق عمل و 61 نفر نیروهای پرستاری و درمانی انجام شد، گفت: در سال 1398 برنامه برگزاری دو آزمون استخدامی برای جذب بیش از 200 نفر نیرو داریم که شامل نیروهای درمانی کمک پرستار، پرستار و سایر نیروهای درمانی و نیز آزمون قراردادی برای واحدهای ستادی است که به یاری خداوند انجام خواهد شد.

 


وی در پایان گزارش خود به ذکر عناوین رتبه های برتر معاونت توسعه مدیریت و منابع در کشور از قبیل رتبه چهار در زمینه ارتقای شاخص های عملکردی و رتبه برتر در مدیریت هزینه ها در میان دانشگاههای علوم پزشکی پرداخت.

 

 

رتبه نخست کشور در کاهش سزارین

 


هومن قصری معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان اظهار کرد: دو دستگاه ماموگرافی پیشرفته برای تشخیص سرطان در بیمارستان سقز و سنندج دایر شده و در حال انجام است و همچنین توسعه ی بخش های ICU  نوزادان و نشاط کودکان در بیمارستان بعثت سنندج نیز انجام شده است .

 


وی گفت:  دانشگاه علوم پزشکی کردستان، در کاهش درصد سزارین رتبه ی نخست کشور را کسب کرده است و درصد 33.3 درصدی را داریمو امیدواریم که این آمار در سال 98 به زیر 30 درصد برسد.

 


وی برنامه های نظارت بر درمان در دانشگاه را در سال 1397 مثبت ارزیابی کرد و تصریح کرد: در این سال اقدامات بسیار حائز اهمیتی در زمینه نظارت بر درمان به انجام رسیده است که شامل انجام بازدید نظارتی از بیش از 90 درصد مطب ها و موسسات پزشکی، کسب رتبه برتر در راستای فعالیت کمیته استانی نظارت بر تعرفه ها، افزایش تخت های فعال بیمارستانی از 2078 در سال 1396 به 2220 در سال 1397 و افزایش تخت های ویژه از 215 تخت در سال 1396 به 245 تخت در سال 1397 از جمله دست آوردها است.

 


معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان تکمیل، تجهیز و بهره برداری از بیمارستان جدید الاحداث سقز را در سال 1398 یکی از خبرهای نویدبخش بیان کرد و افزود: بهسازی اورژانس بیمارستان های فجر مریوان، صلاح الدین ایوبی بانه و شهدای دهگلان، حضور Bed Manager جهت تعیین تکلیف بیماران در اورژانس بیمارستان ها از جمله دیگر برنامه های معاونت درمان است.

 

 

وی افزود: کردستان هر ساله در حوادث چهارشنبه سوری آمار تلفات زیادی را دارد و امسال هم پزشکان متخصص از ساعت 13 ظهر الی 12 شب و بیشتر در چهارشنبه آخر سال و نوروز در بیمارستان برای ارائه ی خدمات حضور دارند.

 


به گفته ی قصری، کاهش مرگ و میر مادران نوزادان و کودکان یک تا 59 ماه ( زیر 5 سال) برنامه اصلی ما در سال آینده خواهد بود.

 


در اجرای طرح تحول سلامت در داخل بیمارستان 99 درصد داروها تامین شده است

 


بابک قطبی خاطر نشان کرد: در اجرای طرح تحول سلامت در داخل بیمارستان 99 درصد داروها تامین شده است و دیگر نیاز نیست برای خریدن دارویی به بیرون مراجعه کنند .

 


وی گفت: برای تهیه دارو بیماران صعب العلاج یک میلیارد و 570 میلیون تومان کمک شده است .

 


وی ادامه داد: 19 شرکت توزیع کننده دارو،  170 داروخانه در کل استان که 95 مورد آن در سنندج وجود دارد و تا پایان بهمن ماه 97 حدود یک هزار و 100 مورد بازرسی انجام شده است و این 3 برابر نُرم کشوری است.

 


دکتر قطبی به انجام 875 مورد بازدید از عطاری ها و باشگاه های ورزشی در استان اشاره کرد و گفت: در این بازدید ها 65 قلم فرآورده غیر مجاز و قاچاق در استان کشف و معدوم شد.

 


وی افزود: در این راستا 60 فقره پرونده تشکیل شده و 19 مورد کارگاه آموزشی در زمینه ضرر و زیان مکمل ها و اطلاع رسانی به جوانان برگزار شده است.

 

 

21 هزار و 800 نوزاد 3 تا 5 روز غربالگری صورت گرفته است


فرزام بیدار پور معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان خاطر نشان کرد: 21 هزار روستایی جمعیت 50 تا 69 سال در زمینه ی سرطان روده بزرگ غربالگری انجام شده است که 430 نفر مشکوک بودند که به بیمارستان ار جاع داده شدند.

 


وی گفت: به دلیل اینکه پوشش مخابراتی در روستاهای استان کردستان ضعیف است در صورت پوشش مخابراتی، پزشک خانواده و نظام ارجاع تکمیل خواهد شد.

 


وی ادامه داد: از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی 19 هزار بازدید انجام شده است و 62 تُن مواد غذایی فاسد، تاریخ گذشته را خارج کرده ایم.

 


بیدارپور یادآور شد: 21 هزار و 800 نوزاد 3 تا 5 روز غربالگری صورت گرفته که 147 مورد کم کاری تیروئید نوزادی را انجام داده ایم در غیر این صورت این افراد دچار معلولیت خواهندشد.

 


دکتر قادری معاون فناوری دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیر گفت: در حال حاضر مقالات ما 50 درصد افزایش داشته است که 10 درصد در مجلات برتر دنیا چاپ شده اند و 200 درصد نیز در مقالات کشوری افزایش چاپ داشته اند و رتبه ی کشوری 18 و در نظام طبقه بندی بین المللی رتبه ی 15 است .

 


وی گفت: دانشگاه ما از سال 2017 وارد نظام ESI شده است به طوری که در جایگاه بالاتر از برخی دانشگاه‌های تیپ 2 قرار داریم.

 


معاون پژوهش و فن آوری دانشگاه، با اشاره به اینکه هم اکنون هفت عنوان مجله توسط دانشگاه به شکل چاپی و الکترونیکی منتشر می گردد، افزود: مجله پژوهشی دانشگاه در بانک استنادی بین الملی و معتبر اسکوپوس نمایه شده و همچنین مجلات زبان انگلیسی پتانسیل‌های لازم جهت نمایه شدن در پایگاه‌های معتبر از جمله اسکوپوس، PUBMED و ESCI دارند.

 


دکتر قادری با اشاره به اینکه مراکز تحقیقاتی به عنوان سرمایه های دانشگاه محسوب می‌شود، بیان کرد: مراکز تحقیقاتی دانشگاه به ویژه مراکز بهداشت محیط و عوامل اجتماعی موثر بر سلامت در بین مراکز تحقیقاتی کشور رتبه‌های مطلوبی کسب کرده‌اند.

 


وی گفت: دانشگاه علوم پزشکی کردستان در مجموع دارای 10 مرکز تحقیقاتی است که پنج مورد از آنها دارای موافقت اصولی، سه مرکز مصوب قطعی و دو مرکز هم دارای مصوبه دانشگاهی هستند.

 


نسبت تعداد دانشجو به استاد در دانشگاه علوم پزشکی استان بین 11 تا 12 به یک متغیر است

 


 سپس معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیز در این کنفرانس با اشاره به تلاش برای فراهم ساختن زیرساخت های لازم برای بین المللی سازی این دانشگاه، گفت: در این زمینه مجوزهای لازم اخذ و از مهر سال آینده در رشته های پزشکی و پرستاری دانشجوی خارجی در این دانشگاه پذیرش می شود.

 


دکتر محمد جعفر رضایی افزود: با توجه به قرابت و نزدیکی فرهنگی و جغرافیایی که با اقلیم کردستان عراق داریم بیشترین همکاری ما در این زمینه با این اقلیم خواهد بود و سعی می شود از کشوری های دیگر نیز متقاضی پذیرش شود.

 


وی با اشاره به اینکه در 2 سال گذشته 100 نفر به اعضای هیات علمی این دانشگاه اضافه و در حال حاضر تعداد اعضای هیات علمی در این دانشگاه 262 نفر است، گفت: جمعیت دانشجویی دانشگاه نیز از 2 هزار و 400 نفر به 2 هزار و 816 نفر افزایش یافته است و در حال حاضر نسبت تعداد دانشجو به استاد در دانشگاه علوم پزشکی استان بین 11 تا 12 به یک متغیر است.

 


معاون آموزشی دانشگاه یادآور شد: براساس آمارهای موجود در رشته های پزشکی 13 درصد، در رشته های پرستاری 20 درصد و در رشته های دستیاری با افزایش 100 درصدی مواجه شده ایم.

 


دکتر رضایی با اشاره به اینکه در زمینه جذب دانشجو پذیرش براساس عدالت آموزشی است، گفت: 30 درصد ظرفیت پذیرش دانشجویان سهمیه مناطق بومی است و با این روند تا چند سال آینده از روستاهای دور افتاده نیز متخصص خواهیم داشت.

 


وی تصریح کرد: در حال حاضر هفت رشته رزیدنتی داریم که تلاش می کنیم کیفیت و کمیت این رشته را افزایش دهیم.

 


معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی کردستان به برگزاری نظام جامع ارزیابی آزمون های دانشگاهی در استان اشاره کرد و گفت: این طرح برای نخستین بار در کشور در دانشگاه علوم پزشکی کردستان انجام و نتایج آن به وزارتخانه ارسال شده است.

 


700 مورد غربالگری و واکسیانسیون هپاتیت B جهت دانشجویان

 


معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه کسب مقام های کشوری در جشنواره های قرآنی و فرهنگی توسط داشجویان و کارکنان دانشگاه را بسیار مطلوب ارزیابی کرد و افزود: ارتقای وضعیت فرهنگی و سبک زندگی دانشجویان به عنوان یک اصل مهم مورد توجه است.

 


دکتر سپهر در زمینه دست آوردهای اداره مشاوره دانشجویی دانشگاه نیز گفت: برگزاری همایش نهضت 15 دقیقه ای مطالعه کتاب، برگزاری کارگاههای مهارت های زندگی، برگزاری همایش مدیریت عاطفی، برگزاری نشست های خوابگاهی، برگزاری جشنواره های شب یلدا و هفت سین نوروزی، برگزاری دوره های آموزشی ویژه همتایاران سلامت روان، جذب همتایاران سلامت روان، برگزاری شورای تامین بهداشت روان، برگزاری کارگاه آموزشی ویژه اساتید مشاور و انجام مشاوره های فردی و گروهی از جمله دست آوردهای این حوزه در سال گذشته است.

 


وی گفت: در سال قبل تعداد 4379 مورد ویزیت بیماران سرپایی در درمانگاه دانشجویی دانشگاه، تعداد 1298 مورد معاینه و تشکیل پرونده سلامت دانشجویان جدیدالورود و 700 مورد غربالگری و واکسیانسیون هپاتیت B جهت دانشجویان دانشگاه انجام شده است که نشان از عزم جدی مسئولین دانشگاه در تامین سلامت دانشجویان دارد.

 


معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی کردستان ضمن برشمردن اقدامات صورت گرفته در حیطه تربیت بدنی و نیز دانشجویی دانشگاه، آنرا مثبت ارزیابی کرد و گفت: امیدوارم فرهنگ ورزش و فعالیت های فیزیکی به عنوان یک اصل در زندگی همه نهادینه گردد چرا که بیشترین نقش را در بارور سازی زندگی افراد و سلامتی آنان دارد.

 

 

انتهای پیام/m.r
 

 

 

 

 

دوشنبه 20 اسفند 1397 | 09:28

کد خبر : 32460

منتشر کننده : م ر/a

سعید پاسخ دوشنبه 20 اسفند 1397 | 10:08

0
1

بنام خدا
با سلام
واقعا که خیلی جالبه همه مسولان در فرار از حقیقت وعدم پاسخگویی متخصص شدن.
مدیرانی که جرات پاسخگویی .وجرات معذرت خواهی ندارن. لیاقت مدیریتی ندارن.

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

 

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید