کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

در سایه سکوت معنادار نهادهای نظارتی؛

بهره‌کشی جنسی از زنان در مراکزِ موردتایید دولت + سند

کردستان، گسترش نبهنجاری، قوانین مربوط به این خواسته

بدنبال روی کارآمدن دولت حسن روحانی و تغییر نگاه مدیران دستگاه‌های اجرایی به مسائلِ مربوط به حوزه زنان، سوءاستفاده از جذابیت‌های جنسی زنان در تبلیغات تجاری روز به روز درحال افزایش است؛ نکته تاسف‌برانگیزتر اینکه تبلیغات جنسی توسط مراکزی ساخته می‌شود که دارای مجوز رسمی از سوی وزارت صمت و وزارت اقتصاد می‌باشند.

به گزارش کُردتودی، به نقل از پایگاه خبری 598، قوانین حوزه فرهنگ به گونه‌ای تدوین شده است که امکان شکل‌گیری و گسترش ناهنجاری‌های فرهنگی را در جامعه به حداقل برساند؛ اما طی سالهای گذشته قوانین مربوط به این حوزه خواسته یا ناخواسته در حد دستورالعمل‌های مکتوب و نامه‌نگاری های کاغذی باقی مانده و جامه‌ی عمل به خود ندیده است.


همانگونه که عدم نظارت در حوزه اقتصاد باعث بوجود آمدن هرج‌ومرج در بازار شده است، نبود نظارت در حوزه فرهنگ نیز زمینه گسترش ابتذال در اذهان عموم را بوجود آورده و به توسعه نگاه‌های مبتنی بر گرایشات جنسی دامن زده است.

در سالهای گذشته به موازات توسعه شبکه‌های اجتماعی و جایگزینی رسانه‌های تصویری با رسانه‌های مکتوب، تبلیغات تجاری از اصول اخلاقی فاصله گرفته و برای جلب توجهِ بیشتر به نگاه‌های جنسی روی آورده‌اند. 

 

تبلیغات مستهجن و ترویج سکس پنهان در قالب کلیپ‌های بازرگانی توسط شرکت "تجارت الکترونیک نوین نار"؛ این شرکت از تاریخ 6/9/1395 با مجوز مرکز فناوری اطلاعات وزارت ارشاد و مرکز تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن، تجارت شروع به‌کار نموده است.


450
مجوز رسمی سایت بیمیتو با صاحب امتیازی شرکت "تجارت الکترونیک نوین نار"

 

از طرفی نهادهای ناظر در حوزه فرهنگ به دلایلی نامعلوم نسبت به گسترش نگاه‌های جنسی در تبلیغات اینترنتی و ترویج سکس پنهان توسط مراکز تجاری چشم‌پوشی می‌کنند، این درحالی است که قوانین مصوب در این حوزه صراحتا به ممنوعیت ترویج فساد از طریق تبلیغات تجاری اشاره کرده و حد و مرزهای قانونی در این زمینه را مشخص نموده است.
 

300
 

طبق بندهای ۱۱، ۱۲ و ۱۳ دستورالعمل‌ اجرایی‌ تبلیغات‌ شهری‌ «مصوب‌ جلسه‌ فوق العاده کمیته‌ مرکزی‌ سازمان‌های‌ تبلیغاتی‌ کشور مورخ ۱۷/۳/۱۳۸۵»
اولا؛ هرگونه‌ استفاده‌ ابزاری‌ از زن‌ در تبلیغات‌ ممنوع‌ است‌.
ثانیا؛ پوشش‌ و آرایش‌ شخصیت‌های‌ مورد استفاده‌ در آگهی‌ باید متناسب‌ با عرف‌ ملی‌ و مذهبی‌ جامعه‌ باشد. 
و ثالثا؛ آگهی‌ها نباید تداعی‌ کننده‌ ترجیح‌ بین‌ جنس‌ مذکر و مؤنث‌ باشد.

 

450

تبلیغات "شرکت کارنو اندیشان ماد"؛ که در زمینه واردات، تولید و توزیع لوازم آرایشی و بهداشتی فعالیت می‌کند و دارای مجوز رسمی از سوی وزارت صنعت، معدن، تجارت می‌باشد.

 

نکته تاسف‌برانگیزتر اینکه تبلیغات جنسی توسط مراکزی ساخته می‌شود که دارای مجوز رسمی از سوی وزارت صمت و وزارت اقتصاد هستند؛ مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وابسته به وزارت صنعت،معدن و تجارت با اعطای نماد اعتماد الکترونیکی، هویت صاحب و محل فعالیت کسب و کارهای اینترنتی را احراز می‌نماید اما گویا هیچ تعهد و نظارتی نسبت به عملکرد اینگونه مراکز اینترنتی ندارد.

سوءاستفاده جنسی مراکزِ موردتایید دولت از زنان و سکوت معنادار نهادهایی همچون وزارت ارشاد برخواسته از نوع نگاه مدیران ارشد دولت نسبت به مسائل مربوط به حوزه زنان می‌باشد.

 

450

تبلیغات مستهجن یکی از فروشگاه‌های وابسته به شرکت "توسعه تجارت الکترونیک گلستان" که دارای مجوز رسمی از سوی وزارت صنعت، معدن، تجارت می‌باشد.

 

450

تبلیغات مستهجن فروشگاه اینترنتی "خانومی" که فعالیت خود را از سال 1392 آغاز کرده است و دارای مجوز رسمی از مرکز فناوری اطلاعات وزارت ارشاد و مرکز تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن، تجارت می‌باشد.

 

وقتی شخصیت‌های سیاسی، لازمه حفظ کرامت زنان را به حضور آنان در استادیوم‌ها و سوت‌وکف زدن در بین مردان تقلیل می‌دهند و بانوان نواندیش جامعه را به اسم "فعالیت اجتماعی" به مهره‌ای در ستادهای انتخاباتی خود تبدیل میکنند، به طبع مراکز تجاری و فروشگاهی نیز سوءاستفاده جنسی از زنان را سرلوحه کار خود قرار خواهند داد.

تجربه سالهای گذشته نشان می‌دهد حسن روحانی و رسانه‌های حامی وی همواره سعی می‌کنند با ایجاد تصویری غلط از دیدگاه رقبای خود در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی، یکه‌تاز میدان رقابت باشند کمااینکه در انتخابات سال ۹۶ بصورت تلویحی حجت‌الاسلام رئیسی را فردی قاتل معرفی کردند و همین تصویرسازیِ دروغین موجب بدبینی مردم نسبت به ایشان شد. در باب مسائل مربوط به زنان نیز این موضوع صادق است؛ به طور مثال حسن روحانی در سخنرانی همایش ملی زنان می‌گوید: «چرا عده‌ای حضور زن را تهدید احساس می‌کنند. بعضی فکر می‌کنند به محض اینکه زن از در خانه خارج شد عرش اخلاق و عفت عمومی به اهتزاز در آمده است»، روحانی در اثنای این سخنرانی از جماعتی سخن به‌میان می‌آورد که "خروج زن در‌ِ خانه" را مساوی نابودی ارزش‌های اخلاقی میدانند! در صورتی که چنین تفکری نه‌ در بین متفکرین امروز که حتی در بین اعرابِ جاهلیِ صدر اسلام نیز وجود نداشته است؛ روحانی از مخالفین‌ِ خود یک هیویالای بی‌شاخ و دم میسازد و بدین گونه سعی می‌کند دیدگاه خودش را به کرسی بنشاند اما ‌به‌واقع دیدگاه روحانی در باب جایگاه اجتماعی زنان چیست؟ آیا او بهره‌کشی جنسی مراکز تبلیغاتی از زنان را نشان‌دهنده‌ی حضور موثر زن در جامعه تلقی می‌کند؟ اگر روحانی با سوءاستفاده جنسی از زنان مخالف است پس چطور نسبت به تخلفات صورت‌گرفته در مراکز تجاری [مراکزی که رسما با مجوز دولت فعالیت می‌کنند] سکوت کرده است؟

 

پس از پیروزی انقلاب اسلامی نوع نگاه حاکمیت به جایگاه و نقش زنان در جامعه تغییر یافت کمااینکه امام خمینی (ره) می‌فرمایند: «از نظر حقوق انساني، تفاوتي بين زن و مرد نيست زيرا كه هر دو انسانند و زن حق دخالت در سرنوشت خويش را همچون مرد دارد بله در بعضي از موارد تفاوت‌هايي بين زن و مرد وجود دارد كه به حيثيت انساني آنها ارتباط ندارد.»؛ ماحصل این نگاه را می‌توان در پیشرفت‌های علمی زنان و همچنین ایفای نقش آنان در مراکز تصمیم‌گیری و اجرایی کشور مشاهده کرد.

 

امروزه بخش قابل توجهی از دانشجویان کشور را بانوان تشکیل می‌دهند، چینش کادر مدیریتی بسیاری از بیمارستان‌ها، کارخانجات و وزارتخانه‌های کشور نیز گویای حضور گسترده بانوان ایرانی در فعالیت‌های اجتماعی است با اینحال نمی‌توان انکار کرد که پس از روی کار آمدن حسن روحانی، نگاه مدیران دولتی به جایگاه و نقش زنان در جامعه تغییر یافته است؛ سوءاستفاده شرکت‌های تجاری از جذابیت‌های جنسی زنان روز به روز در حال افزایش است و مقامات سیاسی نیز راه‌حل مشکلات جامعه بانوان ایران را چشم‌پوشی از تفاوت‌های جنسیتی زن و مرد می‌دانند.

با اینحال مدیران ارشد دولت حسن روحانی این سوال را بی‌پاسخ می‌گذارند که اگر عدالت جنسیتی را در نادیده‌گرفتن تفاوت‌های جنسیتی می‌دانند، چرا مراکز موردتایید دولت برای افزایش فروش و دست‌یابی به مطامع اقتصادی، به استفاده جنسی از زنان روی آوره‌ است و سعی می‌کنند در تبلیغات تجاریِ خود از جذابیت‌های جنسی زنان بهره ببرند؟ اگر مدیران ارشد دولت به عدالت جنسیتی معتقد هستند پس سوءاستفاده جنسی مراکز تجاری [با مجوز رسمی دولت] از زنان را چگونه می‌توان تحلیل کرد؟ 

 

انتهای پیام/

دوشنبه 20 اسفند 1397 | 09:16

کد خبر : 32459

منتشر کننده : م ر/a

محمد پاسخ پنجشنبه 23 اسفند 1397 | 14:38

0
0

علی برکت الله ...

علی پاسخ شنبه 11 خرداد 1398 | 10:07

0
0

بسیار عالی هست. چه اشکالی داره؟؟

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید