کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

سرپرست دفتر ثبت آثار تاریخی:

5 درخت کهنسال کردستان ثبت ملی می شود

ثبت ملی، درخت کهنسال ، کردستان

سرپرست دفتر ثبت آثار تاریخی از ثبت ملی 5 درخت کهنسال در استان کردستان خبر داد.

به گزارش کُردتودی،  مصطفی پورعلی سرپرست دفتر ثبت آثار تاریخی  به ثبت ۵ پرونده از استان کردستان اشاره کرد و افزود: درخت بنه کهنسال (قسقه وان)، درخت بلوط کهنسال باشماق، درخت بنه کهنسال (قسقه وان) پیچون دره خوش نظر، درخت گردو کهنسال (وزی خواچکه) بیساران و درخت گردو کهنسال (وزی حیاته) بیساران از استان کردستان واجد ارزش ثبت شناخته شد.

 

وی گفت: در کمیته ثبت و حریم میراث طبیعی ۳۳ پرونده از استان های کرمانشاه، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، مرکزی و کرمان مطرح شد که از این تعداد ۲۲ پرونده با تایید کارشناسان واجد ارزش ثبت شناخته شد.

 

گفتنی است؛ هم اکنون در حیاط مسجد محله شیخان شهر سروآباد یک درخت چنار قدیمی که قدمت آن بیش از 750 سال برآورد شده همچنان استوار و پابرجاست.

 

براساس روایات و تحقیقاتی که در مورد قدمت این درخت انجام شده است عمر آن به 750 سال پیش بر می گردد.

 

به گفته امام جمعه موقت سروآباد و امام جماعت مسجد کاکه شیخ از چندین نفر کهنسال و معمر این محله که یکی از آنها مرحوم شیخ عارف فرزند شیخ مارف است، در مورد عمر این درخت سوال کردم که آنها هم بر عمر بسیار طولانی این درخت تاکید داشته اند.

 

وی ادامه داد: از شیخ عارف که بیش از 90 سال سن داشت سوال کردم که او در جواب گفت، هنگامی که در سنین کودکی بودم از پدرم که 90 سال سن داشت، از عمر درخت چنار سوال کردم که پدرم نیز بر عمر بسیار طولانی این درخت صحه گذاشت.

 

وی افزود: قطر این درخت هشت متر و طول آن بیش از 50 متر برآورد شده است که اگر ریشه های ان در فشار قرار نمی گرفتند ارتفاع و قطر آن بیشتر هم می شد.

استان کردستان دارای بیش از 2 هزار و 182 اثر تاریخی شناسایی شدهدارد که تا کنون 872 مورد از این تعداد آثار در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.


آثار ملی به ثبت رسیده شامل شامل 757 اثر تاریخی (ابنیه، تپه و محوطه)، 16 اثر بافت و مجموعه روستایی، 20 اثر طبیعی (مناطق طبیعی، درخت و مجموعه درخت)، 56 اثر معنوی (آیین، رسم ها محلی، روش های ساخت صنایع دستی، مردم شناسی و مردم نگاری) و 23 مورد اثر منقول (کتاب و قرآن) است.

 

 

درخت کهنسال سروآباد(پلک) ثبت ملی می شود

 

درخت کهنسال سروآباد(پلک) ثبت ملی می شود

 

درخت کهنسال سروآباد(پلک) ثبت ملی می شود

 

درخت کهنسال سروآباد(پلک) ثبت ملی می شود

 

انتهای پیام/m.r

یکشنبه 12 اسفند 1397 | 07:11

کد خبر : 32392

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

باقی مانده مهلت برجامی ایران به اروپا

ADS

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید