کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

کُردتودی گزارش می‌دهد؛

در جلسه شورای اسلامی شهرستان سنندج چه گذشت؟/ از نفرین رئیس برای کسی که او را به زور وارد شورا کرد تا اظهارات عضوی که می‌گوید مدیران، شوراها را برای نوکری و سرویس‌دهی می‌خواهند!

شورای شهرستان سنندج، بخشدار کلاترزان، شوراهای سنندج، دولت تدبیر و امید

جلسه شورای شهرستان سنندج در فضایی مملو از گلایه و انتقاد از مدیران دولتی در سالن جلسات شورای اسلامی شهر سنندج برگزار شد.

به گزارش کُردتودی، این جلسه که قرار بود به منظور تعیین و شفاف سازی منابع حق الجلسات شوراهای فرادستی و بررسی مشکلات اداری برگزار شود به علت عدم حضور مدیرکل عمرانی و امور شوراهای روستایی استانداری و فرماندار سنندج و تاخیر در ورود بخشداران تبدیل به نشستی اعتراضی شد.

 

اگر چنین پیش رود دیگر افراد توانمند انگیره ای برای حضور در شورا نخواهند داشت

 

رئیس شورای اسلامی شهرستان سنندج با انتقاد از عدم حضور مدیرکل عمران و امور شوراهای روستایی، فرماندار سنندج و بخشداران شهرستان گفت: من نمی‌دانم در حالی که این مدیران دعوت شده بودند چرا در جلسه حاضر نشدند و این را نادیده گرفتن جایگاه قانونی شورا قلمداد می‌کنیم.

 

مظفر جمشید نژاد افزود: در حالی که قانون حق دریافت حق الجلسه شوراهای روستایی و فرادستی را از محل عوارض دریافتی و مالیات بر ارزش افزوده مشخص نموده اما در این دو سال که از عمر شوراهای فعلی گذشته تا کنون حتی یک ریال به این افراد پرداخت نشده و تمام هزینه‌های مربوط به پیگیری امور را از جیب خود می‌پردازند.

 

وی تصریح کرد: واقعا جای تاسف است که تا کنون کارت شناسه ملی شوراهای روستایی صادر نشده، شوراهای فرادستی شهرستان مکانی برای تشکیل جلسات ندارند و بخشداری‌ها در این راستا اقدام نمی‌کنند و زمانی که نامه‌ای را برای شوراهای روستایی ارسال می‌کنند به دست آنها نمی‌رسد.

 

جمشید نژاد در ادامه اعلام کرد: در 9 شهرستان استان شوراهای فرادستی به علت نداشتن مکان برگزاری نشستها تعطیل هستند که اگر چنین پیش رود دیگر افراد توانمند انگیرهای برای حضور در شورا نخواهند داشت.

 

وی خاطر نشان کرد: بی توجهی مدیران دولتی به شوراها سبب شده دهیاران نیز هیچ هماهنگی با نمایندگان مردم در این نهاد ندارند.

 

مصوبات شوراهای روستایی اجرایی نمی‌شود

 

حمید خداکرمی رئیس شورای بخش حسین آباد ضمن اعتراض به برخورد مدیران دولتی با شوراهای روستایی گفت: هیچکدام از صورت جلسات و مصوبه‌های شوراهای روستایی و فرادستی عملی نشده و اداره عمران و امور شوراهای روستایی به عنوان متولی امر شوراها را قبول ندارد.

 

خدا نگذرد از افرادی که با زور من را وارد شورا نمودند

 

رئیس شورای بخش کلاترزان با لحند تند اظهار کرد: خدا نگذرد از افرادی که با اصرار و زور من را وارد شورا نمودند و امروز باید این همه تحقیر را تحمل کنم.

 

اسماعیل رحمانی افزود: ما هم محدودیت‌های مالی دولت را درک می‌کنیم و حاضریم در برای عبور از این موارد مدیران را یاری دهیم اما آنها ما را هیچ می‌انگارند و هنوز به این باور نرسیده‌اند که شورا وکیل مردم و مطلع از نیازها و راهکارهاست.

 

وی تصریح کرد: شوراها از هزینه کرد 2درصد سهم توسعه روستاها از مالیات بر ارزش افزوده خبر ندارند و نمی‌دانند که این اعتبارات چگونه هزینه می‌گردد.

 

مدیران دولتی شوراها را فقط برای پذیرایی از خود در سفر به این مناطق می‌‌خواهند

 

رئیس شورای بخش سیروان روند تعامل مدیران کردستان با شوراها را غیر قانونی نامید و گفت: مدیران دولتی شوراها را فقط برای پذیرایی از خود در سفر به این مناطق، تشویق مردم به مشارکت در انتخابات و حضور در راهپیمایی‌ها می‌خواهند اما در زمان برگزاری جلسات، اخذ تصمیمات و عمل به مصوبات شوراهای روستایی هیچ جایگاهی نداریم.

 

محمدی افزود: زمانی که متوجه انتخاب استاندار بومی برای کردستان شدیم با خوشحالی از این امر استقبال نمودیم زیرا باور داشتیم که روندی جدید از مدیریت و برخورد با شوراها مواجه می‌شویم اما 2 سال است که شورای بخش سیروان درخواست ملاقات نموده اما تا کنون موفق به زیارت نشده‌ایم.

 

مدیران دولتی شوراها را مانند نوکران بی جیره و مواجب نگاه می‌کنند

 

رئیس شورای شهر حسین آباد نیز دلی پر خون از تعامل ادارات با این نهاد داشت و گفت: اکثر شوراها با اختیارات خود آشنا نیستند و مدیریت استان و ادارات متولی باید در راستای آموزش نمایندگان مردم در شوراها اقدام کنند که تا کنون این موضوع عملی نشده است.

 

آوات کنعانی تصریح کرد: مدیران دولتی شوراها را مانند نوکران بی جیره و مواجب نگاه می‌کنند.

 

وی خاطر نشان کرد: جایگاه شورای روستایی کمتر از نماینده مجلس نیست زیرا هر دو وکیل مردم هستند.

 

دولت هیچ عزمی برای به رسمیت شناختن شوراهای روستایی ندارد

 

رئیس شورای بخش مرکزی با اشاره به ضرورت تغییر رویکرد دولت به شوراهای روستایی گفت: همه متوجه شده‌ایم که دولت هیچ عزمی برای به رسمیت شناختن شوراهای روستایی ندارد.

 

مظفر کاظمی افزود: شوراها هیچ نظارتی در هزینه کرد اعتبارات عمران روستایی ندارند و این با جایگاه قانونی این نهاد مغایرت دارد.

 

برخورد نامناسب با نمایندگام مردم در شوراها نشان از جهل مسئول به قانون دارد

 

معاون امور شوراها و دهیاری‌های اداره عمران روستایی استانداری کردستان با رد بسیاری از نظرات بیان شده گفت: شورا نماد خرد جمعی برای پیشبرد توسعه است و اگر مسئولی نتوانسته از آنها در برنامه ریزی و اجرا استفاده کند این را باید یک ضعف بزرگ مدیریتی به حساب آورد.

 

تحسین عزیزی افزود: کردستان دارای 4063 نفر عضو شورای روستایی می‌باشد که پتانسیلی بزرگ برای توسعه است.

 

وی در ادامه اظهار کرد: برخورد نامناسب با نمایندگام مردم در شوراها نشان از جهل مسئول به قانون دارد و این امر ناشی از این واقعیت است که بسیاری از افراد فعال در ستاد انتخاباتی ریاست جمهوری را بدون هیچ توجیهی به عنوان فرماندار منصوب می‌کنند که رویکردی دردآور بوده و باید پایان یابد.

 

عزیزی تصریح کرد: تشکیل کمیته انطباق مصوبات شوراها با قوانین گامی مهم در قانونمند شدن فعالیت شوراها و تقویت جایگاه آنهاست.

 

وی در مورد انتقاد از عدم پرداخت حق الجلسه به شوراهای روستایی گفت: در مناطق روستایی کردستان امکان وصول عوارض و مالیات وجود ندارد به این دلیل نمی‌توان حق الجلسه را به آنها داد.

 

وی افزود: عدم صدور کارت شناسه ملی شوراها به علت وجود مشکلات در مرکز بوده و قرار است به زودی صادر گردد.

 

جایگاه شورا بالاتر از بخشدار است

 

بخشدار سیروان جایگاه شورا را بالاتر از بخشدار دانست و گفت: این افراد منتخب و معتمد مردم بوده و باید تمام ادارات با آنها هماهنگ باشند.

 

ایرج فرد افزود: نباید شوراها جایگاه خود را کوچک بنگارند و در تلاش باشند تا نقش خود را ایفا کنند.

 

وی تصریح کرد: من با مسئولیت خودم کارت شناسایی برای اعضاء شوراهای روستایی بخش سیروان صادر نموده‌ام.

 

این حرفها بی انصافی در حق دولت است

 

بخشدار مرکزی سنندج با اعتراض به سخنان شوراهای روستایی گفت: این حرفها بی انصافی در حق دولت است زیرا وزارت کشور قانون شوراها را اجرا نمود و برای این امر فشارهای زیادی را تحمل کرد.

 

منوچهر عثمان پور افزود: بخشداران باید خود را موظف به تعامل با شوراها بدانند.

 

برخی شوراها خود تنش زا هستند

 

بخشدار کلاترزان با انتقاد از کارکرد برخی شوراها گفت: باید وجود برخی کم کاری‌ها را قبول نمود اما ما در تمام جلسات و بازدیدها اعضاء شورای روستایی را دعوت می‌کنیم اما باید این واقعیت را نیز قبول کرد که برخی از این افراد مشکل ساز هستند به ویژه در زمینه ایجاد اختلاف و چند دستگی در میان اهالی روستاها.

 

حامد راست خدیو افزود: روند عزل دهیار باید بر اساس روال قانونی انجام شود نه بر اساس سلایق شخصی.

 

انتهای پیام/sh.s

چهارشنبه 8 اسفند 1397 | 07:13

کد خبر : 32370

منتشر کننده : sh.s

پیشنهاد می نمایم پاسخ پنجشنبه 9 اسفند 1397 | 07:49

0
3

به شوراهای محترم پیشنهاد می کنم دعوای پول و حق جلسه نفرمایند جلسه را در شب نشینیهای متداول که در روستا وجود دارد مورد بررسی قرار دهند و در کمترین حالت در روستاها روستائیان مرغ و جوجه پرورش نمی دهند به هم روستائیان خود یاد دهند که از شهر تخم مرغ نخرند و مرغ و جوجه پرورش دهند

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

باقی مانده مهلت برجامی ایران به اروپا

ADS

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید