کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

هشدار! خطر ریزش دیوار

آوار مدرسه مرگ می آفریند /دستور استاندار برای تعطیلی مدارس تخریبی به کجا رسید؟

کردستان، مدارس فرسوده، ریزش دیوار مدرسه

همین چند وقت پیش بود که دنیا در روستای گرماش به علت ریزش دیوار مدرسه جان به جان تسلیم کرد و همه به خود آمدند که باید مدارس فرسوده چنان شود و چنان باید کرد اما یک ماهی که گذشت انگار هیچ اتفاقی نیفتاده است و مثل همیشه دوباره به بار بی خیالی کشیده شد.

به گزارش کُردتودی، هرچند متاسفانه مسئولین پس از اتفاقات مرگبار، بیشتر به فکر استاندارد کردن مدارس می‌افتند و در پی چاره‌اندیشی و حل مشکل بر می‌آیند، اما این اتفاقات تلنگری است برای ما تا که هوشیار باشیم و از آن درس عبرت بگیریم که ممکن است جان دانش‌آموز دیگری نیز در یک مدرسه دیگر در تهدید باشد.

 


هنوز آثار هشت سال جنگ تحمیلی و محرومیت‌هایی که در پی آن بر استان کردستان وارد آمده از چهره شهرها و روستاهای آن زدوده نشده است و علیرغم اقداماتی که در طی چند دهه گذشته در استان صورت گرفته، اما باز هم تعدادی از مدارس ما در شمار مدارس پرخطر و تخریبی قرار دارند.

 


 همین چند وقت پیش بود که دنیا در روستای گرماش به علت ریزش دیوار مدرسه جان به جان تسلیم کرد و همه به خود آمدند که باید مدارس فرسوده چنان شود و چنان باید کرد اما یک ماهی که گذشت انگار هیچ اتفاقی نیفتاده است و مثل همیشه دوباره به بار بی خیالی کشیده شد.

 


اما مدیران مدارسی که دیوارهای فرسوده دارند به خود آمدند و به خاطر اینکه مسوولین کاری از دستشان بر نمی آید! خود خواستند که بنرهایی با این عنوان " هشدار! خطر ریزش دیوار وجود دارد لطفا نزدیک نشوید !" را نصب کنند اما این بنرها را نه تنها یک مدرسه بلکه اکثر مدارس سنندج که قدیمی می باشند با این عنوان می خواهند که لااقل این حادثه برای کسی دیگر تکرار نشود.

 


۲۳۷ مدرسه کردستان پرخطر و تخریبی هستند


رشید قربانی مدیر کل آموزش و پرورش کردستان اعلام کرد:  متاسفانه ۲۳۷ مدرسه استان کردستان پرخطر و تخریبی هستند که وضعیت مطلوبی نداشته و ضروری است اعتبارات لازم به این مدارس اختصاص یابد.

 


وی با اعلام اینکه نوسازی و جایگزینی مدارس تخریبی استان نیازمند ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار است، خاطرنشان کرد: ۵۲۸ کلاس درس استان هم فاقد سیستم گرمایشی و خط لوله گاز هستند که به وسیله بخاری نفتی استاندارد گرم می‌شوند و عمدتا در روستاها و مناطق حاشیه قرار دارند؛ لازم است سازمان نوسازی مدارس نسبت به این امر اقدامات لازم را انجام دهد.

 


اجرای دستور استاندار برای تعطیلی مدارس تخریبی، پرخطر و غیرایمن کردستان امکان‌پذیر نیست


هر چند بهمن مرادنیا استاندار کردستان خواستار تعطیل شدن هرچه زودتر مدارس پرخطر استان شد اما مدیر آموزش و پرورش کردستان در گفتگو با تسنیم اعلام کرده بود که که «اجرای دستور استاندار برای تعطیلی مدارس تخریبی، پرخطر و غیرایمن کردستان امکان‌پذیر نیست چراکه فضای لازم را نداریم و امکان دارد خانواده‌ها نیز در برابر تصمیم دوشیفته کردن مدارس عکس‌العمل انجام بدهند.

 


حال باید منتظر ماند و دید که اعتبار برای مدارس تخریبی کردستان فراهم می شود یا شاهد اتفاقات ناگوار دیگر باشیم.

 


انتهای پیام/m.r

 

چهارشنبه 8 اسفند 1397 | 07:35

کد خبر : 32363

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید