کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گزارش می دهد:

ضرورت زدودن سیاست از چهره صنعت استان کردستان/ خیمه سنگین سیاست بر صنعت کردستان

صنعت کردستان، حوزه صنعت، سازمان صنعت معدن و تجارت استان کردستان، صمت، سیاسی، اقتصادی، تولید کردستان

حوزه صنعت، معدن و تجارت استان کردستان سال های متمادی دچار مشکلات مختلف بوده و یکی از علل عقب ماندگی های استان و استفاده نشدن از پتانسیل های مختلف در این خطه عملکرد به شدت ضعیف این بخش است.

به گزارش کُردتودی، صنعت در کردستان به صورت مزمن مهجور بوده اما در سال های اخیر درد دیگری هم بر این پیکره بی جان اضافه شده که در واقع به طور کامل این بخش را به «کما» رانده است. این درد دردناک چنبره زدن «سیاست» بر همین بخش بسیار نحیف صنعت و معدن در استان است. این در حالی است که سازمان صنعت، معدن و تجارت یکی از ظرفیت های بزرگ برای توسعه در هر منطقه ای به حساب می آید. اما دریغ که «صمت» کردستان در این سال ها به «سمت» تبدیل شده است. در واقع آنقدر سیاست در این بخش دخالت داشته که به جای اینکه این سازمان را در کردستان بتوان صمت به عنوان صنعت، معدن و تجارت نامید، بهتر است آن را «سمت» به معنی صنعت و معدن سیاسی شده این دیار محروم بشناسیم تا بلکه دریچه ای  شود برای ریشه یابی مشکلات در کردستان و مسئولان در این وانفسا خیمه سنگین سیاست را از روی بخش نحیف و مهجور صنعت و معدن استان بردارند.

 

آمارها را ببنید!        

                                       

آقای استاندار برای اینکه بدانید سیاست زده کردن بخش بی جان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان چه بلایی بر سر ظرفیت های بالقوه این استان که می گویید «بومی آن هستید» آورده است، نگاهی به آمارهای منتشر شده از سوی مراکز رسمی آماردهی کشور بیندازید. این دیگر نه سیاه نمایی و نه موضوع جناحی. بر اساس آخرین آماری که  «مرکز آمار ایران» در قالب  بررسی جامع طرح آمارگیری نیروی کار در پاییز 97 را منتشر کرده است: «سهم اشتغال کردستان در بخش صنعت در پاییز 96، 27.4 درصد بوده است و کردستان در مقایسه با سایر استان‌ها در سهم اشتغال این بخش، حائز جایگاه بیستم در کشور بوده است؛ به عبارت دیگر در سهم اشتغال بخش صنعت در پاییز 96، 11 استان کشور وضعیتی بدتر از کردستان داشته‌اند.  در نتیحه تند تر شدن حاکمیت سیاسی بر این بخش سهم اشتغال کردستان در بخش صنعت از پاییز سال گذشته تا پاییز امسال از 27.4 درصد به 24 درصد رسیده است. این به معنی کاهش 3.4 درصدی سهم اشتغال استان در بخش صنعت است و نتیجه اینکه اگر در پاییز 96 در سهم اشتغال بخش صنعت، 11 استان کشور وضعیتی بدتر از کردستان داشتند حالا تنها یک استان در این حوزه وضعیتی بدتر از کردستان دارد!»

 

سازمان صمت (سمت) کردستان در آمارهایش از برگزاری 165 (شاید در این فاصله چند جلسه دیگر هم به این آمار اضافه شده باشد) جلسه کارگروه رفع موانع تولید خبر می دهد. باید  پرسید این همه جلسه را برای رفع موانع کدام تولید برگزار کرده اید و چطور نتیجه این همه جلسه شده است سقوط  10 پله ای در سهم اشتغال صنعتی؟

 

در کنار این «آمار بازی ها»، شاید بهتر بود آماری از وضعیت اسف بار شهرک های صنعتی  هم  ارایه می شد  و شاید آمار تغییر وضعیت واحدهای تولیدی شهرک های صنعتی به تالارهای عروسی و انبارهای میوه و نوشیدنی و یا باراندازهای قاچاقچیان هم در این حوزه روشنگر باشد.

 

در این مدت سازمان صمت (سمت) استان کردستان به «راه اندازی واحدهای بزرگ صنعتی در استان» بالیده است. اما همه می دانند واحدهای تولیدی بزرگی که از آنها نام می برند هیچگونه رابطه معناداری با توسعه استان کردستان ندارند و تنها از تسهیلات مناطق محروم استان استفاده کرده و حتی مالیات خود را هم به تهران پرداخت می کنند آمار بکارگیری نیروهای آن را بررسی نمایید تا میزان  تاثیر گذاری آن در اقتصاد  استان دستتان بیاید.

 

معادن کردستان آینه دق فعالین این حوزه  هستند. درست است که واحدهای فرآوری چرخه تولید آهن و فولاد به لحاظ زیست محیطی ومشکلات آبی چندان مقرون بصرفه نمی باشد ولی آماری از حراج سنگ آهن صبانور حسن آباد یاسوکند و مجتمع ناکام فولاد قروه ارائه بدهید که  مشخص شود چه بلایی برسر این ثروت های طبیعی مردم  آمده است.  

 

شرکت توسعه معادن (طلای سقز)چندید سال است فقط نان دانی عده ای از نوکیسه ها شده بدون هیچگونه اقدام عملیاتی، لطفا بفرمایید چند نفر و با چه تخصص هایی با هزینه ماهیانه از این معدن بهره مند می شوند و اعضای افتخاری هیات مدیره آن را با قید حقوق های آنان اعلام بدارید. مدیرعامل و رئیس هیات مدیره این مجموعه که تاکنون هیچ اقدامی ملموسی انجام نداده اند با داشتن پرونده های عدیده در مراجع قضایی وسازمان بازرسی هستند. کسانی که فقط تنها حسن آنان سرسپردگی به جریان و طیف حاکم در استان  است.

 

درحوزه تسهیلات فراگیر روستایی و مشاغل خانگی بهتر است از کلی گویی ارقام و آمار پرهیز شود و سرنوشت این پرونده ملال آور را بهتر توضیح بدهند واحدهای بالای 50 نفر را لطفا نام ببرید و نقش سازمان صمت (سمت) را دراین صنایع و واحدهای تولیدی بفرمایید مگر نه این است که چند واحد ایستاده بر روی پای خود هم به همت و غیرت خود سرمایه گذار  هنوز ادامه می دهند؟ آمار اشتغالزایی را براساس مصوبات بانک ها و جداول اقتصادی محاسبه نکنید.

 

خلاصه اینکه این سایه شوم سیاست اگر از  روی این پیکر نحیف صنعت و معدن استان برداشته نشود، مرگ حتمی در انتظار آن است تا دیر نشده (اگر نشده باشد) کاری بکنید.

 

منبع: کردپرس

 

انتهای پیام/a.s

سه شنبه 7 اسفند 1397 | 08:53

کد خبر : 32358

منتشر کننده : sh.s

اصلاح طلب نادم پاسخ سه شنبه 7 اسفند 1397 | 14:42

0
1

آقاى دره وز مى کارنامه حدود شش ساله اش را بطور مستند ارائه نماید تا مردم کردستان قضاوت کنند که اگر نخبه این فرصت طلبان این آدم ناتوان پر مدعا است ، دیگرانشان چه بلایى بر سر کردستان آورده اند !

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید