کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

کُردتودی گزارش می‌دهد؛

شهری که تنها یک خیابانش تاکسی دارد؛ اولین خیابان دهگلان با سابقه 50 ساله و محروم از خدمات تاکسیرانی + عکس

تاکسیرانی دهگلان، شهر دهگلان، اخبار دهگلان، دهگلان شیدا

متاسفانه بیش از گذشت 50 سال از شهر شدن دهگلان خدمات تاکسی تنها در یک خیابان متمرکز شده است.

 

به گزارش کُردتودی، امروزه توجه به حمل و نقل خودرو يک بحث و موضوع جابجايي عابرين پياده و تردد آنها يک مسئله جداگانه در حوزه حمل و نقل درون شهري و مهمترين و پر دغدغه‌ترين مسائل شهري است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

 

توسعه و گسترش حمل و نقل همگانی در راستای بهبود وضعيت حمل و نقل عمومی و دستيابي به راهكارهاي اجرايي با در نظر گرفتن تحليل هاي اقتصادي، اجتماعي در شهرها وهمچنين اهداف ديگري از قبیل كاهش زمان سفر، كاهش مصرف سوخت و غیره است.


با توجه به توسعه روز افزون شهرها و خدمات شهری اهمیت رفاه حال شهروندان باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.


حمل و نقل یک ضرورت پایدار

 


‌یک شهر مدرن باید دارای یک سیستم حمل‌ و نقل کارآمد و گسترده برای ایجاد ارتباطات، دسترسی و ارتباط مابین مناطق مختلف آن باشد زیرا جوامع امروزی نیازمند سیستم حمل‌ و نقل پایدار، مؤثر و کارآمد است

 

شهر 25 هزار نفری دهگلان به مرکزیت شهرستان در سال 1335 به مرکز بخش دهگلان از توابع شهرستان  قروه  بوده و در سال 86 به شهرستان ارتقاء می یابد.

 

با توجه به اینکه حمل و نقل عمومی از مهمترین خدمات مدیریت شهری است بنابراین باید به این امر توجه ویژه شود اما متاسفانه بعد از گذشت بیش از 50 سال شهر شدن با جود همه محرومیتها خدمات تاکسیرانی جهت حمل و نقل مردم تنها در یک خیابان متمرکز شده و خیابان آزادی که اولین و قدیمی ترین خیابان و مرکز اصلی شهر بوده از این خدمات محروم بوده و تاکسی تنها به صورت دربستی مسیرش به این خیابان می افتد.


با این وجود  یکی از شاخصه های رسیدن به توسعه پایدار گسترش حمل و نقل عمومی کارآمد در شهرها است، درحقیقت مسیر پیشرفت یک شهر و توسعه را با نگاهی به سامانه حمل و نقل همگانی بهتر می‌توان رصد کرد.


با توجه به اینکه شهرداری نهادی غیر دولتی و عمومی است که در محدوده یک شهر به ارائه خدمات مختلف می پردازد و در واقع تعیین کننده ترین نهاد در مدیریت شهری محسوب می شود در این زمینه در شهر کوتاهی شده است.


 هر چند طی دو ماه گذشته  توسط شورای ترافیک شهرستان با یک طرفه شدن خیابان استقلال باعث تردد تاکسی در خیابان آزادی شد اما متاسفانه  این طرح با اعتراض مالکین خیابان استقلال روبرو و طرح لغو شد.

 

روایت شهروندان از نحوه خدمات تاکسبرانی در دهگلان

 


محمود علی بیگی یکی از ساکنان خیابان آزادی گفت: از اول انقلاب تاکنون در این خیابان سکونت دارم وبا توجه به اینکه این خیابان قدیمی ترین واولین مرکز شهر بوده اما متاسفانه به فراموشی سپرده شده و تا آلان تاکسی در این خیابان تردد نداشته مگر به صورت دربستی بوده و اگر کسی نیاز به تاکسی داشته باشد باید به خیابان استقلال برود.


 وی از مسئولین ذیربط خواست برای رضایت خداوند خدمت کنند و مشکلات مردم این خیابان را به فراموشی نسپارند که ما خواستار حل این مشکل هستیم.

 


مجید احمدی نیاز دیگر ساکن این خیابان افزود: با توجه به اینکه حدود 15 ساله دراین خیابان سکونت دارم  اگر کسی  مریض شود و آژانس هم در دسترس نباشد  فرد مریض باید پیاده  برای تاکسی تا خیابان استقلال برود که اینکار عادلانه نیست.

 


طاهر امیری حسینی کشاورزی یکی از روستاهای دهگلان گفت: با توجه به اینکه کل تعمیرکاران فنی ماشین آلات وکشاورزی در این خیابان مستقر هستند  وما برای تعمیرات به جابجایی نیاز داریم تاکسی در دسترس نیست وباید با دست وسایل را جابجا کنیم که اینکار بسیار مشکل است و خواهانم حل این معضل هستیم.


وی افزود: در خیابان استقلال بیش از90 دستگاه تاکسی پارک شده در انتظار مسافر هستند از شهرداری خواستاریم که جندین دستگاه تاکسی به این خیابان برای رفاه مردم تعلق گیرد..

 


مصطفی قربانی یک مکانیک ساکن خیابان آزادی می گوید ما  تعمیر کار فنی هستیم و برای خرید وسایل خود ویا مشتری نیازمند تردد با تاکسی هستیم که نبود تاکسی در این خیابان بسیار برای مردم مشکل ایجاده کرده است.


 سخن آخر


نقش شهرداری تنها به امکانات زیربنایی شهر و وظایف روزمره محدود نمی شود بلکه برنامه ریزی، مدیریت و توسعه تمامی عرصه های شهر را نیز در بر می گیرد که نیاز مسئولین شهرداری هرچه سریعتر در فکر حل مشکل این خیابان  ازهمه لحاظ باشند.


انتهای پیام/a.p

 

شنبه 4 اسفند 1397 | 07:19

کد خبر : 32331

منتشر کننده : الف ق/d

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

باقی مانده مهلت برجامی ایران به اروپا

ADS

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید