کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

کُردتودی گزارش می‌دهد؛

ایجاد 500 فرصت شغلی منوط به وفای به عهد مسؤولان؛ عهدی که 300 میلیارد ریال آب می‌خورد

صندوق توسعه ملی، گاوداری برکت، ایجاد اشتغال، مرتضی شهیدی، جمال ساعدی، بستنی عسل، کردستان، کردتودی

تولید شیر و بستنی با ظرفیت کامل در دو کارخانه تولید شیر و بستنی از مجموعه واحدهای شرکت کشت و صنعت کردستان منوط به وفای به عهد مسؤولان در اعطای 30 میلیارد تومان تسهیلات است. این وفای به عهد موجب ایجاد 500 فرصت شغلی می‌شود.

به گزارش کُردتودی، در سال های اخیر واژه‌های نامیمونی که در کتاب فرهنگ لغت اقتصاد کردستان جا خوش کرده «نبود اشتغال بیکاری و تعطیلی واحدهای تولیدی» بوده است. واژه های که مسؤولان تلاشهای زیادی برای حذف آنها کرده اند اما نتیجه قابل قبولی نداشته است.

 

رونق واحدهای تولیدی یکی از راه های برچیدن این واژه های نامبارک است  این واحدها نیز چشم امیدشان به سخاوت و مهرورزی بانکهای‌ عامل در استان است، بانک هایی که فعالان اقتصادی معتقدند که باید در خدمت صنعت و تولید باشند.

 

فعالان اقتصادی معتقدند که اگر بانکها واقعا دیدگاه توسعه ای دارند باید تسهیلگر معضلات مربوط به ارایه تسهیلات در حوزه تولید باشند باشند و فعالان اجتماعی نیز عقیده دارند، درگاه هر کارخانه‌ای که باز شود موجب بسته شدن درگاه اعتیاد، طلاق و سایر معضلات اجتماعی در جامعه می شود.

 

سفر مدیرعامل صندوق توسعه ملی به کردستان

 

 

در همین راستا هفته گذشته مدیرعامل شرکت صندوق توسعه ملی کشور در سفری به استان کردستان از چند پروژه در استان بازدید کرد. شرکت کشت و صنعت برکت یکی از این پروژه ها بود این شرکت در حال حاضر صاحب گاوداری دو هزار رأسی در دشت دهگلان و بستنی عسل در شهر سنندج است که به گفته سیدجمال ساعدی مدیرعامل شرکت، هر دو واحد با ظرفیت 10 درصد مشغول به فعالیت هستند.

 

ساعدی معتقد است که اگر این دو مجموعه از جمله گاوداری دو هزار رأسی به ظرفیت کامل برسد، می‌توانند برای 500 جوان کردستانی شغل ایجاد کنند.

 

گاوداری برکت کردستان که با همکاری بنیاد برکت احداث شد در حال حاضر این بنیاد از آن خارج شده و سهم خود را نیز گرفته است و در کل این گاوداری با سرمایه‌ای نزدیک ۸۰ میلیارد تومان راه‌اندازی شده است. این واحد در حال حاضر 200 رأس گاو دارد و 20 نفر در آنجا مشغول بکار هستند که می توانست نزدیک به 2 هزار گاو داشته باشد و برای 200 نفر شغل ایجاد کند.

 

 

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت برکت و بستنی عسل استان کردستان اعتبارات بخش دولتی این پروژه را7 میلیارد تومان عنوان کرد و گفت که تا کنون بخشی از آن نیز باز پرداخت شده است.

 

به گفته ساعدی روزانه ۱۰۰ تن شیر در گاوداری برکت تولید می‌شود و تمام امکانات لازم برای دوشیدن 2 هزار گاو در مجموعه او وجود دارد اما فعلا می‌توانند همین 200 گاو را بدوشند!

 

البته در فصولی که کارخانه بستنی عسل فعالتر می‌شود، گاوداری برکت بخشی از شیر موردنیاز بستنی عسل را تولید می‌کند اما در شرایط فعلی که بستنی مصرف زیادی ندارد، شیرهای گاوداری برکت نسبت به سایر گاوداری‌ها، چون بار میکروبی کمتری دارد با قیمت بالاتر در تهران و شرکت های معتبر لبنی کشور به فروش می‌رسد.

 

ساعدی کارخانه تولیدی عسل را نخستین کارخانه بستنی عسل در سنندج عنوان کرد و افزود: این کارخانه با هزینه‌ای حدود ۱۰۰ میلیارد تومان راه‌اندازی شده است که این میزان سرمایه از محل بخش خصوصی تامین شده است. البته ساعدی اعتبارات بخش دولتی اختصاص یافته  به کارخانه بستنی عسل را 8 میلیارد تومان ذکر کرد و به گفته وی بخشی از این اعتبارات بازپرداخت شده است.

 

این کارخانه نیز با ۱۰ درصد ظرفیت فعال است و اگر به ظرفیت کامل برسد زمینه اشتغال برای ۴۰۰  نفر را فراهم می‌کند. بسسنی عسل به سبب کیفیت بالا و به روز بودن نحوه تولید آن در دیگر کشورها نیز طرفدار دارد و به گفته مدیرعامل شرکت کشت و صنعت، بخشی از بستنی تولیدی این کارخانه به کشورهای همجوار مانند عراق و افغانستان صادر می‌گردد.

 

بنا به اطلاعاتی که مدیرعامل شرکت کشت و صنعت در اختیار ما قرار داده است،  کار ساخت کارخانه بستنی عسل و گاوداری دو هزار راسی برکت از سال 84 شروع شده و در سال ۹۴ افتتاح و به بهره‌برداری رسیده‌اند. گاوداری در زمینی به مساحت ۷۰۰ هزار هکتار احداث شده و این مجموعه دارای ۲۵ هزار سوله مسقف، سالن‌های شیردوشی، سالن‌های نگهداری دام و کارخانه مخصوص کنستانتره است. همچنین این گاوداری سه چاله شیر دوش دارد که جمعا در هر 10 دقیقه ۹۶ راس گاو را می‌دوشد.

 

به گفته ساعدی هر دو واحد تولیدی گاوداری برکت و بستنی عسل کردستان برای رسیدن به ظرفیت کامل تولید، نیاز به 30 میلیارد تومان اعتبار دارند که گویا با همت استاندارکردستان، مدیر بانک کشاورزی و سایر مسؤولان قرار است از محل منابع دولتی ۱۵ میلیارد تومان برای بستنی عسل و ۱۵ میلیارد تومان هم از محل اشتغال روستایی برای گاوداری برکت اختصاص یابد که مراحل عقد قرارداد آن نیز در شرف انعقاد است.

 

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت کردستان با خوشبینی کامل معتقد است که درصورت تزریق و جذب این 30 میلیارد تومان، هر دو پروژه به ظرفیت کامل خواهند رسید و زمینه اشتغالزایی برای ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و صدها نفر به صورت غیر مستقیم را فراهم می‌کنند.

 

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت برکت و بستنی عسل استان کردستان در نکته‌ای کلیدی به پتانسیل های کردستان برای سرمایه گذاری و احداث واحدهای تولیدی اشاره داشت و با قاطعیت، امنیت کردستان را برای اینکار بی‌نظیر عنوان کرد.

 

صندوق توسعه ملی نگاه ویژه به مناطق محروم دارد

 

 

مرتضی شهیدزاده مدیرعامل صندوق توسعه ملی نتیجه این بازدید را اینگونه برای خبرنگار ما تشریح کرد؛ امروز بازدید از گاوداری 2 هزار رأسی برکت کردستان که با 10 درصد ظرفیت فعالیت دارد انجام شد و مصوب شد که مقدار وام لازم (15 میلیارد تومان) برای احیای آن و همچنین وام دوم (15 میلیارد تومان) برای فعال کردن بستنی عسل نیز پرداخت شود.

 

وی به جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی با حضور رئیس کل بانک مرکزی در سنندج اشاره کرد و گفت که مشکلی بابت پرداخت اعتبار به سرمایه گذاران بخش خصوصی ندارند و تمهیداتی اندیشیده شد ه است تا استان کردستان برای ورود سرمایه گذار در بخش‌های مختلف جذابیت داشته باشد.

 

شهیدزاده نرخ بهره بانکی در بخش کشاورزی برای استانهای برخوردار را 14 درصد اعلام و گفت: این نرخ برای کردستان 4 درصد کمتر و 10 درصد است. وی افزود: همچنین در بحث اشتغال روستایی نیز که 50 درصد منابع آن توسط صندوق توسع ملی تأمین می‌شود، ما نرخ منابع خود را به صفر رسانده‌ایم تا نرخ بهره بانکی کمتر شود و در مجموع برای استان های محروم و مرزی این نرخ، 9 درصد شود.

 

مطمئناً یکی از مؤلفه های تأمین امنیت پایدار در استان حساسی مانند کردستان ایجاد اشتغال و توجه به مسئله معیشت و اقتصاد است و می‌طلبد مسؤولان مربوطه حوزه اقتصاد استان، این مسئله را درک کنند و در جهت تحقق آن تلاش جدی و مدیریتی صحیح داشته باشند.

 

انتهای پیام/a.p

پنجشنبه 2 اسفند 1397 | 08:54

کد خبر : 32323

منتشر کننده : sh.s

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

باقی مانده مهلت برجامی ایران به اروپا

ADS

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید