کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

فرهنگ سازی و آموزش بهترین راه پیشگیری جرایم سایبری / بیشترین منکرات در فضای مجازی صورت می گیرد

شهرستان بانه ، جلسه فرهنگ عمومی ، اسیب های فضای مجازی ، جرایم سایبری ، فرهنگ سازی ، تخریب بنیان خانواده ، قشر در معرض آسیب ، جوانان

امروز در هفتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان بانه اعلام شد : متاسفانه کنترل و نظارت بر فضای مجازی در سطح بسیار پایینی قرار دارد و همین عدم نظارت مناسب موجبات بوجود آمدن بیشترین منکرات و جرایم سایبری گردیده است ،

به گزارش کُردتودی،  جلسه ای  که با موضع بررسی آسیب های فضای مجازی در سالن اجتماعات فرمانداری  برگزار شد امام جمعه بانه اذعان کرد: متاسفانه اینترنت و فضای مجازی افسار گسیخته ابزار دست دشمنان گردیده و از این حربه برای ضربه زدن به بنیان خانواده ها استفاده می کنند و لازم است که اخلاق و دیانت و احترام در بین خانواده‌ها حاکم باشد و علاوه بر این باید همه دلسوزان این جامعه از طریق مساجد و مدارس و دانشگاه‌ها  فرهنگ‌سازی کنند تا آسیب‌های اجتماعی در سطح کلان در کشور و در سطح خرد آن را در شهرستان که مخرب و بنیان‌کن است از بین برده و جامعه را به‌سوی جامعه دینی و عاری از هرگونه منکرات سوق دهیم.

 

ماموستا عبدالله حیدری خاطرنشان کرد: مساله طلاق نسبت به قبل قبح و زشتی خود را از دست داده و یکی از دلائل آن وجود اینترنت و فضای مجازی است که با نفوذ به داخل خانواده ها موجبات ایجاد گناه و خیانت را در بین همه اعضای خانواده خصوصا پدر و مادر به وجود آورده  و امروزه با کمال تاسف آمار طلاق بین زوجین به خاطر معصیت و خیانت در فضای مجازی رو به افزایش است و لازمه که مسئولان هرچه سریعتر چاره ای در این رابطه بیاندیشند .

 

امام جمعه بانه تصریح کرد : روحانیون و علمای دینی هم تاثیر بسیار مهم و انکار نشدنی در مهار و هدایت این مشکل اساسی که دامنگیر خانواده ها و جامعه شده ، داردند  و با تریبون هایی که در اختیار آنهاست برای مردم آسیب های این فضا را به روشنی تبیین کنند تا شاید بخشی از مشکلات ناشی از نفوذ بی حد و حصر فضای مجازی در خانواده ها مرتفع گردد .

 

 

معاون سیاسی – اچتماعی فرمانداری در این رابطه بیان کرد: فضای مجازی در بین همه اقشار جامعه رخنه کرده ولی اکثراً توسط جوانان استفاده می‌شود لذا باید تدابیری اندیشیده شود تا مشکلات و موانع ارتباط کلامی و عاطفی والدین با فرزندان در نهاد خانواده که مقدس‌ترین نهاد است مشخص  و پیش‌بینی و پیشگیری شود و این کار در گرو کم کردن فاصله و ارتقای تعاملات بین والدین و فرزندان با آموزش‌هایی که به خانواده‌ها داده می‌شود میسر می‌شود.

 

نژاد شهیدی ابراز کرد: استکبار به واسطه فضای مجازی و برای نفوذ در بین جوانان با ارایه فرهنگ های مبتذل و پوچ به دنبال ترویج بی بند و باری است و متولیان امر با  تقویت و احیا خرده فرهنگها  می توانند موجبات خنثی سازی توطئه ها را فراهم کنند تا خانواده ها و جوانان در برابر دسیسه های فرهنگی دشمنان با آگاهی بیشتری برخورد کنند.

 

 

در این مراسم رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بانه نیز با اشاره به تعدد کانالهایی که بدون کنترل و نظارت در سطح شهرستان و در زمینه فرهنگی و اجتماعی مشغول به فعالیت هستند افزود : هم اکنون 36 کانال با ارائه انواع محتوا در زمینه فرهنگی و اجتماعی مشغول به فعالیت هستند و این نیز به نوبه خود یک آسیب جدی است چون قانون جامعی در رابطه با برخورد با متخلفین فضای مجازی در کشور وجود ندارد و همچنین به دلیل نبود چنین قانونی نمی توان نظارت کافی و کاملی بر فعالیت اینگونه کانالها داشت.

 

حمیدرضا خوشبخت افزود : در حال حاضر بالغ بر 4 میلیارد نفر از اینترنت و فضای مجازی در جهان استفاده می کنند و این یعنی برخورداری تعداد زیادی مشترک و به تبع آن در معرض آسیب قرار داشتن سطح وسیعی  از جامعه در برابر جرائم و تخلفات سایبری که متاسفانه چون فرهنگ سازی مناسبی در این بستر صورت نگرفته است بیشتر این فضا مخرب بوده تا موثر و کارامد.

 

وی بیان کرد : امیدواریم که با تصویب قانون جامع فضای مجازی در سال آینده شاهد کاهش چشمگیر جرایم و تخلفات مربوط به این حوزه باشیم .

 

 جانشین دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر بانه تصریح کرد: با نفوذ بدون مهار  فضای مجازی به داخل منازل متاسفانه شاهد بیشترین منکرات در این حوزه هستیم و با توجه به شواهد بیشترین از هم پاشیدگی ها و مشاجرات بین اعضای خانواده از طرف به این فضا بر میگردد ، هرچند در زمینه معروفات کارهایی صورت گرفته است ولی به وجود منکرات فراوان این مقدار از فعالیت ها در زمینه معروفات کمتر قابل مشاهده است .

 

 

در ادامه این مراسم رئیس اداره آموزش و پرورش بانه با اشاره به دامنه نفوذ اینترنت و تلفن های همراه در بین دانش آموزان اظهار کرد : گسترش اینترنت و گوشی های هوشمند در جامعه به حدی بوده که دیگر پیر و جوان نمی شناسد و همه را به صورت های مختلف درگیر خود کرده و در این میان دانش آموزان در معرض آسیب های جدی قرار دارند و اگر برای این مساله برنامه ای نداشته باشیم  قطعا این تهدید بسیار خطرناک و غیره قابل کنترل می شود .

 

رضا خضری افزود : چند سالی است که کتاب سواد رسانه ای در مدارس تدریس می شود ولی ما به این اکتفا نکرده ایم و در این راستا همکاری و تعامل بسیار مناسبی با سایر ادارات در زمینه آگاه سازی دانش آموزان داریم چون معتقدیم فرهنگ سازی مهمترین ابزار برای کنترل و کاهش آسیب های ناشی از این فضا است .

 

وی در رابطه با برگزاری جشن نیکو کاری در مدارس بانه بیان کرد: تعداد 15 مدرسه را انتخاب کردیم که جشن نیکو کاری در آنها برگزار شود و هرآنچه جمع آوری گردد در بین دانش آموزان نیازمند توزیع می گردد .

 

 

در پایان نیز رئیس اداره کمیته امداد امام خمینی(ره) بانه اشاره ای به برگزاری جشن عاطفه ها کرد و اذعان کرد : هر سال در اسفند ماه و در آستانه عید نوروز و بهار طبیعت ، مردم مهربان و نیکوکار کشور ما همزمان با هفته احسان و نیکوکاری در 14 اسفند در همایشی عظیم که تبلور نوع دوستی، نیکوکاری و مهرورزی آنان است دست های پر محبت و عاطفه خویش را بر سر خانواده های نیازمند و کودکانشان می کشند و کمیته امداد شهرستان بانه نیز در برگزاری این مراسم باشکوه و خداپسندانه  اهتمام ویژه ای دارد.

 

جلال خلیلی اضافه کرد: هر ساله از چهاردهم تا بیست و یكم اسفندماه  به منظور جذب كمكها و هدایای مردم به خانواده های محروم و نیازمند برگزار می شود كه جمع آوری و توزیع آن توسط كمیته امداد صورت می گیرد. در واقع جشن نیکوکاری صرف نظر از هدایایی که طی آن جمع آوری می شود به لحاظ دینی ، اجتماعی و فرهنگی دارای اهمیت ویژه ای است که از جمله آنها می توان به گسترش و تقویت هرچه بیشتر فرهنگ احسان و انفاق، کمک به همنوع و انسجام اجتماعی اشاره کرد .

 

وی در رابطه با آسیب های فضای مجازی در جامعه امروز افزود: اگر در خانواده ها کودکان و نوجوانان فضا و بهای زیادی داده نشود، به طور قطع به سمت فضای مجازی گرایش بیشتری خواهد داشت و همین قشر از جامعه نیز در معرض بیشترین آسیب هستند ، البته ما هم با تعامل سازنده با متولیان فعال در زمینه فرهنگ ،  کلاسها و دوره هایی در راستای آگاهی بخشی به خانواده های تحت پوشش خود داشتیم و قطعا این همکاری ها بیشتر و و سیع تر در جهت آموزش و کمک به خانواده های در معرض خطر صورت خواهد گرفت .

 

انتهای پیام/a.s

پنجشنبه 2 اسفند 1397 | 06:55

کد خبر : 32321

منتشر کننده : ن آ/ar

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید