کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

تاکید کُردها بر استقرار ناظران بین المللی در مرز سوریه-ترکیه

کردهای سوریه، دمشق، مرز ترکیه

رهبران کرد سوریه می گویند باید با استقرار نیروی ناظر بین المللی در مرز سوریه با ترکیه، از حمله احتمالی آنکارا به کردهای سوریه جلوگیری شود.

به گزارش کُردتودی، کردهای سوریه که حدود یک چهارم خاک سوریه را در کنترل دارند معتقدند بعد از خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، ترکیه به مناطق تحت کنترل کردها حمله خواهد کرد و این مناطق را نیز مانند منطقه کردنشین عفرین در شمال غرب سوریه تصرف خواهد کرد.

 

رهبران کرد سوریه که از توافق با آمریکا بر سر حفظ 2000 نیروی نظامی این کشور در سوریه و نیز توافق با دمشق ناامید شده اند، از کشورهای جهان بویژه اروپا خواسته اند با استقرار نیروی ناظر در مرز سوریه با ترکیه، از حمله احتمالی ترکیه به کردها جلوگیری کنند.

 

الهام احمد، رییس مشترک شورای سوریه دموکراتیک، شاخه سیاسی نیروهای سوریه دموکراتیک به رهبری کردهای سوریه خواستار استقرار نیروهای ناظر بین المللی در مرز سوریه با ترکیه شده است.

 

وی که از یک ماه پیش برای راضی کردن غربیها به ادامه حمایت از کردها به آمریکا، فرانسه و انگلیس سفر کرده، در مصاحبه با روزنامه گاردین انگلیس هشدار داد اگر ترکیه به کردها حمله کند ما جامعه بین الملل را به سبب سکوت خود در برابر حمله ترکیه مسئول فاجعه انسانی خواهیم دانست.

 

این مقام کرد سوریه هشدار داد اگر ائتلاف مبارزه با داعش به رهبری آمریکا و متشکل از بیش از 70 کشور به داد کردها نرسند اعتبار خود را برای همیشه از دست خواهند داد و دیگر کسی به آنها اعتماد نخواهد  کرد.

 

وی با اشاره به تصرف منطقه عفرین توسط ترکیه در یک سال پیش، گفت: هر گونه حمله ترکیه به شمال شرق سوریه اشغالگری است. ما نمونه عفرین را پیش چشم داریم که ترکیه در حمله به این منطقه تلاش کرد کردها و فرهنگ آنها را از بین ببرد. حمله دوباره به کردها آواره شدن تعداد بیشتری از کردها را به همراه خواهد داشت.

 

وی خواستار استقرار نیروی محافظ بین المللی در مرز سوریه با ترکیه شد تا از کردها در برابر تهاجم احتمالی ترکیه و بویژه تهاجم هوایی دفاع کند. به گفته وی، بهتر است این نیرو از میان کشورهایی تشکیل شود که در جنگ با داعش شرکت داشته اند و سازمان ملل هم در آن ایفای نقش کند.

 

الهام احمد افزود بحث در مورد  تعداد این نیروها و ترکیب آنها ادامه دارد.

 

وی درباره چشم انداز مذاکره کردها با دولت مرکزی سوریه گفت: دمشق تمایل زیادی به گفتگوی سازنده درباره آینده سوریه ندارد.

 

منبع: کردپرس

 

انتهای پیام/a.s

سه شنبه 30 بهمن 1397 | 11:11

کد خبر : 32307

منتشر کننده : sh.s

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید