کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

کُردتودی گزارش می‌دهد؛

واکنش نهادهای مردمی به سیاسی‌کاری‌های یک مراسم فرهنگی در سنندج و پاسخ مسؤول مربوطه

استاد حق شناس، محی الدین حق شناس، مراسم نکوداشت، برنامه فرهنگی، شعر و ادبیات کردی

اواخر هفته گذشته مراسم یادبود استاد محی‌الدین حق‌شناس شاعر و ادیب نامی کُرد در سالن امام خمینی اداره کل آموزش و پرورش کردستان در سنندج برگزار شد که گویا حواشی‌ای با رنگ و بوی سیاسی‌کاری داشته است!

به گزارش کُردتودی، مراسم بزرگداشت و گرامیداشت استاد محی الدین حق شناس بعد از ظهر پنجشنبه گذشته توسط نهاد کتابخانه های عمومی در سالن امام خمینی اداره کل آموزش و پرورش استان کردستان در سنندج برگزار شد و به گفته برخی حاضران در مراسم، حاشیه‌های پیرامونی آن پررنگ تر از متن اصلی برنامه بوده و اتفاقاتی در متن مراسم روی داده که به هیچ عنوان در شأن آیین و مراسم های این ایام نبوده است.

 

از جمله حواشی‌ای که برای این برنامه فرهنگی عنوان می‌کنند، می توان به مواردی همچون عدم استفاده از نام «امام خمینی» در ذکر محل برگزاری مراسم در پوستر مربوطه، عدم پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران بنابه شرطی که یکی از سخنرانان مراسم گذاشته بود(سخنران به شرطی حاضر به سخنرانی شده است که سرود ملی پخش نشود)، نام بردن از دختری لندن نشین و معرفی او به عنوان مایه افتخار کُردها، ممانعت از حضور یک بانوی چادری در مراسم به نشانه اعتراض به حجاب او! و خواندن اشعاری در وصف کشته‌شدگان نیروهای احزاب مخالف جمهوری اسلامی در اوایل انقلاب اشاره کرد.

 

همچنین گفته شده وقتی که سخنرانان یکی پس از دیگری در جایگاه قرار گرفته‌اند به جای صحبت در خصوص مقام و منزلت استاد محی الدین حق شناس و تبحر شعری وی بیشتر نوک پیکان را به سمت سوی عدم توجه به زبان و ادبیات کردی نشانه رفته و حتی اعلام می‌کنند که امروز عده‌ای کمر همت بستهاند که زبان و ادبیات کردی را نابود کنند!؛ گفتنی است که در سال های اخیر رشته‌ای به نام «زبان و ادبیات کردی» در دانشگاه کردستان ایجاده شده قرار است برای این رشته مجوز تحصیل در مقاطع بالاتر حتی تا مقطع دکتری نیز صادر گردد.

 

در ادامه گویا نهادهای مردمی حواشی این مراسم را برنتافته‌اند و دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کردستان در واکنش به این مسئله عنوان کرده است مدیرانی که بر روی خون شهدا نشسته‌اند باید چهارچوب‌ها و ارزش‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی را حفظ کنند.

 

محمود الله مردای اعتراض خود را نسبت به حواشی مراسم یادبود استاد حق‌شناس اینگونه بیان کرده است؛ «متاسفانه امروز در قالب برنامه‌های فرهنگی هر فردی هر چیزی که دوست دارد انجام می‌دهد و با خون شهدا و ارز‌ش‌های انقلاب بازی می‌شود».

 

الله‌مرادی گفته در این مراسم اتفاقاتی افتاده که غیرقابل چشم‌پوشی بوده و چارچوب‌ها نادیده گرفته شده است. البته این مسؤول عنوان هم کرده است که «از طریق دادگستری این موضوع را پیگیری می‌کند و به هیچ وجه کوتاه نخواهد آمد و با جدیت پیگیری خواهد کرد».

 

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کردستان همچنین عنوان کرده است که نهادهای مردمی و انقلابی مخالف شادی مردم نیستند و حتی به کسی که برای مردم شادی ایجاد کند کمک نیز خواهند کرد اما باید ارزش‌های انقلاب و دین حفظ شود.

 

یکی از مسؤولین نهادهای انقلابی استان کردستان نیز با اعتراض به این مسئله تأکید کرده است که «کسی که می‌گوید در برنامه‌ای که سرود جمهوری اسلامی پخش شود، سخنرانی نمی‌کند ضدنظام است و چرا باید اصلا از چنین شخصی برای سخنرانی در یک مراسم فرهنگی دعوت شود؟».

 

فلاح گفته است که عده‌ای به اسم فرهنگ و ادبیات کردی و در قالب یادبود یک هنرمند نامدار و با سوءاستفاده از نام و جایگاه هنرمندان و بزرگان ادبی کورد خواسته‌اند چنین مباحثی را مطرح کنند که در شأن استان فرهنگی کردستان نبوده و باید با بانیان اینگونه اقدامات برخورد لازم صورت گیرد.

 

وی با بیان اینکه برخی‌ها خواسته یا ناخواسته می‌خواهند استان فرهنگی کردستان را زیرسوال ببرند گفته است که «به شخصه به آنها نصیحت می‌کنم دست از این اقدامات بردارند».

 

برخی از فعالان فرهنگی استان کردستان نیز در اعتراض به حواشی مراسم نکوداشت استاد حق‌شناس با انتشار مطالبی در فضای مجازی عنوان کرده اند که عده‌ای کمر به تخریب یکی از برترین چهره‌های فرهنگی استان کردستان در قالب سیاسی‌کاری بسته‌اند. این فعالان فرهنگی معتقدند که شهرداری و شورای سنندج نیز در ایجاد حواشی این برنامه دخیل بوده اند.

 

در ادامه و در همین رابطه با عبدالملکی بانی برگزاری مراسم یادبود استاد حق‌شناس گفت‌و‌گو کردیم. وی در خصوص حواشی برنامه مذکور به خبرنگار ما گفت که مراسم یادبود استاد حق‌شناس هیچ گونه حواشی‌ای نداشته و اگر موردی مشاهده می‌شد، حتماً با آن برخورد می‌کردند.او گفت که چگونه ممکن است یک نهاد یک مجموعه ارزشی که بانی برگزاری برنامه بوده است اجازه ایجاد چنین حواشی‌ای را بدهد!؟

 

 محی‌الدین حق‌شناس شاعر و ادیب نامی کرد خالق اثر «شاره‌که م سنه» (شهر من سنندج) بود که در زمستان 1303 در شهر سنندج دیده به جهان گشود و در 23 مهر 92 چشم از جهان فرو بست.

 

حق‌شناس در طول زندگی خود اشعار فراوانی را با زبان کردی و فارسی در رابطه با ویژگی‌های مردم کردستان و مناطق گردشگری شهر سنندج به روایت در آورد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به شعر «شاره‌که م سنه» که در وصف شهر سنندج سروده شده بود، اشاره کرد. وی علاوه بر مجموعه شعر «شاره که م سنه» که به زبان کردی به چاپ رسیده است، یک مجموعه شعر به زبان فارسی را نیز منتشر کرده‌است.

 

او یکی از برجسته‌ترین شعرای مردمی بود که از محبوبیت بسیاری در بین مردم برخوردار بود و چندین بار در استان کردستان به عنوان چهره برتر فرهنگی انتخاب شد.

 

انتهای پیام/sh.s

دوشنبه 29 بهمن 1397 | 13:01

کد خبر : 32302

منتشر کننده : sh.s

خادم قران کریم پاسخ سه شنبه 30 بهمن 1397 | 11:34

1
4

سلام علیکم و عرض ادب
اینجانب در ان مراسم نبودم و ندیده ام و بطور طبیعی برای کار ندیده نمی توانم اظها اطلاع کنم ولی از یک طرف اقای حاج محمود الله مرادی را می شناسم که ادم نجیبی است و هیچگاه بدون دلیل به کسی گیر نمی دهد و از طرفی نیز یک شخصی بر اساس خبر فوق تکذیب می کند . ایا دراوردن سرو ته قضیه کار سختی است؟ اگر کسی برای سخنرانی عدم پخش سرود جمهوری اسلامی را شرط قرار دهد از افراد کم سوادتر چه انتظار است ؟ در چنین مراسمی باید اول قران و بعد سرود جمهوری اسلامی پخش شود و بعد با معیارهای اسلامی و اخلاقی برنامه اجرا شود . چنین کارهایی بسیار باعث تاسف است و از طرفی اگر درست باشد مفهومش این است که این افراد به انچه که می گویند معتقد نیستند . وقتی ما در این مملکت زندگی می کنیم باید به ارزشهای ان نیز احترام قائل باشیم . اکنون که به چهارشنبه سوری که دین ما هم نیست کم مانده از هم اکنون ترقه انداختن شروع شده و با یاد اوری سالهای قبل خدا می داند چقدر ادم دچار مشکل و گرفتاری و مجروح شده و ترس بردارد والله من که می ترسم . خواهشمندم حاج محمود برای این نیز فکری و چاره ای بفرمایند . بلاخره موضوع بالا یا درست ویا نادرست است اگر درست است با اقدام برای علیه افرادی که مسبب ان بوده اند جلوی چنین کارها را بگیرند که اگر نگیرند به ارزشها اهانت است

0000 پاسخ شنبه 4 اسفند 1397 | 12:58

0
0

اولا کسانی که بانی ومجری بودند چنین حواشی را نپذیرفتند و انرا تکذیب کرده اند ! حالا چه کسی اینهارا بیان کرده یا ساخته بماند اما موضع گیری درقبال امر خلاف واقع بسیار ناپسند است . بماند تجربه شده هرچه تکذیب میشود بعد نتیجه معکوس پیدا میکند البنه این فرهنگ وادبیات برخی مسولان است . انشا الله این خبر صرفا شایعه است چراکه گمان نمیرود کسی در یک مرکز فرهنگی دولتی چنین شرط و بنای بتواند بگذارد بخصوص آنجاکه شرکت کنندگان متولیان و فعالان فرهنگی باشند.

123456789 پاسخ شنبه 4 اسفند 1397 | 15:40

0
0

آنچه به عنوان حواشی ذکر شده است بی شک جز غرض و نقشه شوم افراد ضد انقلاب چیز دیگری نمی تواند باشد و باعث تاسف است که دیگران چنین توهین هایی را باور نمایند. التماس تعقل

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

باقی مانده مهلت برجامی ایران به اروپا

ADS

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید